Subscribe Now
Trending News

مقالات

قلب و عروق

هولتر فشار خون (پایش ۲۴ ساعته فشار خون) 

هولتر فشار خون (پایش ۲۴ ساعته فشار خون)

دستگاه هولتر فشار خون برای مدت ۲۴ ساعت به بیمار وصل می شود تا تغییرات فشار خون را طی یک دوره ۲۴ ساعته در محیط عادی و انجام فعالیت های بیمار در خارج از مطب پزشک ارزیابی می کند. چه بیمار بیدار باشد چه خواب باشد. به این فرایند پایش ۲۴ ساعته فشار خون نیز گفته می شود.

برای هولتر فشار خون، از یک دستگاه فشار خون دیجیتال کوچک که به کمربندی در اطراف بدن شما وصل شده و به یک فشارسنج دور بازوی فوقانی شما متصل است استفاده می شود. این دستگاه کوچک است و فرد به راحتی فرد می تواند به زندگی روزمره و عادی خود بپردازد و حتی با آن بخوابد.

این تست در مواردی که فشار خون بیمار بالا است برای رد یا تایید تشخیص فشار خون بالا و نیز برای ارزیابی نتایج درمانی فشار خون بالا ضروری است. با تعیین نوع فشار خون بالا، گزینه های بهتری را برای درمان می توان انتخاب نمود.

 

چرا از پایش ۲۴ ساعته فشار خون استفاده می شود؟

با اندازه گیری فشار خون در فواصل منظم در طی ۲۴ ساعت، پزشک قادر است از نحوه تغییرات فشار خون در طول این زمان، تصویر واضحی داشته باشد. در بیشتر افراد، فشار خون سیستولیک حدود ۱۰ – ۲۰ درصد در طول خواب کاهش می یابد. با این حال، برای برخی از افراد ممکن است فشار خون در طول خواب کاهش نیابد و حتی ممکن است افزایش یابد.

انیتورینگ فشار خون، نوسانات غیر طبیعی فشار خون را تشخیص می دهد. این یک روش بسیار مفید برای تشخیص سندروم فشار خون بالای روپوش پزشک، فشار خون بالای نقاب دار و فشار خون بالای پایدار است.

ضربان قلب | علل افزایش ضربان قلب و راههای کاهش آن
بیشتر بخوانید

 

آیا پایش ۲۴ ساعته فشار خون کاربردهای دیگری هم دارد؟

پایش فشار خون بالا به طور روز افزونی برای تشخیص میزان کنترل فشار خون توسط برخی از داروهای ضد فشار خون بالا مورد استفاده قرار می گیرد. در بعضی موارد، داروهای ضد فشار خون بالا، فشار خون را به طور مؤثری در طول شبانه روز کنترل نمی کنند. بسته به الگوهای فشار خونِ بیمار، پزشک می تواند دوز تجویز شده یا مدت زمان مصرف دارو را تنظیم نماید. گاهی ممکن است برای تثبیت فشار خون بیش از یک دارو لازم باشد.

پایش ۲۴ ساعته فشار خون همچنین می تواند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی (رگ های خونی در قلب) و بیماری عروق مغزی (رگ های خونی در مغز) که به فشار خون بالا و آسیب اعضای بدن مرتبط است را پیش بینی نماید.

هولتر فشار خون در موارد زیر هم توصیه می گردد:

  • زنان باردار مبتلا به فشار خون بالا
  • بیماران مبتلا به فشار خون “لب مرز”
  • مشکل در کنترل فشار خون با دارو
  • تغییرات فشار خون به دلیل داروهای دیگر
  • تغییرات در داروهای تجویزی که ممکن است بر فشار خون تأثیر بگذارد
  • ضعف یا افت فشار خون (فشار خون پایین)

 

فواید مرتبط با پایش ۲۴ ساعته فشار خون چیست؟

هولتر مانیتورینگ (پایش ۲۴ ساعته فشارخون) مواردی که بیماران دارای سندروم فشار خون بالای روپوش سفید هستند را تشخیص می دهد و به این ترتیب از تجویز نسخه های غیرضروری داروهای کاهش دهنده فشار خون به بیماران پیشگیری می شود. همچنین می تواند موجب تشخیص فشار خون نقاب دار شود، تا بیماران داروهای مورد نیاز برای فشار خون بالا را دریافت نمایند. بروز سکته مغزی، بیماری های قلبی و آسیب دیدگی اعضای بدن به دلیل فشار خون بالا در این بیماران کاهش می یابد. این پایش همچنین در ارزیابی پاسخ بیمار به داروهای ضد فشار خون در طولانی مدت مفید می باشد.

کرونا ممکن است باعث بیماری کاوازاکی در کودکان شود
بیشتر بخوانید

 

مضرات پایش۲۴ ساعته فشار خون چیست؟

به دلیل نظارت ۲۴ ساعته بر فشار خون ممکن است باعث احساس ناراحتی شود. به دلیل تورم مکرر فشارسنج، فشار می تواند باعث درد در بازو شود. خواندن فشار خون در طول شب ممکن است در خواب بیمار اختلال ایجاد کند. فشارسنج ممکن است پوست را تحریک کرده و باعث ایجاد جوش های ریز روی بازو شود که معمولاً به خودیِ خود از بین می روند.

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *