Subscribe Now
Trending News

مقالات

داروها

خطر حذف داروهای روزانه 

خطر حذف داروهای روزانه

[ad_1]

مصرف داروهای تجویز شده شما نه تنها برای درمان یک بیماری یا بیماری کوتاه مدت حیاتی است، بلکه نقش مهمی در پیشگیری از عوارض طولانی مدت دارد.

مصرف دارو برای شرایطی که به طور قابل توجهی روی شما تأثیر نمی گذارد می تواند ناامید کننده باشد، اما دلیل خوبی وجود دارد. به عنوان مثال، اگر چه شما ممکن است احساس کنید علائم فشار خون بالا، اگر فشار خون بالا درمان نشود، می تواند منجر به حمله قلبی یا سکته شود.

پایبندی به دارو چیست؟

پیروی از دارو، مصرف دارویی است که توسط یک پزشک توصیه شده است. فردی که 80 درصد یا بیشتر از داروهای خود را مصرف می کند، به نظر می رسد که به توصیه های دارویی خود پایبند است.

در سطح فردی، پایبندی به داروهای تجویز شده کیفیت زندگی ما را بهبود می بخشد و ممکن است از پیشرفت بیماری و عوارض مرتبط با آن جلوگیری کند.

در مقیاس وسیع‌تر، عدم پایبندی به دارو پیامدهای عمیقی در هزینه مراقبت‌های بهداشتی دارد. بررسی مطالعات نشان داد که عدم پایبندی به دارو منجر به پیامدهای سلامت ضعیف، افزایش استفاده از خدمات مراقبت‌های بهداشتی و هزینه‌های کلی مراقبت‌های بهداشتی می‌شود.

این در نهایت می تواند پرداخت های مشترک بالاتری ایجاد کند یا هزینه های پوشش کارفرمای شما را افزایش دهد.

این مقاله به این موضوع می پردازد که چرا دارو تجویز می شود، چگونه می توان به بهترین شکل به دارو دسترسی پیدا کرد و نکاتی برای رعایت آن.

رعایت دارو برای پیشگیری اولیه

درک اینکه چرا مصرف دارو حتی زمانی که احساس خوبی دارید دشوار است. و هنگامی که نوبت به سالم ماندن می رسد، پیروی از دارو می تواند به اندازه سایر اقدامات مراقبتی پیشگیرانه مانند واکسیناسیون و غربالگری های بهداشتی حیاتی باشد.

همچنین، پایبندی به رژیم درمانی تجویز شده برای جلوگیری از بدتر شدن برخی شرایط در طول زمان ضروری است.

در زیر دو مثال رایج را بیان می کنیم که در آنها مصرف داروهای تجویز شده شما ضروری است.

استاتین ها برای خطر بیماری قلبی

استاتین‌هایی مانند لیپیتور (آتورواستاتین)، کرستور (روزوواستاتین)، یا زوکور (سیمواستاتین)، اغلب برای کمک به کاهش سطح کلسترول و جلوگیری از عوارضی مانند حمله قلبی و سکته تجویز می‌شوند.

افراد مبتلا به کلسترول بالا معمولاً هیچ علامتی ندارند. اگر عوارض جانبی مانند دردهای عضلانی بیش از حد آزاردهنده باشد، حذف یک دوز در اینجا و آنجا یا حتی قطع مصرف دارو بسیار آسان به نظر می رسد.

اما داشتن سطوح بالای کلسترول LDL می تواند باعث تجمع چربی در رگ های خونی شود و به حمله قلبی یا سکته منجر شود.

حتی اگر کلسترول بالا معمولاً علائمی ندارد، مصرف دارو طبق تجویز برای جلوگیری از این عوارض ضروری است که می تواند زندگی را تهدید کند یا باعث مرگ شود.

آنتی بیوتیک برای عفونت های باکتریایی

blank

در اینجا یک سناریوی رایج وجود دارد: پزشک یک دوره 10 روزه آنتی بیوتیک را برای عفونت باکتریایی گلودرد استرپتوکوکی تجویز می کند.

آیا مصرف قهوه برای شما بد است؟
بیشتر بخوانید

در روز پنجم، احساس خوبی دارید. با اینکه فکر می کنید درمان شده اید، مصرف داروهای خود را متوقف می کنید. به آهستگی اما مطمئناً عفونت عود می کند.

آنتی بیوتیک ها طوری طراحی شده اند که برای مدت زمان مشخصی مصرف شوند. اگر خیلی زود متوقف شوید، باکتری ها می توانند برگردند و دوباره احساس بیماری خواهید کرد. آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند عوارض جانبی آزاردهنده‌ای داشته باشند، و وسوسه‌انگیز است که درمان شما را کوتاه کنید.

در این مورد، می توانید با متخصص خود صحبت کنید. آنها می توانند آنتی بیوتیک شما را به آنتی بیوتیکی تغییر دهند که بهتر آن را تحمل کنید.

تکمیل رژیم کامل آنتی بیوتیکی شما به ویژه در جلوگیری از مقاومت آنتی بیوتیکی مهم است. مقاومت آنتی بیوتیکی زمانی است که داروها دیگر کار نمی کنند زیرا باکتری ها می توانند بر آنها غلبه کنند و این یک مشکل بزرگ سلامت عمومی است.

به همین دلیل ضروری است که آنتی بیوتیک ها را دقیقاً همانطور که توسط پزشک تجویز شده است مصرف کنید.

توجه داشته باشید که آنتی بیوتیک ها عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا COVID-19 را درمان نمی کنند.

در بیشتر مواقع، باید از قطع زودهنگام رژیم آنتی بیوتیکی خودداری کنید. با این حال، اگر فکر می کنید که واکنش آلرژیک دارید، باید فوراً درمان خود را قطع کرده و به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. علائم یک واکنش آلرژیک می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • کندوها
  • دشواری در تنفس
  • تورم صورت، لب ها، گلو یا زبان.

اینها تنها چند نمونه از این است که چرا پایبندی بسیار مهم است. انواع مختلفی از درمان های دارویی به جلوگیری از عوارض بیشتر و بدتر شدن بیماری ها کمک می کند.

حتی اگر احساس خوبی دارید، ممکن است داروهایی که هر روز مصرف می کنید همچنان در سیستم شما موثر باشد تا شما را سالم نگه دارد. از صحبت با پزشک و پرسیدن سؤالات نترسید.

مسئولیت رژیم دارویی خود را بر عهده بگیرید

در حالی که ممکن است بهترین نیت را داشته باشید که داروهای خود را طبق توصیه یک متخصص مصرف کنید، اما همه چیز می تواند مانع شود. در زیر دلایل متداول عدم پایبندی به دارو آورده شده است.

هزینه های نسخه

حدود 75 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده هزینه داروهای تجویزی را غیرقابل تحمل می‌دانند و تقریباً 33 درصد از بزرگسالان اذعان می‌کنند که داروهای خود را به دلیل قیمت‌های بالا طبق دستور مصرف نکرده‌اند. به طور متوسط، بزرگسالان ایالات متحده بیش از 1500 دلار برای هر نفر در سال برای داروهای خود پرداخت می کنند. با این حال، راه هایی برای کمک به کاهش هزینه شما وجود دارد.

اگر داروهای ژنریک برای شرایط شما در دسترس هستند، از متخصص خود بخواهید. داروهایی که به صورت ژنریک در دسترس هستند می توانند باعث صرفه جویی قابل توجهی در هزینه شوند. در برخی موارد، ممکن است نسخه عمومی موجود نباشد.

5 فایده کفیر برای سلامت
بیشتر بخوانید

به عنوان مثال، Livalo یک داروی استاتین با نام تجاری است که برای درمان کلسترول بالا استفاده می شود. در حال حاضر هیچ ژنریک لیوالو وجود ندارد. در این مثال، چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید:

  • قبل از پر کردن نسخه با نام تجاری در داروخانه، وب سایت سازنده را برای پس انداز، مانند کارت های پرداخت، کوپن ها، تخفیف ها یا برنامه های کمک به بیمار بررسی کنید.
  • از متخصص خود بخواهید استاتین متفاوتی را که دارای نسخه عمومی است، مانند آتورواستاتین، روزوواستاتین یا سیمواستاتین تجویز کند.
  • اگر برای یافتن راه‌هایی برای صرفه‌جویی در نسخه‌های خود به کمک نیاز دارید، از ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی و داروساز خود بخواهید نکات شخصی‌سازی‌شده‌ای را ارائه دهند.

اثرات جانبی

بیشتر داروها با لیستی از عوارض جانبی همراه هستند. به احتمال زیاد، در صورت وجود، فقط ممکن است عوارض جانبی خفیفی را تجربه کنید. با این حال، برخی از عوارض جانبی ممکن است باقی بمانند یا آزاردهنده شوند.

به عنوان مثال، یک مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) (مانند لیزینوپریل) را در نظر بگیرید که معمولاً برای فشار خون تجویز می شود. مهارکننده های ACE به دلیل ایجاد سرفه خشک که می تواند برای بسیاری از افراد ناخوشایند باشد، شناخته شده اند. اولین تمایل شما ممکن است این باشد که مصرف داروی مزاحم را متوقف کنید.

با این حال، بهترین اقدام این است که در اسرع وقت با پزشک تماس بگیرید تا بتوان یک داروی جایگزین و با تحمل بهتر را تجویز کرد.

نکته مهم این است که اگر احساس می کنید یک عارضه جانبی جزئی را تجربه می کنید، وحشت نکنید. به یاد داشته باشید که می‌توانید آنچه را که تجربه می‌کنید به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود، خواه پزشک که دارو را تجویز کرده باشد یا داروساز محلی شما، در میان بگذارید. اغلب، آنها قادر خواهند بود به شما در انجام مراحل بعدی کمک کنند.

نکات پایبندی به دارو

blank

اکنون که متوجه شدید چرا پایبندی به دارو مهم است، چگونه مطمئن خواهید شد که داروهای خود را طبق تجویز مصرف می کنید؟

برخی از نکات مفید عبارتند از:

  • یک یادآوری روزانه روی گوشی خود تنظیم کنید.
  • از برنامه ای استفاده کنید تا به شما کمک کند مصرف داروهای خود را فراموش نکنید. برخی از برنامه‌ها حتی به شما امکان می‌دهند تماس‌های تلفنی یادآوری را تنظیم کنید.
  • از یک سازمان دهنده هفتگی دارو برای مرتب نگه داشتن داروهای خود استفاده کنید. این همچنین به شما کمک می‌کند در اطلاع از زمان تمام شدن داروهایتان فعال باشید تا بتوانید چند روز زودتر با داروخانه تماس بگیرید. این باعث تأخیر می شود، مانند زمانی که یک دارو باید سفارش داده شود.
  • با مصرف داروهای خود در یک زمان معین هر روز، آن را به بخشی از برنامه روزانه خود تبدیل کنید. از داروساز خود بپرسید که آیا می توانید همه داروهای خود را با هم مصرف کنید. به عنوان مثال، بگویید که باید داروهای تیروئید خود را صبح با معده خالی مصرف کنید، اما می توانید بقیه داروهای خود را شب مصرف کنید. می‌توانید برنامه‌ای ایجاد کنید که به محض بیدار شدن از خواب، داروهای تیروئید خود را مصرف کنید (و یک ساعت بعد صبحانه بخورید) و قبل از اینکه هر شب دندان‌هایتان را مسواک بزنید، تمام داروهای دیگر خود را مصرف کنید.
استفاده نادرست از استروئید آنابولیک
بیشتر بخوانید

و به یاد داشته باشید، تیم مراقبت های بهداشتی شما برای کمک به شما وجود دارد. از تماس گرفتن با آنها با مشکلات خاص نترسید.

مشخص کردن اینکه چرا در پایبند ماندن مشکل دارید می تواند به شما و پزشک شما کمک کند تا راه حل شخصی تری ایجاد کنید. به عنوان مثال، اگر در به خاطر سپردن توصیه های ارائه دهنده خود مشکل دارید، می توانید دستورالعمل های کتبی را بخواهید.

همچنین می توانید فهرستی از داروهایی که در گذشته به خوبی تحمل نکرده اید تهیه کنید تا بتوانید به این حرکت رو به جلو مراجعه کنید. و اگر چیزی را متوجه نشدید، توضیح بخواهید. شما می توانید اقداماتی را برای مراقبت از سلامت خود انجام دهید.

خلاصه

مصرف داروهای تجویز شده می تواند در کوتاه مدت و بلند مدت بر سلامت شما تأثیر بگذارد. برخی از شرایط پزشکی به خصوص در مراحل اولیه با علائم همراه نیستند. این می تواند به درک دلیل مصرف هر دارو کمک کند تا اهمیت پایبندی به رژیم دارویی خود را درک کنید.

و اگر در پایبندی مشکل دارید، به یاد داشته باشید که نیازی نیست هنگام صحبت با متخصص خود در مورد آن احساس خجالت کنید. در مورد اینکه چرا در پایبندی به رژیم خود مشکل دارید، باز و صادق باشید.

ممکن است فقط چند تنظیم جزئی – شاید یک داروی ارزان‌تر یا دوز کمتر – باشد که شما را در مسیر زندگی سالم‌تری قرار می‌دهد.

اگر به دلیل عوارض جانبی، هزینه ها یا هر مشکل دیگری در رعایت رژیم خود مشکل دارید، با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا به سمت یک راه حل کار کنید.

سخن پایانی

وقتی ممکن است علائمی نداشته باشید، مصرف داروها ممکن است خسته کننده یا غیر ضروری باشد. بدانید که پزشک شما به سلامت فعلی و آینده شما اهمیت می دهد و سعی می کند از عوارض جلوگیری کند. درک اینکه چرا هر دارو را مصرف می کنید می تواند به شما در درک اهمیت پایبندی به آن کمک کند.

برخی از افراد ممکن است به سختی به داروهایی که باعث عوارض جانبی می شود پایبند باشند و ممکن است بخواهند مصرف دارو را متوقف کنند. در عوض، اگر به هر دلیلی در رعایت رژیم دارویی خود مشکل دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

آنها بیش از حد مایل به کمک به شما خواهند بود تا رژیم خود را تنظیم کنید تا اطمینان حاصل شود که بهترین سلامتی خود را به دست می آورید.

[ad_2]
منبع مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *