Subscribe Now
Trending News

مقالات

پوست و زیبایی

ترمیم موی آسیب دیده به ۳ روش 

ترمیم موی آسیب دیده به ۳ روش

  در صورتی که رطوبت کافی به موهای شما نرسد موهایتان خشک و شکننده می‌شود. کافی نبودن رطوبت مو در اثر مواردی مثل: تغذیه، بیماری، عوامل فیزیکی و آسیب‌های وارد شده به مو توسط فرد با کارهایی مثل: اتو کردن، رنگ کردن، سشوار کشیدن و… به وجود می‌آید. هنگامی که موها رطوبت خود را از دست بدهند و خشک شوند علاوه بر اینکه کدر و شکننده می‌شوند موخوره، ریزش و شوره‌ی سر را نیز به همراه خواهند داشت که در این صورت بهترین راه ترمیم موهای آسیب دیده است. در این مقاله به مطالب زیر می‌پردازیم و به شما خواهیم گفت که چگونه موهای آسیب دیده‌ی خود را ترمیم کنید:

1- توصیه‌های اولیه برای ترمیم موی آسیب دیده

2- توصیه‌هایی برای نرم کردن مو

3- کمک به افزایش رشد موی سر

بخش اول توصیه‌های اولیه برای ترمیم موی آسیب دیده

1- استفاده از رنگ مو را به حداقل برسانید

ترمیم موی آسیب دیده

استفاده‌ی بیش از حد از رنگ مو باعث می‌شود ساقه‌ی مو آسیب ببیند و موها وز و زبر شوند. در صورتی که می‌خواهید موهای آسیب دیده‌ی خود را ترمیم کنید بهتر است از رنگ مو تا بهبودی کامل موهایتان استفاده نکنید و اجازه دهید تا موهایتان به حالت طبیعی خود برگردد، چرا که رنگ کردن مداوم به موها آسیب وارد می‌کند.

 • ماده‌ی بی رنگ کننده در رنگ موهای شیمیایی به کوتیکول مو آسیب می‌زند و باعث می‌شود موها شکننده و خشک شوند.
 • اگر عاشق رنگ کردن مو هستید و یا می‌خواهید ریشه‌ی موهای رشد کرده‌ی خود را بپوشانید بهتر است از رنگ موی طبیعی یا رنگ موی مخصوص موهای آسیب دیده استفاده کنید که در واقع به جای آسیب رساندن به موهایتان به ترمیم آن نیز کمک می‌کند.
 • رنگ موی مخصوص موهای آسیب دیده فاقد آمونیاک هستند و باعث حفظ رطوبت موهایتان می‌شود.
 • صاف و یا فر کردن به صورت موقت یا دائمی آسیب زیادی را به موهای شما وارد می‌کند بهتر است از این روش‌ها استفاده نکنید.(صافی مو با ۸ راهکار طبیعی را امتحان کنید)

 بیشتر بخوانید: چگونه به روش خانگی موهای خود را روشن کنید 

2- پس از شستن، موهای خود را به آرامی خشک کنید

ترمیم موی آسیب دیده

موهای شکننده نیاز به مراقبت بیشتری دارند خصوصا اگر خیس باشند. موهای مرطوب به راحتی کشیده و شکننده می‌شوند بنابراین هنگام شستن و خشک کردن موهایتان دقت لازم را به خرج دهید و این‌ کار را به صورت ملایم انجام دهید. پس از حمام، موهای خود را دور یک حوله‌ی نخی بپیچید و به آرامی آن را فشار دهید تا آب موهایتان گرفته شود. از حرکات تند و خشن برای گرفتن آب اضافی موهایتان استفاده نکنید چرا که باعث می‌شود موها حالت موخوره و وز پیدا کنند.

 • هنگامی که موهای خود را می‌شویید، پوست سر خود را با نوک انگشتانتان به آرامی ماساژ دهید، هرگز این‌ کار را با شدت انجام ندهید زیرا ممکن است موهایتان آسیب ببیند و شکننده شود.

3- شامپو را بیش از یک یا دو بار در هفته استفاده نکنید

ترمیم موی آسیب دیده

پوست سر روغنی به نام سبوم ایجاد می‌کند که از خشک شدن مو جلوگیری می‌کند. هنگامی که موهای خود را بیش از حد بشویید باعث می‌شود موها نازک و بدحالت شوند بنابراین بهتر است در هفته یک یا دو بار از شامپو برای شستن موهای خود استفاده کنید زیرا این کار به شما کمک می‌کند موهای سالم و براقی داشته باشید.

 • اگر موهایتان را 1 الی 2 بار در هفته می‌شویید و موهایتان چرب به نظر می‌رسد، توصیه می‌شود از شامپو مو خشک طبیعی استفاده کنید.
 • برای تهیه‌ی شامپو خشک 1 قاشق غذاخوری ذرت و ½ قاشق غذاخوری جوش شیرین و چند قطره روغن اسانس به دلخواه خودتان تهیه کنید، مواد را با یکدیگر مخلوط کنید و استفاده کنید. اگر مقدار زیادی شامپو خشک را درست کرده‌اید، می‌توانید باقی‌مانده‌ی آن را در یک ظرف نگهداری کنید و برای مواقعی که موهایتان چرب شده است از آن استفاده کنید.
برس هوشمند چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟
بیشتر بخوانید

 بیشتر بخوانید: شامپوی خشک ضرر بیشتر از فایده 

4- اجازه دهید موهایتان در هوای آزاد خشک شود

ترمیم موی آسیب دیده

استفاده از وسایل حالت‌دهنده‌ برای خشک کردن موهایتان به دلیل حرارت بالا باعث می‌شود موهایتان شکننده و وز شوند. بهتر است پس از شستن موهایتان از ابزارهای حرارتی مثل سشوار استفاده نکنید و اجازه دهید موهایتان به طور طبیعی در هوای آزاد خشک شود. از آنجا که ممکن است موهای شما مدتی طول بکشد تا کاملا ترمیم شود توصیه می‌شود حتی الامکان از ابزارهای حرارتی استفاده نکنید چرا که ارزش این را دارد که موهای شما سالم شود. اگر صبور باشید خواهید دید که موهایتان چقدر درخشان و سالم خواهند ماند.

 • اگر احساس می‌کنید به وسایل حالت دهی مو نیاز دارید توصیه می‌شود قبل از سشوار کشیدن  از اسپری‌های محافظت مو استفاده کنید تا آسیب کمتری به موهایتان وارد شود.

5- موهایتان را تنها زمانی که خشک است شانه کنید

ترمیم موی آسیب دیده

در صورتی که موهایتان مرطوب است آن را شانه نکنید چرا که باعث می شود به موهایتان آسیب وارد کند. هنگامی که موهایتان کاملا خشک شد با یک شانه‌ی دندانه‌ی درشت موهای خود را شانه کنید.

 • توصیه می‌شود از شانه‌های پلاستیکی برای شانه زدن موهایتان استفاده نکنید و بهتر است از شانه‌های چوبی به جای شانه‌های پلاستیکی استفاده کنید زیرا شانه‌های پلاستیکی به دلیل ایجاد الکتریسیته‌ی ساکن بین تارهای مو و شانه باعث می‌شود موها موخوره بگیرند.
 • اگر موهای مجعد دارید بهتر است از شانه‌های دندانه درشت برای شانه زدن استفاده کنید.
 • از شانه کردن به صورت مستمر که همراه با کشش و فشار شدید هستند اجتناب کنید.

6- موهایتان را اکستنشن نکنید

ترمیم موی آسیب دیده

تا زمان بهبودی کامل، موهای آسیب دیده را هیچ‌گاه اکستنشن نکنید چرا که انجام اکستنشن باعث می‌شود موهایتان شکننده و دچار ریزش شوند. اکستنشن به روش بافت آفریقایی نیز برای مو بسیار مضر است چرا که با چسباندن و یا دوختن موی اکستنشن به موی طبیعی، مو علاوه بر آسیب و شکنندگی دچار ریزش نیز می‌شود. هنگامی که در تلاش هستید تا سلامتی را به موهای خود بازگردانید بهتر است از استایل‌هایی که برای مو مضر هستند دوری کنید.

بخش دوم توصیه‌هایی برای نرم کردن مو

1- از نرم کننده برای موهای خود استفاده کنید

ترمیم موی آسیب دیده

نرم کننده‌های مو باعث می‌شوند گره‌ها و آسیب‌های مو رفع شوند و موها درخشان و نرم به نظر برسند. برای استفاده از نرم کننده مقداری از آن را در کف دست خود بریزید و به انتهای ساقه‌ی موهایتان بمالید و با استفاده از انگشتانتان آن را به سمت ریشه‌ی مو بکشید و ماساژ دهید. به این نکته توجه کنید که پس از چند دقیقه آن را به خوبی آب‌کشی کنید و هرگز نرم‌کننده را به ریشه‌ی موهای خود نزنید چرا که باعث ریزش موهایتان می‌شود.

 • از نرم کننده بیش از حد نیاز استفاده نکنید، زیرا موهای شما را کم‌پشت و بی‌جان کند، در صورتی که موهای پرپشت و ضخیمی دارید می‌توانید کمی بیش از حد معمول از نرم کننده استفاده کنید.
 • برای براق شدن موهایتان بهتر است زمانی که نرم کننده روی موهایتان قرار دارد با استفاده از یک شانه‌ی دندانه‌ی درشت آن را شانه کنید و از آب سرد برای آب‌کشی آن استفاده کنید زیرا استفاده از این روش باعث می‌شود موهایتان صاف و براق شود. متخصصان پوست و مو توصیه می‌کنند زمان قرار گرفتن نرم کننده روی سرتان بیش از 2 الی 3 دقیقه نباشد زیرا موها به سرعت چرب می‌شوند.
 • نرم کننده را با توجه به نوع موی‌تان انتخاب کنید:
  • اگر موهای نازکی دارید بهتر است از نرم‌ کننده‌های حجم دهنده‌ی مو استفاده کنید.(۵ ترفند برای حجیم کردن موهای نازک)
  • اگر موهای فری دارید بهتر است از نرم کننده‌های قوی‌تر استفاده کنید.
  • اگر موهای وزی دارید از نرم‌ کننده‌های حاوی روغن‌های طبیعی استفاده کنید.
  • اگر موهای رنگ شده‌ای دارید از نرم کننده‌های مخصوص موی رنگ شده استفاده کنید.
 • پس از حمام به جهت جلوگیری از آلودگی‌ و اشعه‌های مضر توصیه می‌شود از اسپری‌های نرم‌ کننده (UV Protective) استفاده کنید و استفاده از این محصول باعث می‌شود موهای گره خورده‌ی شما به راحتی از هم باز شوند.
چگونه می‌توان ریشه‌های ضعیف مو را تقویت کرد؟
بیشتر بخوانید

2- از ماسک موی خانگی برای درمان موهای آسیب دیده استفاده کنید

ترمیم موی آسیب دیده

استفاده از ماسک مو، علاوه بر درخشش و زیبایی به ترمیم موهای آسیب دیده و سوخته کمک می‌کند و تاثیر شگفت‌انگیزی را روی موهایتان می‌گذارد. برای استفاده از ماسک مو بهتر است این کار را در حمام پس از مرطوب کردن موهایتان انجام دهید. مقداری از ماسک را به موهایتان بمالید و ماساژ دهید، سپس آن را با آب سرد آب‌کشی کنید. شما با استفاده از مواد طبیعی می‌توانید موهای آسیب دیده‌ی خود را احیا کنید:

 • برای موهای کدر: از یک قاشق غذاخوری عسل یا یک عدد سفیده‌ی تخم مرغ بر روی موهای خود استفاده کنید.
 • برای موهای وز و فرفری: از یک موز له شده یا آووکادو بر روی موهای خود استفاده کنید.
 • برای موهای خشک: از یک قاشق غذاخوری شیر یا ماست بر روی موهای خود استفاده کنید
 • برای موهای ترکیبی(مثلا موهایی که هم خشک و کدر باشند): از ترکیبی از هر یک از مواد فوق بر روی موهای خود استفاده کنید.

3- از روغن یا سرم مو استفاده کنید

ترمیم موی آسیب دیده

پس از خشک شدن موهایتان از روغن یا سرم برای محافظت و تقویت بیشتر آن استفاده کنید. به دنبال یک سرم ضد وز یا روغن موی ترکیبی باشید. برای استفاده‌ی صحیح از روغن‌ها، بهتر است مقداری از روغن را کف دست خود بریزید و دست‌ها را به یکدیگر بمالید تا گرم شود سپس آن را به موهایتان بزنید، همچنین می‌توانید مقداری از روغن را درون نرم کننده یا شامپو موی خود بریزید و از آن استفاده کنید. اگر نمی‌خواهید یک سرم مخصوص برای رفع آسیب دیدگی موهایتان خریداری کنید می‌توانید از روغن‌های طبیعی استفاده کنید. روغن‌هایی که به تقویت و رفع موهای آسیب دیده ی شما کمک می‌کند شامل:

 • روغن جوجوبا : مواد معدنی لازم مو را تامین و آن را مرطوب می‌کند و باعث تحریک پوست سر می‌شود.
 • روغن نارگیل: به موها نرمی و درخشش می‌دهد.
 • روغن رزماری: سرعت رشد مو را افزایش می‌دهد، ریشه‌های مو را تحریک و گردش خون را بهبود می‌بخشد.
 • روغن بابونه: پوست سر را نرم و موها را درخشان می‌کند.
 • روغن چوب صندل: علاوه بر خوشبو کردن مو، موی آسیب دیده را بهبود می‌بخشد.
 • روغن اسطوخدوس: برای کنترل شوره‌ی سر مفید است و باعث می‌شود موها نرم و براق شوند.
 • روغن مریم گلی: پوست سر را تحریک و باعث رشد موها می‌شود.
 • روغن چوب سدر: پوست سر را تحریک و باعث رشد موها می‌شود.
 • روغن آرگان: علاوه بر تقویت و بازسازی مو آن را نرم و درخشان می‌کند.
 • روغن زرده‌ی تخم مرغ: علاوه بر تقویت، موهای آسیب دیده را احیا می‌کند.

بخش سوم کمک به افزایش رشد موی سر

1- پوست سر خود را ماساژ دهید

ترمیم موی آسیب دیده

ماساژ باعث گردش خون در پوست سر می‌شود و به رشد موها کمک می‌کند. هر روز عادت کنید پوست سر خود را ماساژ دهید. انگشتان خود را روی پوست سر خود قرار دهید و با استفاده از حرکات دایره‌ای ملایم آن را ماساژ دهید. این کار باعث می‌شود استرس و سردردهای شما کاهش یابد.

 • از روغن‌های طبیعی مثل: روغن نارگیل، روغن جوجوبا، روغن بادام، روغن زیتون و… برای ماساژ پوست سر خود استفاده کنید، بهتر است این‌ کار را در حمام زمانی که موهایتان را مرطوب کرده‌اید انجام دهید. مقداری از روغن را روی سر خود بریزید و  به آرامی آن را ماساژ دهید و در آخر آن را آب‌کشی کنید.
 • گفته می‌شود برخی از روغن‌ها مثل روغن درخت چای، روغن زرده‌ی تخم مرغ، اسطوخدوس یا روغن چوب سرو به رشد موهای شما کمک می‌کنند.
10 راز پوست درخشان زنان کره‌ای‌ که شما نمی‌دانید
بیشتر بخوانید

2- از محصولات طبیعی (ارگانیک) مو استفاده کنید

ترمیم موی آسیب دیده

در صورتی که می‌خواهید موهای شما از مواد شیمیایی دور بماند به جای استفاده از شامپو و یا نرم کننده‌های شیمیایی از محصولات طبیعی مو استفاده کنید چرا که مواد لازم در شامپو و نرم کننده‌های طبیعی باعث می‌شوند که موهای شما آسیب نبیند.

 • از یک شامپو و نرم کننده‌ی بدون سولفات استفاده کنید. سولفات‌ها مواد شیمیایی هستند که در شوینده‌ها یافت می‌شوند و با نماد اختصاری SLS و یا ALS نشان داده می‌شوند. سولفات‌های موجود در شامپو به پوست سر آسیب می‌زند زیرا لایه‌ی محافظت از مو را از بین می‌برد و باعث ایجاد خشکی در پوست سر می‌شود. بنابراین بهتر است برای ترمیم موهای آسیب دیده از شامپوهای بدون سولفات و یا از شامپوهایی با مواد طبیعی استفاده کنید.

3- تغذیه‌ی سالم داشته باشید

ترمیم موی آسیب دیده

تغذیه‌ی روزانه شما می‌تواند سلامت موهای‌تان را نیز تحت تاثیر قرار دهد. بهتر است رژیم غذایی خود را اصلاح کنید و از رژیم‌های غنی از کلسیم، آهن، انواع ویتامین ها، اسیدفولیک، پروتئین، امگا3 و املاح معدنی استفاده کنید. نوشیدن آب به سلامت موهای شما کمک زیادی می‌کند و باعث می‌شود ریزش موهای شما کمتر شوند و همینطور از خشکی و شکنندگی موهایتان جلوگیری کند.

 •  ماهی قزل آلا، آووکادو، آجیل و بذر کتان برای تقویت و رشد موهای شما بسیار عالی است.
 • با نوشیدن مقدار زیادی آب، می‌توانید موهای خشک و شکننده‌ی خود را احیا کنید.
 • از کشیدن سیگار اجتناب کنید، چرا که مصرف سیگار موهای شما را خشک می‌کند.

 بیشتر بخوانید: چگونه با رژیم غذایی موهای سالم و براق داشته باشد 

4- از موهای خود در برابر آفتاب محافظت کنید

ترمیم موی آسیب دیده

همانطور که عوامل محیطی مثل گرما و سرما روی سلامت پوست تاثیر می‌گذارد به همان نسبت نیز سلامت موهای شما را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. از دلایلی که باعث می‌شود موها آسیب ببینند و رطوبت خود را از دست دهند و همینطور خشک و وز شوند این است که در معرض تابش مستقیم آفتاب و اشعه‌ی ماورابنفش قرار بگیرید. هنگامی که در بیرون از خانه هستید بهتر است از موهای خود محافظت کنید.

 • اگر مدت طولانی در معرض آفتاب قرار گرفته‌اید توصیه می‌شود از یک ماسک تقویت کننده و مرطوب کننده استفاده کنید تا از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کند.
 • استفاده از کلاه‌های نقاب‌دار تا حد زیادی می‌تواند از موهای شما محافظت کند.
 • از موهای خود در برابر کلر استخر محافظت کنید، بنابراین هنگام شنا از کلاه شنا استفاده کنید.
 • سرب موجود در هوای آلوده سلامت موهایتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث ریزش موها می‌شود، از این رو می‌توان گفت آلودگی هوا تاثیر مستقیمی روی موهای شما می‌گذارد.

5- موهای خود را کوتاه کنید

ترمیم موی آسیب دیده

اگر با همه‌ی تلاش‌هایی که برای بهبودی موهای آسیب دیده‌ی خود انجام داده‌اید باز هم نتیجه‌ی دلخواهتان نرسیدید و یا مو به حدی از شکنندگی و آسیب دیدگی رسیده بود که با هیچ روشی، درمان نشد تنها راهکار این است که موهای خود را کوتاه کنید. کوتاهی مو علاوه بر اینکه ظاهری تازه به شما می‌دهد باعث می‌شود از موهای آسیب دیده خلاص شوید.

 • پس از اینکه موهای خود را کوتاه کردید به جهت اینکه وضعیت قبلی روی موهایتان تکرار نشود بهتر است از روش‌های پیشگیری استفاده کنید.
 • توصیه می‌شود محصولات و رنگ‌های شیمیایی را به حداقل برسانید و ماهی یکبار از ماسک‌های خانگی برای تقویت موهایتان استفاده کنید تا مقاومت بیشتری داشته باشند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *