Subscribe Now
Trending News

مقالات

همه

درمان بلع در منزل 

درمان بلع در منزل

ارزیابی و درمان بلع در منزل

اختلال بلع به معنی “دشواری در بلع” است. این مشکل، شامل عدم عبور آسان غذا یا مایعات از دهان به سمت حلق و پس از آن از طریق مری به طرف معده است. ارزیابی و درمان بلع در منزل به عهده کارشناس، کارشناس ارشد و یا دکترای آسیب شناسی گفتار و زبان (همکاران گفتاردرمانگر) می باشد.

حضور در خانه می تواند فرصت مناسب تری برای درمان بیماران مبتلا به اختلال بلع، به خصوص عزیزانی که به راحتی قادر به ترک خانه نیستند در اختیار آنها قرار دهد.

جمع آوری اطلاعات اولیه به منظور درمان بلع در منزل

هنگامی که متخحصص درمان بلع در منزل به خانه شما مراجعه می کند، سوابق پزشکی شما از جمله ویدیو فلوروسکوپی بلع یا ارزیابی آندوسکوپی بلع و یا نتیجع تست بلع باریوم بیمار را بررسی خواهد کرد و یا در صورت نیاز، تست های جدیدی تجویز خواهد کرد. همچنین حضور یکی از اعضای خانواده در صورت امکان، همیشه خوب است. یکی از اعضای خانواده بیمار که به شرایط او کاملا واقف است می تواند در ارائه شرح حال به متخصص کمک کند.

درمان بلع در منزل

در صورتی که بیمار به تازگی از بیمارستان مرخص شده باشد، متخصص بلع درمانی در منزل خواهد پرسید که آیا قبل از بستری شدن در بیمارستان هم مشکل بلع وجود داشته یا خیر؟ اینکه بیمار تا به امروز روی چه چیزهایی کار کرده و اکنون چه می کند. در صورتی که بیمار از رژیم غذایی پیروی نکرده و با آن سازگاری ندارد، متخصص درمان بلع در منزل در صورت امکان رژیم غذایی بیمار را تغییر می دهد.

برداشتن کیسه صفرا به روش لاپاروسکوپی
بیشتر بخوانید

پروتکل ارزیابی درمان بلع در منزل

متخصص بلع درمانی در منزل، دهان و اعصاب کرانیال را بررسی و معاینه می کند. تقارن و حرکت لب ها، انقباضات، لبخند و حس چشایی، جویدن، حرکت فک، حرکت و تقارن زبان و عصب هیپوگلوسال ارزیابی می شود.

ممکن است از بیمار خواسته شود تا چیزی بخورد. بهترین بخش درمان بلع در منزل این است که معمولا در خانه همیشه غذا پیدا می شود.

اجرای درمان بلع در منزل

در دوره های درمان بلع در منزل ، اهداف کاربردی برای درمان اختلال بلع بیمار اتخاذ خواهد شد. هدف ممکن است این باشد که بیمار ماده غذایی با غلظت و قوام X را با استفاده از راهبردهای جبرانی ببلعد. این واقعاً به بیمار و خواسته ها و نیازهای او بستگی دارد.

متخصص بلع درمانی در منزل به بیمار و اطرافیان او توضیح می دهد که چگونه آسپیراسیون ممکن است رخ دهد. هنگامی که باکتری در حفره دهان با مایع یا غذا آسپیره می شود و بدون پاکسازی به سمت ریه ها حرکت می کند. به بیمار توضیح داده می شود. از آنجایی که اکثر بیماران پس از بازگشت به خانه نسبتاً در شرایط پایدار هستند، اغلب پس از آموزش در مورد مراقبت در مورد آسپیراسیون، پروتکل چگونگی مصرف آب با بیمار تمرین می شود.

بلع درمانی در منزل

هر بیمار یک برنامه تمرین درمان بلع در منزل دریافت می کند. تمرینات به وضعیت بیمار و نقص فیزیولوژیکی او بستگی دارد. اغلب یک مجموعه استاندارد از تمرینات انجام نمی‌شود و تمرینات انتخابی کاملا بستگی به هدف بیمار دارد.

تمرینات درمان بلع در منزل

در مورد هر تمرین که به بیمار داده می شود، دلیل انجام آن نیز توسط متخصص درمان بلع در منزل برای بیمار توضیح داده می شود. این به بیمار کمک می کند تا با دانستن دلیل انجام تمرین، برای انجام آن انگیزه پیدا کند. همچنین در مورد استفاده از غلیظ کننده مایعات نیز به بیمار و اطرافیانش آموزش داده می شود.

پولیپ روده بزرگ
بیشتر بخوانید

تمرین معمولا با یخ یا مقدار بسیار کمی آب شروع می شود. اغلب، از قبل به بیمار گفته می شود که قرار است در جلسه بعدی درمان بلع در منزل روی چه چیزی کار کنیم.

همانطور که گفته شد، ماهیت تمرینات به بیمار بستگی دارد. تمریناتی هم برای بیمار نوشته می شوند تا خارج از جلسات درمان بلع در منزل آنها را انجام دهد.

فایده محیط خانه

بخش بزرگی از حضور در خانه فرد برای درمان اختلال بلع، حضور در محیطی است که برای بیمار آشنا و صمیمی است. بخش دیگری هم مربوط به بیمارانی است که به دلیل شرایط خاص شان جابجایی و ترک منزل برایشان دشوار است.

برای مشورت و استفاده از خدمات بلع درمانی در منزل با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۹۳۹۷۴۱۳۱۹۱

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *