Subscribe Now
Trending News

مقالات

سلامتی

آنچه باید در مورد آزمایشات معمول خون بدانید 

آنچه باید در مورد آزمایشات معمول خون بدانید

[ad_1]

آزمایش خون بخشی از سلامت پیشگیرانه است. ما از آنها برای نظارت بر سلامت و تشخیص هرگونه مشکل پزشکی که ممکن است رخ دهد استفاده می کنیم.

این آزمایشات به طور کلی ساده هستند، تقریباً بدون خطر و حداقل ناراحتی هستند.

این مقاله کاربردها و انواع آزمایش خون و نحوه تفسیر نتایج را مورد بحث قرار می دهد.

آزمایش خون چه چیزی را می تواند تشخیص دهد؟

وقتی آزمایش خون می دهید، نمونه خون به آزمایشگاه فرستاده می شود و از نظر سلول ها و مواد مختلف مورد آزمایش قرار می گیرد. اغلب، مقدار، اندازه و غلظت سلول ها و مواد با مقادیر عددی گزارش می شود که با مقادیر استاندارد یا ایده آل مقایسه می شود.

نمونه هایی از آنچه می توان در خون آزمایش کرد عبارتند از:

 • گلوکز (قند خون)
 • انواع سلول ها مانند گلبول های سفید، گلبول های قرمز و پلاکت ها
 • مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم و آهن
 • چربی و کلسترول
 • ویتامین ها مانند ویتامین B12 و ویتامین D
 • هورمون هایی مانند هورمون های تیروئید و استروژن
 • نشانگرهای التهابی، مانند سرعت رسوب گلبول قرمز (ESR یا sed rate) و آنتی بادی های ضد هسته ای (ANA)
 • تومور مارکرها، مانند CA 125
 • نشانگرهای ژنتیکی
 • سمومی مانند سرب
 • داروها یا داروها
 • سطح اکسیژن و دی اکسید کربن

آزمایش خون می تواند برای تشخیص علائم خطرات سلامتی، عفونت و تعادل مایعات و مواد معدنی در خون استفاده شود. آنها همچنین می توانند به عنوان ارزیابی عملکردهای فیزیکی استفاده شوند.

فرآیند آزمایش خون

وقتی خون به آزمایشگاه برده می شود و با مواد شیمیایی خاصی ترکیب می شود که سلول ها، پروتئین ها، هورمون ها و آنزیم های خاصی را تشخیص می دهد، آزمایش خون می تواند اجزای خاصی را اندازه گیری کند. فناوری آزمایش خون همیشه در حال پیشرفت است و برخی آزمایش‌های خون می‌توانند بیماری‌هایی را شناسایی کنند که سال‌ها پیش به راحتی قابل تشخیص نبودند.

انواع آزمایش خون

انواع تست خون

اگر آزمایش خون انجام می دهید، دستوری خواهید داشت که مشخص می کند به کدام آزمایش نیاز دارید. برخی از آزمایشات خون برای اطمینان از نتایج دقیق نیاز به آماده سازی دارند. آماده سازی ممکن است شامل روزه گرفتن (عدم خوردن یا آشامیدن) برای مدت زمان معینی قبل از انجام آزمایش یا انجام تنظیمات خاص دارویی باشد.

در طول آزمایش، خون در لوله هایی قرار می گیرد که مطابق با نوع آزمایشی است که شما انجام می دهید. برخی از لوله ها حاوی موادی برای نگهداری قطعاتی هستند که در حال آزمایش هستند. سپس نمونه برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود.

در زیر انواع متداول آزمایش خون آورده شده است.

شکاف کام و لب
بیشتر بخوانید

شمارش کامل خون (CBC)

شمارش کامل خون یک آزمایش خون بسیار رایج است و تعداد سلول‌های خونی و درصد هر نوع سلول خونی را اندازه‌گیری می‌کند.

CBC شامل:

 • گلبول های قرمز (RBC): گلبول های قرمز اکسیژن و دی اکسید کربن را در سراسر بدن حمل می کنند. تعداد گلبول های قرمز و همچنین اندازه و سطح هموگلوبین (پروتئینی که اکسیژن را حمل می کند) و هماتوکریت (درصد حجم خون که گلبول های قرمز است) گزارش شده است.
 • پلاکت ها: اینها ذرات سلولی کوچکی هستند که به لخته شدن خون کمک می کنند، فرآیندی که باعث بهبودی می شود و از خونریزی اضافی جلوگیری می کند.
 • گلبول های سفید (WBC): انواع مختلفی از WBC ها، از جمله نوتروفیل ها، مونوسیت ها و گلبول های قرمز، به بدن در مبارزه با عفونت ها و بهبود بیماری ها کمک می کنند.

CBC همچنین اطلاعاتی در مورد اندازه هر نوع سلول خونی ارائه می دهد. نتایج می‌تواند به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما کمک کند تا تشخیص دهد که آیا شما ممکن است کم‌خونی (تعداد کم گلبول‌های قرمز خون سالم)، عفونت یا نشانه‌هایی از شرایط دیگر داشته باشید.

پانل متابولیک پایه (BMP)

آزمایش خون پانل متابولیک پایه، گلوکز، کلسیم، سدیم، پتاسیم، کلرید، کراتینین، نیتروژن اوره خون (BUN) و بی کربنات (CO2) را اندازه گیری می کند.

سطح کراتینین و BUN می تواند نشان دهنده عملکرد خوب کلیه ها باشد. سدیم، کلرید پتاسیم و کلسیم الکترولیت ها (مواد معدنی باردار) هستند که بدن باید در جریان خون تعادل آنها را حفظ کند. بی کربنات منعکس کننده عدم تعادل اسید و باز در خون است.

ناهنجاری های شدید در این مقادیر اغلب می تواند نشان دهنده یک اورژانس پزشکی باشد.

پانل متابولیک جامع (CMP)

یک تست پانل متابولیک جامع شبیه به BMP است و همچنین شامل پروتئین، آلبومین (نوعی پروتئین) و تست های عملکرد کبد است.

پانل لیپید

یک پانل لیپیدی شمارش را فراهم می کند تری گلیسیرید (نوعی چربی)، لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL)، لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) و کلسترول تام. لیپوپروتئین ها حمل کلسترول، یک ماده مومی شکل است که مورد نیاز بدن است اما می تواند در رگ های خونی رسوب کند و مشکلاتی ایجاد کند.

این مقادیر منعکس کننده خطر قلبی عروقی و سکته مغزی (انسداد جریان خون یا خونریزی در مغز) هستند، با سطوح بالای بیشتر انواع لیپید معمولاً با خطر بالایی همراه است. با این حال، سطوح پایین HDL (به اصطلاح کلسترول خوب) یک عامل خطر برای بیماری قلبی و سکته در نظر گرفته می شود.

سایر آزمایشات خون

آزمایش خون می‌تواند برای شناسایی هورمون‌ها، پروتئین‌ها، آنزیم‌ها یا نشانگرهای خاص در خون که شاخص‌های شرایط مختلف هستند، استفاده شود. این نوع آزمایش‌ها ممکن است برای تشخیص و نظارت بر یک بیماری و همچنین ارزیابی درمان‌های این بیماری مورد استفاده قرار گیرند.

آیا غذاهای ضد سرطان موثر هستند؟
بیشتر بخوانید

مردم اغلب تعجب می کنند که چرا از انواع لوله ها برای جمع آوری خون استفاده می شود. آن‌هایی که ترسیم می‌شوند به آزمایش بستگی دارد، زیرا برخی به افزودنی‌های خاصی در لوله نیاز دارند. بیش از یک نوع لوله ممکن است کشیده شود زیرا آنها به بخش های مختلف آزمایشگاه یا آزمایشگاه های مختلف ارسال می شوند.

نتایج آزمایش‌های ارسال شده به آزمایشگاهی که آزمایش‌های تخصصی را انجام می‌دهد ممکن است نسبت به آزمایش‌های خون استاندارد طولانی‌تر گزارش شود.

هر چند وقت یک بار باید آزمایش خون را انجام دهید؟

زمان آزمایش خون

فرکانس آزمایش خون می تواند متفاوت باشد. انواع آزمایشات خونی که ممکن است نیاز داشته باشید، و برنامه جمع آوری بستگی دارد. عواملی ممکن است شامل این باشد که شما یک بیماری مزمن دارید، سیستم‌های جدیدی را تجربه می‌کنید یا نیاز به آزمایش‌های غربالگری پزشکی دارید.

سرعت عمل خون بستگی به دلیل خونگیری دارد. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایشات معمول خون: بسته به سن و عوامل خطر، ممکن است نیاز به داشتن پانل چربی به عنوان بخشی از مراقبت بهداشتی استاندارد داشته باشید تا تعیین کنید که آیا سطوح لیپید شما می تواند شما را در معرض خطر بیماری قرار دهد یا خیر.
 • بارداری: آزمایش خون برای نظارت بر سطح گلوکز خون فرد باردار استفاده می شود.
 • نظارت بر بیماری یا پاسخ به درمان: گاهی اوقات آزمایش خون در فواصل زمانی مشخص برای نظارت بر بیماری یا پاسخ به درمان مورد نیاز است. برای مثال، فرض کنید در حال درمان برای لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE، شایع ترین نوع لوپوس) هستید. در این صورت، ممکن است برای نظارت بر تعداد گلبول های سفید (WBC) و میزان رسوب گلبول های قرمز (ESR) به آزمایش های دوره ای خون نیاز داشته باشید.
 • تشخیص: همچنین ممکن است برای کمک به تشخیص یک بیماری مشکوک به آزمایش خون نیاز باشد. به عنوان مثال، اگر افزایش وزن غیرقابل توجیه، انرژی کم، و احساس سرما دارید، ممکن است برای تعیین بیماری تیروئید خود به آزمایش خون تیروئید نیاز داشته باشید.

درک نتایج آزمایش خون

معمولاً نتایج آزمایش خون به صورت عددی گزارش می شود. مقداری که اندازه گیری می شود – مانند کلسیم یا هموگلوبین – با مقدار استاندارد یا ایده آل مقایسه می شود.

اعداد گزارش شده از آزمایش خون شما معمولاً برای تشخیص کافی نیستند. شما و ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی‌تان باید درباره سلامت کلی خود بحث کنید تا اعداد و ارقام را از نظر آنچه در مورد سلامتی شما منعکس می‌کنند، در نظر بگیرید.

شاخص توده بدنی (BMI) چیست؟
بیشتر بخوانید

در انتظار نتایج

ممکن است ساعت ها، روزها یا بیشتر طول بکشد تا نتیجه آزمایش خون برگردد. اگر آزمایش خون اورژانسی را در بیمارستان انجام دهید، ممکن است کمتر از یک ساعت طول بکشد. ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا نتایج آزمایش های تخصصی برگردد.

چگونه گروه خونی شما بر سلامت کلی تأثیر می گذارد؟

گروه خونی شما یکی از مواردی است که با آزمایش خون قابل اندازه گیری است. گروه خونی با دو نوع نشانگر مشخص می شود: نوع ABO و نوع Rh. آزمایش گروه خونی وجود یا عدم وجود این نشانگرها را تشخیص می دهد. علامت مثبت نشانگر Rh و علامت منفی نشان دهنده Rh منفی است.

گروه های خونی عبارتند از:

همه این گروه های خونی کاملا سالم هستند. اهمیت این گروه‌های خونی در این است که وقتی نیاز به تزریق خون دارید، خونی که به شما داده می‌شود باید به دقت با نوع شما مطابقت داده شود تا از ایجاد واکنش ایمنی که می‌تواند کشنده باشد، جلوگیری شود.

قبل از انتقال خون، گیرنده باید تایپ شود و خون وی در برابر واحدهای خون اهداکننده آزمایش شود (که به آن تست متقاطع گفته می شود).

به طور کلی، خون اهدایی که دارای نشانگرهای A، B یا Rh+ است، فقط به افرادی که دارای همان نشانگرها هستند داده می شود. هر کسی می تواند خون O- اهدا کننده دریافت کند. با این حال، خارج از موارد اضطراری، ترجیح داده می شود که خون متقاطع خاص نوع خاص داده شود.

خلاصه

آزمایش خون برای اندازه گیری اجزای مختلف خون استفاده می شود و اندازه گیری ها نشان دهنده سلامتی است. ممکن است به برخی از آزمایشات خون به عنوان بخشی از حفظ سلامت روتین، برای ارزیابی علائم خاص یا نظارت بر پیشرفت بیماری و درمان نیاز داشته باشید.

سخن پایانی

انجام آزمایش خون به طور کلی یک روش ساده با خطر بسیار کم است. اگر از سوزن زدن می ترسید یا نگران نتایج آزمایش هستید، این فرآیند می تواند استرس زا باشد.

قبل از آزمایش خون، می تواند به کشیدن نفس عمیق و حفظ آرامش کمک کند و سعی کنید به یاد داشته باشید که آزمایش مضر نیست. به خود فرصت دهید بعد از آزمایش تا زمانی که نیاز دارید استراحت کنید.

همچنین می‌توانید بپرسید که چه مدت طول می‌کشد تا نتایج برگردند. هنگامی که نتایج خود را بازگردانید، می‌توانید با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد معنای نتایج و مواردی که هنگام تصمیم‌گیری در مورد مراحل بعدی درمان در نظر بگیرید، صحبت کنید.

[ad_2]
منبع مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *