Subscribe Now
Trending News

مقالات

طب سنتی و گیاهان دارویی

چای سبز چیست؟ فواید، عوارض، نحوه دم کردن آن 

چای سبز چیست؟ فواید، عوارض، نحوه دم کردن آن

در مورد خواص چای سبز چه می دانید؟ آیا میتوان برای کاهش وزن ازچای سبز استفاده کرد؟ چگونه میتوان این نوشیدنی سالم و مفید را به برنامه غذایی خود اضافه کرد؟ از مواد مغذی و آنتی اکسیدان های زیادی تشکیل شده که برای سلامتی مفید می باشند مثلا این مواد از سرطان پیشگیری کرده و عملکرد مغز را بهبود می بخشند. در این مقاله از بخش طب سنتی و تغذیه دکتر سلام با خواص شگفت انگیز چای سبز آشنا خواهیم شد.

چای سبز چیست؟

چای سبز حاوی مقادیری پلی فنل و کاتچین می باشد که ریز مغذی هایی هستند که به طور طبیعی در غذا ها وجود دارند و می تواند مانند آنتی اکسیدان ها عمل کنند.

چای سبز

اپی کاتچین جز پلی فنل های موجود در این نوع چای است، این ماده برای سلامتی انسان بسیار مفید می باشد.   فنل ها تولید رادیکال های آزاد را که عامل بیماری هستند را کاهش می دهند همچنین از سلول ها و مولکول ها حفاظت می کنند. در چای سبز مواد معدنی وجود دارد که بسیار برای سلامتی مفید هستند.

همچنین ال تیامین که در سلامت مغز نقش مهمی دارد در چای سبز وجود دارد. در چای سبز هیچ ماده سمی یا ماده ای که سلامتی انسان را به خطر بیندازد وجود ندارد، بنابراین نوشیدن این چای سلامت ما را تضمین میکند.

فواید و مضرات اپی کاتچین موجود در چای سبز

فواید

 • آنتی اکسیدان ضد سرطان است.
 • اپی کاتچین عملکرد مغز را بهبود می بخشد و از بیماری پارکینسون و آلزایمر پیشگیری می کند.
 • اپی کاتچین از قلب محافظت می کند.
 • از التهاب جلوگیری می کند.
 • چای سبز به کاهش وزن کمک می کند.

مضرات

 • از مضرات مصرف زیاد این نوشیدنی به دلیل وجود کافئین مشکلات قلبی خفیف و استرس است.
 • میزان تستوسترون را کاهش می دهد.

چای سبز

فواید چای سبز برای سلامتی

آنتی اکسیدان ها خاصیت ضدسرطان دارند

استرس اکسیداتیو عامل سرطان است و آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز ضد سرطان هستند.

تحقیقات بسیاری حکایت از این دارد که آنتی اکسیدان های این نوع چای، خطر ابتلا به سرطان پستان، پروستات و سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد.

پلی فنل ها که به وفور در چای سبز یافت می شوند از رشد سلول های سرطانی، بقا و هجوم این سلول ها پیشگیری می کند. آن ها بر سلول های سرطانی در  DNA، RNA و سطح پروتئین اثر می گذارند.

چای سبز عملکرد مغز را تقویت می کند

اپی کاتچین، کافئین، ال تیامین همه برای تقویت و سلامت مغز مفید هستند. مقدار کافئین موجود در چای سبز برای تقویت حافظه و زمان واکنش های مغز کافی است. همچنین میزان دوپامین و نوراپی نفرین را در مغز افزایش می دهد.

اپی کاتچین و ال تیامین باعث تقویت حافظه و افزایش تمرکز در بیمارانی با آسیب مغزی خفیف می شوند.  ال تیامین خاصیت ضد استرس دارد و نگرانی و تشویش را کاهش می دهد. از طرفی ثابت شده است که خستگی را کاهش می دهد و عامل آرامش فکر و ذهن می باشد.

پلی فنل ها در مغز از عصب محافظت می کند و از بیمارهایی چون زوال عقل، آلزایمر و پارکینسون پیشگیری می کند. همچنین چای سبز علایم افسردگی را کاهش اما میزان یادگیری را افزایش می دهد.

چای سبز -4

تاثیر چای سبز بر کاهش وزن

این نوع چای می تواند در کاهش وزن شما به طرق مختلف کمک کند.  این نوشیدنی متابولیسم و چربی سوزی را افزایش می دهد.  سبز اشتها را کم می کند و منجر به کاهش مصرف انرژی می شود.

همچنین بر دیگر ترکیباتی که به خوبی آدرنالین باعث چربی سوزی می شوند و میزان متابولیسم بدن را کاهش می دهند اثر می گذارد.

اپی کاتچین از شکستن نورایی نفرین توسط آنزیم ها جلوگیری می کند و همین عامل افزایش نورایی نفرین در بدن است. این هورمون ها سیگنالی برای جذب سلول های چربی بیشتر است که میتوان بعنوان انرژی مصرف کرد.

علاوه بر این موارد چای سبز می تواند استقامت شما را افزایش دهد.  زمانی که بیمار احساس خستگی می کند، مصرف چای سبز تمدید می شود.  این به این معنی است که شما با توجه به بالا رفتن استقامت بدنتان می توانید بیشتر ورزش کنید و وزن بیشتری را از دست بدهید.

نوشیدن چای سبز مصرف کربوهیدرات و جذب چربی را کاهش می دهد.  در یک تحقیق انجام شده بر روی زنانی که اضافه وزن داشته اند، نتیجه مصرف چای سبز کاهش وزن زیاد بوده است.

کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی

چای سبز حاوی پلی فنل است و این ماده عامل کاهش کلسترول در بدن است. کلسترول عامل مهم بیماری های قلبی است.  نوشیدن این نوع چای، باعث افزایش جریان خون و در نتیجه کاهش فشار خون است.

کاهش خطر ابتلا به دیابت

کاتچین موجود در چای سبز عامل مهمی در کاهش ابتلا به دیابت نوع دوم است. کاتچین مقاومت به انسولین را کاهش می دهد. سپس سطح گلوکز خون را کاهش می دهد.

 • چای سبز در برابر عفونت باکتری مقاومت می کند

چای سبز مانند یک عامل ضدمیکروب عمل می کند. خواص آن اسپورهای باکتریایی را بدن کاهش می دهد. کاتچین با آسیب های باکتریایی و عفونت مبارزه می کند.  مصرف این نوع چای، با دهان شویه ورم لثه و پلاک دندان را کاهش می دهد.

خواص ضد التهابی چای سبز

پلی فنل ها موجود در چای سبز از التهاب ناشی از اشعه فرابنفش جلوگیری می کند.  ماده کاتچین می تواند از التهاب ناشی از روماتیسم مفصلی  پیشگیری یا حتی آن را درمان کند.

بهبود سلامت کبد

پلی فلن ها در چای سبز به تقویت سلامتی کبد کمک می کنند. آن ها سطح چربی را در بدن کاهش می دهد و خطر ابتلا به کبد چرب غیرالکلی را کاهش می دهد.

چای سبز -5

تاثیر سلامت پوست

اپی کاتچین دارای خواص ضد چروک است و قرمزی پوست را کاهش می دهد.

پیشگیری از طاسی

اپی کاتچین موجود در چای سبز از طاسی جلوگیری می کند. پلی فنل ها نیز در رشد موها تاثیر دارند.

 تقویت سلامت دندان ها

کاتچین به مکانیسم دفاعی دهان کمک می کند و از التهاب لثه چلوگیری می کند. همچنین در برابر استرس اکسیداتیو های داخل دهان محافظت مضاعف دارند. برای سلامت دهان و دندان بسیار مفید است.

 پیشگ یری از پوکی استخوان

اپی کاتچین استئوکلاست و استئوبلاست را تقویت می کند و باعث رشد سلول های استخوانی می شود. همچنین اپی کاتچین می تواند در سلول های بنیادی از پوکی استخوان جلوگیری کند.

 چای سبز به طول عمر کبد کمک می کند

پلی فنل ها از آسیب تلومرها جلوگیری می کنند. تلومرها بر روی سن بیولوژیک تاثیر می گذارد و خطر ابتلا به بیماری ها را افزایش می دهد. بنابراین پلی فنل ها در جوان ماندن انسان نیز و سن بیولوژیک آن تاثیرگذار هستند.

در نهایت، تمام فواید چای سبز و اپی کاتچین زندگی سالم تری را برای شما به ارمغان می آورد و عمر شما را طولانی می کند.

اپی کاتچین از آسیب های تلومر هم پیشگیری می کند. چای سبز اسید آسپارتات ان را افزایش می دهد که عامل موثری در تقویت هوش است.

چای سبز با دیگر مواد غذایی

 • ماهی و روغن ماهی: روغن ماهی با کاتچین موجود در چای سبز چربی و متابولیسم گلوکز را افزایش می دهند در حالی که مواد مغذی در ماهی به کاهش فشار خون کمک می کند.
 • کوآنزیم کیو: این مکمل به افزایش تاثیرگذاری خواص آنتی اکسیدان های اپی کاتچین کمک می کند.
 • کورکومین: این ماده به همراه اپی کاتچین از پیشرفت سلول های سرطانی در روده پیشگیری می کند.
 • ویتامین C: این ویتامین با چای سبز خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهند.
 • ویتامین E: ویتامین E و چای سبز توانایی و استقامت بدن را افزایش می دهند و سطح گلوکز را پایین می آورند و عامل کاهش وزن می باشند.
مر حجازی چیست و چه خواصی دارد؟
بیشتر بخوانید

چای سبز

عوارض جانبی و خطرات مصرف چای سبز

زیاده روی در مصرف چای عم از سیاه یا سبز بدلیل برخی مواد تشکیل دهنده آنها عوارض دارد، این مواد عبارتند از:

 • کافئین
 • آلومینیوم
 • جلوگیری از جذب آهن توسط پلی فنل
 • آسیب و مسمومیت کبد

اگر در مصرف نوشیدنی های کافئین دار زیاده روی کنید، کافئین چای سبز منجر به استرس و مشکلات خفیف قلبی می شود. ال تیامین در این چای نیز عامل گیجی، سردرد و مشکلات گوارش می شود.

در آزمایشی که بر روی یک موش انجام شد، مصرف چای سبز 20% تستوسترون و 2% تعداد اسپرم ها کاهش می دهد.

مصرف زیاد اپی کاتچین خطر مسمومیت کبد را بالا می برد.  گزارشاتی مبنی بر تاثیر نامطلوب آن بر روی کبد وجود دارد.

مصرف زیاد چای سبز عامل آسیب اکسایشی در DNE لوزالمعده و کبد هامستر می شود.

در تولید سلول های انسداد کننده پانکراس، اپی کاتچین بیشتر به عنوان یک اکسیدان عمل می کند تا آنتی اکسیدان. بنابراین مصرف زیاد آن در برای بیماران دیابتی مضر است البته این نتجه آزمایشاتی است که بر روی حیوانات انجام گرفته است.

عصاره این نوع چای با دوز بالا به اینگونه که در عرض 13 هفته 5% رژیم غذایی فرد باشد، غده تیروئید در حالت نرمال افزایش می بابد. این درمان سطح هورمون های تیروئید را تغییر می دهد. بنابراین مصرف زیاد چای سبز عوارض جانبی را به همراه خواهد داشت.

بیمارانی که مشکلات جدی قلب و عروق دارند نباید این چای را مصرف کنند. زنان باردار و شیرده نیز نباید بیش از 1 الی 2 فنجان در روز چای سبز مصرف کنند زیرا دچار آریتمی قلب به معنی غیرطبیعی بودن ریتم قلب می شوند.

اگر فردی دارو های ادرار آور استفاده می کند باید در مصرف چای سبز احتیاط کند چرا که کافئین بر این دارو تاثیر می گذارد.

برخی مطالعات ظرفیت بالای گیاه چای را برای داشتن سطح بالایی از آلومینیومرا نشان می دهد. آلومینیویم در مغز انباشته می شود بنابراین این موضوع برای بیماران مبتلا به نارسایی کبد و بیماران عصبی مهم است.

به دلیل خطر نادر ابتلا به نارسایی کبد مصرف بیش از 1 کپسول عصاره یا 400 میلی گرم اپی کاتچین توصیه نمی شود.

چای سبز

دوز مصرفی چای سبز

در هر روز با توجه به میزان سلامتی کبد بیش از 400 میلی گرم کپسول اپی کاتچین مصرف نشود.

افزایش دسترسی به اپی کاتچین

بطور معمول، اپی کاتچین چندان برای جذب و بخش در بافت ها در دسترس نیست، بنابراین برای افزایش این ماده مکمل هایی را معرفی می کنیم.

 • افزایش آلبومین
 • کاهش پلی مورفیسم

راه هایی برای افزایش دسترسی

 • پیپرین
 • ویتامین C
 • روغن ماهی
 • آب
 • با مکمل های کلسیم یا منیزیم یا مواد غذایی، کافئین بالا یا منگنز مصرف می کنید

چای سبز

 آیا چای سبز می تواند به مقابله با چاقی کمک کند؟

بر اساس مطالعه ای اخیر بر روی موش ها، مصرف چای سبز می تواند خطر ابتلا به چاقی و بیماری های مرتبط به آن را کاهش دهد. این مطالعه نشان داد که این مزایا مربوط به تأثیر مثبت چای سبز بر روی باکتری های روده می باشد. در سراسر ایالات متحده، نرخ چاقی رو به افزایش است. بر طبق گزارش مراکز کنترل و پیشیگیری از بیماری ها  (CDC) ، در برخی ایالات بیشتر از ۳۵ درصد از افراد بالغ چاق هستند. سازمان جهانی سلامت  (WHO)  توضیح داد که طبق آمار جهانی، شیوع چاقی از سال ۱۹۸۰ تا به امروز تقریباً دو برابر شده است.

عوامل زیادی در این افزایش وزن مداوم دخالت دارند و انجام کاری برای جلوگیری از آن چالش برانگیز است.  برای رفع این روندِ به ظاهر توقف ناپذیر، پیدا کردن راه های ساده برای به حداقل رساندنِ خطر و عوارض چاقی می تواند اثراتِ جامع و گسترده ای داشته باشد.  چاقی همچنین می تواند خطر بروز مشکلات دیگر، از قبیل دیابت و دیگر عارضه های متابولیسمی را افزایش دهد. با افزایش چاقی مشکلات مرتبط به آن هم افزایش می یابند. بنابراین پیدا کردن راه هایی برای به حداقل رساندنِ اثرات این مشکلات نیز دارای اهمیت است.

اخیراً گروهی از محققان، از دانشگاه ایالت اوهایو در کلمبوس (مرکز شهر ایالت اوهایو) ، شروع کردند به تحقیق راجع به اینکه چگونه ترکیبات ِ چای سبز با باکتری های روده تقابل اثر داشته و بر روی چاقی و عوارض مربوط به آن تأثیر می گذارند.  دانشمندان به تازگی یافته های خود را در مجله ی تغذیه ی بیوشیمی منتشر کرده اند.

  چاقی و چای سبز

تحقیقات گذشته نشان داده است که چای سبز ممکن است به مقابله با چاقی و التهاب کمک کند؛ اگرچه نتایج متناقض اند. پروفسور ریچارد برونو، سرپرست نویسندگان یک تحقیق جدید، شروع به پیدا کردن جواب های قاطع تر کرد. او می گوید:  “نتایج تحقیقاتی که روی کنترل چاقی مطالعه می کرده اند؛ واقعا ب طرز گیج کننده ای متفاوت بوده اند. بعضی از آنها ثابت میکنند که چای سبزباعث کاهش وزن می شود اما بیشترِ مطالعات دیگر ، با نظر به پیچیدگی رژیم غذایی که به شماری از عوامل مانند چگونکی سبک زندگی وابسته است، هیچگونه تأثیری را نشان ندادند.”

برای آزمایش، دانشمندان موش های مذکر را مورد مطالعه قرار دادند. برای ۸ هفته آنها به نیمی از موشها جیرهٔ غذایی استاندارد دادند و نیمه باقیمانده نیز جیرهٔ غذایی پر چربی را خوردند که باعث چاقی شان شود. محققان عصاره ی چای سبز را به غذای نیمی از موشهای هر گروه اضافه کردند.  آنها موشهای مؤنث را آزمایش نکردند زیرا آنها نسبتاً به جیرهٔ غذایی تحمیلیِ چاقی و دیگر تغییرات متابولیک مرتبط با آن مقاوم هستند.

چای سبز

بعد از آن ۸ هفته، دانشمندان یک سری از عوامل مانند نفوذپذیری ِ روده را اندازه گیری کردند. کارشناسان رودهٔ سوراخ یا نفوذ پذیر را در التهاب و دیگر شرایط ِ مربوط به سلامتی دخیل می دانند.  آنها همچنین التهاب را در روده، بافت چربی و ساختار ِ میکروب ها یا گونه های باکتری های موجود در روده اندازه گیری کردند.  آنها همچنین سطح آندوتوکسین در خون، که باکتری ِ روده این مواد شیمیایی را تولید میکند و با ورودشان به خون میتوانند در کل بدن حرکت کرده و منجر به التهاب و مقاومتی انسولین که پیش ماده ای برای دیابت است شوند، را ارزیابی کردند.

همانطور که انتظار داشتند، به نظر می رسد که عصارهٔ چای سبز تأثیرات مفیدی دارد. خصوصاً موشهایی که جیرهٔ غذایی ِ پرچربِ ترکیب شده با عصارهٔ چای سبز را مصرف کردند، ۲۰ درصد کمتر از موشهایی که جیرهٔ غذاییِ پر چربِ بدون مکمل را استفاده کردند، افزایش وزن داشتند. همچنین آنها سطح پایین تری از انسولین مقاومتی را دارا بودند.

پروفسور ریچارد برونو : ” این مطالعه مدارکی را ارائه کرد که نشان می داد چای سبز رشد باکتری های مفید روده را افزایش می دهد، که این منجر به یک سری مزایا می شود که عمدتاً خطر ابتلا به چاقی را کاهش می دهند.”

 دیگر فواید متابولیسمی چای سبز

نتایج همچنین نشان داد که موشهایی که هر دو جیرهٔ غذایی پر چرب و مکمل چای سبز را دریافت کردند التهاب کمتری داشتند و میزان آندوتوکسین در خونشان کاهش یافته بود. همانطور که محققان انتظار داشتند، رودهٔ نفوذ پذیر باعث ایجاد میزان کمتری از این مواد در موشها شد.   محققان دریافتند حیواناتی که مکمل چای سبز را مصرف کردند، دارای اجتماع باکتری سالم تری در بدنشان هستند.

تمامی فواید شگفت انگیز گیاه دم شیر بر روی سلامتی
بیشتر بخوانید

به طور جالب توجهی، فوایدی که تیم محققان در گروه ِ رژیم غذایی پرچرب دیدند در موشهایی که جیره غذایی معمولی ای همراه با مکمل چای سبز مصرف کردند نیز وجود داشت. فواید کاملا مشخص نه ولی قابل اندازه گیری بودند.این نتایج جالب و قابل بحث اند. اگرچه، مهم است که توجه داشته باشیم برای استفاده از مقادیر معادلی از چای سبز که موشها در آزمایش مصرف کردند، یک انسان باید روزانه ۱۰ فنجان از چای را بنوشد.

با وجود اینکه پروفسور برونو نیز ذکر کرد، در بعضی مناطق ِ دنیا، مصرف این مقدار از چای سبز غیر معمول نیست. او بیان می کند که خیلی زود است اگر بخواهیم نتایج بدست آمده را برای انسانها نیز عطف بدهیم و دانشمندان نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه دارند. پروفسور ریچارد برونو : ” ۳/۲ از افراد بالغ آمریکایی اضافه وزن داشته یا چاق اند و ما می دانیم که تنها تذکر دادن به مردم که کمتر بخورید و بیشتر ورزش کنید، کارآمد نیست. این خیلی مهم است که روش های سلامت بخشِ مکمل که می توانند از چاقی و مشکلات مربوط به آن جلوگیری کنند را منتشر کنیم.”

چای سبز

مبارزه با التهاب با چای سبز و دیگر دمنوش ها

گیاهان، برگ ها و ادویه جات برای قرن  ها به عنوان دارو استفاده می شده اند. آنها حاوی ترکیبات گیاهی یا گیاشیمی (گیاشیمی (Photochemical)  مواد شیمیایی ای هستند که در طی متابولیسم اولیه یا ثانویه ی گیاهان تولید می شوند) هستند که می توانند در برابر خطر اکسایش (اکسایش، اساسا عدم تعادل بین تولید رادیکال های آزاد و توانایی بدن برای خنثی کردن یا رفع مسمومیت تأثیرات خطرناک آنها در طی خنثی سازی بوسیله ی آتنی اکسیدان ها است) سلول هایتان جلوگیری کرده و التهاب را کاهش دهند. براساس خواص ضد التهاب آنها، گیاهان خاصی درد ناشی از التهاب را تسکین می دهند. همچنین می توانند به کنترل بیماری های خاصی که توسط آن شروع می شوند، کمک کنند. نوشیدن چای این گیاهان، برگ ها و ادویه جات، راه آسانی برای لذت بردن از خواصشان می باشد. در ادامه با ۶ چای قوی که با التهاب مقابله می کنند، آشنا می شوید.

۱- چای سبز و نحوه دم کردن آن

چای سبز از همان بوته هایی بدست می آید که چای سیاه؛ اما برگ ها متفاوت به عمل می آیند.طوری که رنگ سبز خود را حفظ می کنند. ترکیب های سلامت بخش در چای سبز را پلی فنل می نامند؛ که اپی گالوکتیشن گالات  (EGCG) تأثیر گذار ترین آنان است. ECGC دارای فواید ضد التهابی است که به تسلی بعضی از تنش های مربوط به بیماری های التهابی شکمی (IBDs)  مانند بیماری کرون و کولیت اولسراتیو  (زخم و التهاب مزمن رودهٔ بزرگ)  کمک می کند.

در یک مطالعه ی ۵۶ روزه روی بیماران کولیت اولسراتیو که به داروهای متداول پاسخ ندادند، درمان با داروهایی بر پایه ی EGCG علائم بیماری را در۳.۵۸ درصد از بیماران بهبود بخشید؛ در حالی که هیچ پیشرفتی در گروه شبه دارو ها مشاهده نشد. همچنین به نظر می رسد که چای سبز، موقعیت های محرکِ التهاب مانند بیماری های قلبی، آلزایمر و حتی برخی سرطان ها را کاهش می دهد.

برای دم کردن چای سبز ، یک چای کیسه ای یا برگ های چای را برای ۵ دقیقه در یک قوری بریزید. پودر ماچا خاکه های ریز برگ های چای سبز است که می توانید به سادگی یک قاشق سر پُر از آن را با آب جوش یا شیر مخلوط کرده و بنوشید. با اینکه چای سبز برای مصرف اغلب افراد بی ضرر است، حاوی کافئین می باشد که ممکن است اثر منفی روی خواب در برخی افراد بگذارد. به علاوه، نوشیدن مقادیر زیاد آن ممکن است مانع جذب آهن شود.

علاوه بر این، ترکیبات در چای سبز می توانند با داروهای خاصی تقابل اثر داشته باشند؛ که شامل استامینوفن کدئین، وراپامیل، نادولول، تاموکسیفن و بورتزومیب هستند پس با پزشک خود مشورت کنید؛ مخصوصا اگر مقادیر زیادی از آن را می نوشید.  اگر مایل به امتحان کردن چای سبز هستید، می توانید آن را در محله خود یا بصورت آنلاین تهیه نمائید. پودر ماچا نیز به طور وسیع موجود است.

چای سبز

۲- ریحان مقدس

ریحان مقدس یک گیاه باستانی است که منشأ آن هند و جنوب شرقی آسیاست که با اسم هندی خود تالسی نیز شناخته می شود و در درمان های ایور ویدیک ، با توجه به گستره ی وسیع ِ سلامت بخش خود، بعنوان داروی »بی نظیر« یا » ملکهٔ ادویه ها«  معروف است.   با اشاره به اینکه ریحان مقدس به عنوان یک ادویه ی سازگار و اصلاح کننده در داروهای جایگزین شناخته می شود،به بدن شما کمک می کند تا با فشار های احساسی، محیطی و متابولیسمی مقابله کند. اینها اغلب دلایل ریشه ایِ التهاب هستند که منجر به بیماری های مزمن می شوند.

مطالعات بر روی انسان ها و حیوانات، نشان می دهد که ریحان مقدس دارای فواید ضد التهابی است که ممکن است قند خون، کلسترول و فشار خون را کاهش دهد. ترکیبات ِ درون برگ ها و تخم های گیاه ریحان مقدس، میزان اسید اوریک را نیز کاهش داده و درد ناشی از شرایط التهاب زا مانند نقرس و التهاب مفصل مربوط به رماتیسم را آرام می کند. برخی از ترکیبات ریحان مقدس ، از طریق مقابله با آنزیم های کوکس نوع یک و دو، که ترکیبات التهاب را تولید می کنند و باعث شروع درد، آماس و التهاب می شوند، با التهاب مقابله میکند.

ریحان مقدس یا چای تالسی در بیشتر ِ مغازه های غذاهای سالم و بصورت آنلاین نیز در دسترس می باشد. برای دم کردن آن، از برگ های جدا شده ٔ آن یا چای کیسه ای استفاده کرده و بگذارید برای ۵ دقیقه دم بکشد.  چای تالسی برای اغلب مردم برای مصرف روزانه بی ضرر است.

۳- زردچوبه

زردچوبه یک گیاه گلدار با یک ریشه یا ساقه ی زیر زمینی خوراکی است که معمولا خشک شده و به ادویه تبدیل می شود؛ همچنین می تواند پوست کنده یا تکه تکه شود. عنصر فعال در زردچوبه، ماده ی رنگی زردچوبه (curcumin)  ترکیب زرد ِ معروف برای بهبود ِ سلامتی می باشد. این ماده التهاب و درد را از طریق متوقف کردن راه هایی که این شرایط را ایجاد می کنند، کاهش می دهد.

زردچوبه و عنصر رنگی آن، برای تأثیراتشان روی بیماری های التهابی مزمن مانند التهاب مفصل، بیماری های التهابی شکمی (IBDs)  و بیماری های قلبی مورد مطالعه قرار گرفته اند.آنها همچنین باعث تسکین درد ِ ورم ِ مفصل و درد ماهیچه ها بعد از ورزش- که هر دو ناشی از التهاب هستند- می شوند. در یک مطالعهٔ ۶ روزه روی افرادی با درد و التهاب ِ ناشی از آرتروز، استفاده از ۱۵۰۰ میلی گرم زردچوبه در مقادیر ِ مشخص، سه بار در روز ؛ در مقایسه با شبه داروها، به طور عمده درد را کاهش داده و عملکرد فیزیکی فرد را بهبود می بخشد.

مطالعه ای دیگر بر روی ۲۰ مرد پر تحرک نشان داد که استفاده از ۴۰۰ میلی گرم زردچوبه درد در ماهیچه ها و صدمهٔ ماهیچه ای بعد از ورزش را، در مقایسه با شبه دارو ها، کاهش می دهد. بدلیل اینکه در این مطالعات مقادیر زیادی از زردچوبه غلیظ استفاده می شود؛ بنابراین مشخص نیست که آیا نوشیدن چای زردچوبه نیز اثرات مشابهی دارد یا نه؟ اگر مایل به امتحان کردن چای زردچوبه هستید، یک قاشق چای خوری از پودر زردچوبه، زردچوبه ی پوست کنده و ریشه ی رنده شدهٔ آن را در یک قوری با ۲ فنجان آب برای حدود ۱۰ دقیقه بجوشانید. سپس از صافی رد کنید و لیمو یا عسل را نیز برای مزه دار کردن آن اضافه کنید. زردچوبه با مقداری فلفل سیاه بهتر جذب می شود، پس کمی از آن به چایتان اضافه کنید.

گل راعی ، ویژگی‌های ضد افسردگی و تعادل هورمونی
بیشتر بخوانید

چای سبز

۴- زنحبیل

بیش از ۵۰ ترکیب مختلف از آنتی اکسیدان ها در زنجبیل شناخته شده اند. شمار زیادی از آنها تولید سیتوکین، که جزو مواد التهاب زا در بدن شما است، را به حداقل می رساند. در یک مطالعه ی ۱۲ هفته ای روی بیماران دیابتی ثابت کرد که استفاده از ۱۶۰۰ میلی گرم زنجبیل در روز، در مقایسه با شبه داروها، قند خون ناشی از چندین روز روزه داری، کلسترول کلی بدن، تری گلیسیرید ها و نشانه های خونی التهاب شامل پروتئین واکنشی  (CRP) Cرا کاهش می دهد.

به طور مشابه، استفاده از ۱۰۰۰ میلی گرم زنجبیل برای سه ماه، عمدتا علائم التهاب را در بیماران دارای آرتروز کم می کند. با این همه، در این مطالعات مقادیر زیادی از زنجبیل استفاده می شود- نه چای زنجبیل! بنابراین، مشخص نیست که آیا نوشیدن ِ چای زنجبیل نیز همان تأثیرات را دارد یا نه؟ با توجه به طعم شیرین و معطر آن، زنجبیل چای خوشمزه ای است. یک قاشق سوپ خوری از زنجبیل تازه و پوست کنده یا یک قاشق چای خوری از زنجبیل پودر شده را با دو فنجان آب بجوشانید. بعد از ۱۰ دقیقه آن را صاف کرده و همراه با لیمو یا عسل از آن لذت ببرید. شما همچنین می توانید چای سبز با زنجبیل نیز دم کرده و از خواص هر دو بهره ببرید.

۵- میوهٔ گل رز

میوه ٔگل رز ، میوهٔ کاذب خوراکی، گرد و قرمز تیره ای است که بعد از اینکه یک بوته گل هایش می ریزد، برجای می ماند.  آنها برای بیش از ۲۰۰۰ سال بعنوان یک داروی گیاهی استفاده می شده اند، چرا که پُر از آنتی اکسیدان ها، شامل بتاکاروتن و ویتامین های CوE هستند. میوهٔ گل رز شامل ترکیبات فنولی است که آنتی اکسیدان های ضد التهاب قوی ای هستند که از سلول هایتان مقابل خطر و صدمه محافظت می کنند.

مطالعات نشان می دهد که پودر میوهٔ گل رز درد و علائم مربوط به آرتروز را با محدود کردن ِ تولیدِ مواد شیمیایی التهاب زا  ( مانند سیتوکین)  کاهش می دهد. میوهٔ گل رز همچنین حاوی ِ ترکیبات چربی سالم  (مفید)  مانند تری ترپنوئید اسید، اورسولیک اسید، اوله آنولیک اسید و بتولینیک اسید می باشد. اینها از آنزیم های کوکس ۱ و ۲ ،که منجر به التهاب و درد می شوند، جلوگیری می کنند.

برای درست کردن چای ِ میوه گل رز، از ده عدد میوهٔ تازه یا خشک شده استفاده کرده و آنها را خیسانده یا خرد کنید. آنها را با ۵/۱۱ فنجان آب خیلی گرم ( نه جوشانده)  مخلوط کنید و اجازه دهید برای ۶ تا ۸ دقیقه دم بکشد. نوشیدنی را از صافی رد کرده و اگر مایل بودید عسل اضافه کنید. چای میوه گل رز رنگ قرمز تیره و عطر گل دارد.

۶- رازیانه

طعم دانه ها یا پیاز گلِ  (ریشه ی گردی که داخل گیاه یا گل می روید) گیاه رازیانه از دریای مدیترانه با شیرین بیان یا بادیان رومی  (گیاهی با دانه هایی با طعم قوی)  تعریف می شود. پس اگر طرفدار آنها هستید، رازیانه نیز چای خوش طعمی درست میکند که ضد التهاب نیز هست. مانند میوهٔ گل رز، رازیانه نیز اشباع از ترکیبات فنولی ِ ضد التهاب است. بعضی از فعال ترین آنها کافه اویل کوئینیک اسید، رزمارینیک اسید، کوئرستین و کائمفرول هستند.

تحقیقات نشان داده که رازیانه باعث کاهش درد، مخصوصا درد مربوط به قاعدگی می شود، که ممکن است مربوط به ترکیبات قوی ِ ضد التهابی آن باشد. یک مطالعه ی ۳ روزه روی ۶۰ زن جوان ثابت کرد که درمان با استفاده از ۱۲۰ گرم از عصاره ٔ رازیانه در هر روز به طور چشمگیری درد مربوط به قاعدگی را در مقایسه با شبه داروها کاهش می دهد. درست کردن چای رازیانه با دانه های رازیانه از قفسهٔ ادویه جات شما بسیار راحت است. یک فنجان آب جوش را روی ۲ قاشق چای خوری از دانه های له شده ی رازیانه بریزید و بگذارید تا برای ۱۰ دقیقه دم بکشد. اگر میل داشتید عسل یا شیرین کننده نیز اضافه کنید.

چای سبز

نکاتی برای افراد چای نوش

یک فنجان چای خوب دم کنید

برای دم کردن ِ یک فنجان چای تازه، اگر ممکن است به جای چای کیسه ای از برگ های چای با یک قوری استفاده کنید. مطالعه ای روی آنتی اکسیدان های  چایی نشان داده است که برگ های چای نسبت به چای کیسه ای حاوی ِ آنتی اکسیدان های ضد التهاب بیشتری هستند. تحقیق مشابه دیگری ثابت کرده است که هنگام دم کردن چای، ۵ دقیقه زما کافی ای برای استخراج ِ ۸۰ الی ۹۰ درصد از محتوی آنتی اکسیدان ِ چای است. زمان طولانی ترِ دم کردن چای، آنتی اکسیدان بیشتری خارج نمی کند.

خلاق باشید و چای های مختلف را با دیگر ادویه جات ِ ضد التهاب مانند دارچین و هل، یا حتی میوه هایی مانند لیمو ترش یا پرتغال ترکیب کنید. بسیاری از آنها می توانند باهم ترکیبات سلامت بخش تری ایجاد کنند. فراموش نکنید که چای ها از گیاهان درست می شوند که می توانند فاسد شده و قدرتشان را در طی زمان از دست بدهند. همیشه هنگام دم کردن چای از مواد تازه استفاده کنید.

به کیفیت و کمیت چای خود اهمیت بدهید

اگرچه چای ها می توانند به مقابله با التهاب کمک کرده و فواید بسیار دیگری برای بدن داشته باشند، اما هنوز نکاتی هستند که باید در نظر گرفت. بعضی بوته های چای ممکن است همراه با آفت کش ها به بار بیایند، پس انواع با کیفیت، طبیعی یا بدون آفت کش ها را انتخاب کنید. مطالعه بر روی آفت کش های استفاده شده در چای های وارداتی از چین نشان می دهد که ۱۹۸ نمونه از ۲۲۳ نمونه چای موجود، حاوی مقادیری آفت کش بودند. در واقع در ۳۹ نمونه، میزان آفت کشی بیش از حد مجاز اتحادیه ٔ اروپا در خود داشتند.

بعلاوه، چای ها باید در محفظه های در بسته و در جای خشک و تاریک نگهداری شوند. اگر به طور صحیح نگهداری نشوند مایکوتوکسین (مایکوتوکسین، یک محصول جانبی از یک قارچ است که می تواند در بعضی غذاها رشد کند که چای هم شاملشان می شود.) میتواند روی آنها رشد کند و سرانجام، بعضی انواع چای می توانند با داروها، مکمل ها و ادویه ها ، اگر خیلی زیاد از آنها بخورید، واکنش دهند. پس اگر راجع به واکنش های احتمالی نگران هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

چای سبز

نکات آخر

نوشیدن چای سبز راه آسان و خوشمزه ای برای لذت بردن از گیاهانِ ضد التهاب و مفید ِ دیگر می باشد. چشیدن بعضی از چای هایی که در لیست بالا آوردیم شامل چای سبز، میوهٔ گل رز، زنحبیل و زردچوبه را برای بدست آوردن فواید ضد التهاب آنها و دیگر فوایدشان امتحان کنید. با تنوع و طعم های بسیار زیادی که می توان از بین آنها انتخاب کرد، تعجبی ندارد که چای معروف ترین نوشیدنی در جهان باشد.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *