Subscribe Now
Trending News

مقالات

تغذیه و رژیم غذایی

بهترین گیاهان دارویی برای پوکی استخوان 

بهترین گیاهان دارویی برای پوکی استخوان

[ad_1]

پوکی استخوان عارضه ای است که منجر به ایجاد استخوان هایی ضعیف، شکننده و مستعد شکستگی می شود. گیاهان دارویی متنوعی برای پوکی استخوان هستند که برای کنترل این بیماری بسیار موثر واقع می شوند.

با افزایش سن، کاهش هورمون های محافظ استخوان می تواند باعث ضعیف شدن استخوان ها شود. در نتیجه، زنان یائسه و مردان مسن بیشتر به این عارضه مبتلا می شوند. سایر عواملی که خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهند عبارتند از اندازه بدن، قومیت، سابقه خانوادگی، رژیم غذایی، شرایط پزشکی، داروها، عدم تحرک، سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد الکل.

اغلب هیچ علامتی وجود ندارد. به همین دلیل است که از آن به عنوان یک بیماری “خاموش” یاد می شود. پوکی استخوان عارضه‌ای است که اغلب تا زمانی که شکستگی یا فروپاشی مهره‌ها رخ ندهد، کشف نمی‌شود. تاخیر در تشخیص به علاوه صدمات بعدی می تواند منجر به کمردرد، از دست دادن قد و/یا حالت خمیده شود.

در حالی که داروها می توانند پوکی استخوان را درمان کنند، گیاهان دارویی به یک درمان محبوب برای کسانی که از این بیماری رنج می برند تبدیل شده است. این مقاله به بررسی تحقیقات پشت این درمان‌های طبیعی و اینکه آیا آنها می‌توانند از دست دادن استخوان و پوکی استخوان را بهبود بخشند، می‌پردازد.

چه کسانی در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند؟

حدود 54 میلیون نفر از پوکی استخوان و توده استخوانی کم رنج می برند که آنها را مستعد ابتلا به این بیماری می کند.

این وضعیت در هر سنی رخ می دهد، اما بزرگسالان 50 سال و بالاتر بیشتر در معرض خطر هستند.

گیاهان طبیعی برای درمان پوکی استخوان

بسیاری از گیاهان طبیعی برای پوکی استخوان توصیه می شود. آنها ممکن است در آشپزی استفاده شوند یا به عنوان مکمل به شکل قرص، پودر یا چای مصرف شوند. در اینجا لیستی از گیاهانی وجود دارد که ممکن است سلامت استخوان را بهبود بخشد و به عنوان یک درمان جایگزین برای پوکی استخوان عمل کند:

 • مریم قرمز
 • شبدر قرمز
 • دم اسب
 • آویشن
 • زردچوبه

در مورد گیاهان و مکمل ها با پزشک خود صحبت کنید

اگر قصد مصرف یک گیاه دارویی را به عنوان مکمل طولانی مدت دارید، همیشه با پزشک خود مشورت کنید. برخی از گیاهان، از جمله موارد ذکر شده در این مقاله، ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشند. اگر شرایط سلامتی دارید و/یا دارو مصرف می کنید، بهتر است قبل از مصرف مکمل جدید از پزشک خود سوال کنید.

مریم قرمز

مریم گلی

مریم قرمز (مریم گلی) گیاهی است که در طب گیاهی چینی استفاده می شود (جایی که به عنوان دانشن شناخته می شود) که با بهبود پوکی استخوان همراه بوده است.

مروری بر 36 کارآزمایی بالینی نشان داد که مریم گلی قرمز بیش از 80 درصد موارد پوکی استخوان را درمان کرده و بهبود بخشیده است. با این حال، بیشتر تحقیقات فقط شامل مطالعات کوچک و کوتاه مدت بود.

چه مقدار آب باید در روز بنوشید؟
بیشتر بخوانید

اسید سالویانولیک، تانشینون ها و لیتوسپرمات منیزیم B ترکیباتی در مریم گلی قرمز هستند که ممکن است سلامت استخوان را بهبود بخشند. اسید سالویانولیک دارای خواص آنتی اکسیدانی است که از التهاب و تولید رادیکال های آزاد مرتبط با تجزیه استخوان جلوگیری می کند. این ترکیبات همچنین می توانند به رشد استخوان کمک کنند.

مریم گلی قرمز همچنین منبع خوبی از ویتامین K است که برای سلامت استخوان ها لازم است.

این گیاه به صورت کپسول یا تنتور موجود است و می توان آن را به صورت چای درست کرد. مریم گلی قرمز به دلیل نگرانی های ایمنی در استفاده طولانی مدت باید فقط برای مدت کوتاهی استفاده شود.

این گیاه همچنین ممکن است عوارض جانبی و تداخلات دارویی ایجاد کند و در دوران بارداری و استفاده با داروهای رقیق کننده خون منع مصرف دارد. برای یافتن دوز مناسب برای پوکی استخوان باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

شبدر قرمز

شبدر قرمز (Trifolium pratense) گیاهی است چند ساله از خانواده حبوبات. از لحاظ تاریخی، به عنوان یک درمان مکمل برای علائم یائسگی، مانند گرگرفتگی، و همچنین انواع بیماری ها، از جمله سرطان، مشکلات تنفسی، و بیماری های پوستی استفاده شده است.

تحقیقات در مورد شبدر قرمز و پوکی استخوان متفاوت است. یک مطالعه در سال 2015 روی 60 زن یائسه انجام شد که 150 میلی گرم شبدر قرمز را به مدت 12 هفته مصرف کردند و نتایج با گروهی که دارونما مصرف کردند (ماده ای که ارزش درمانی نداشت) مقایسه شد. محققان دریافتند که تراکم مواد معدنی استخوان در زنانی که شبدر قرمز مصرف کرده‌اند بهبود یافته است. با این حال، مطالعات دیگر هیچ تغییری در سلامت استخوان نشان ندادند.

شبدر قرمز را می توان به عنوان یک عنصر در چای گیاهی و همچنین از طریق کپسول، تنتور، عصاره و به عنوان یک درمان موضعی مصرف کرد.

دم اسب

دم اسب

دم اسب (Equisetum arvense) یک گیاه چند ساله بزرگ و درخت مانند است که در سراسر اروپا، آسیا، خاورمیانه و آمریکای شمالی یافت می شود. این گیاه دارویی است که قدمت آن به روم و یونان باستان باز می گردد. از دم اسب برای درمان زخم، سل و مشکلات کلیوی استفاده شده است.

کوئرستین، اسید اولئانولیک و اسید اورسولیک آنتی اکسیدان هایی هستند که در دم اسب یافت می شوند. این ترکیبات ممکن است سطح کلسیم را بهبود بخشد و رشد استخوان را افزایش دهد.

دم اسب همچنین حاوی ترکیب سیلیس است. مکمل های ساخته شده از سیلیس با بهبود تراکم و استحکام مواد معدنی استخوان مرتبط هستند.

موارد استفاده و فواید سبوس
بیشتر بخوانید

اگرچه برخی از فواید با دم اسب همراه بوده است، اما هنوز ممکن است بهترین گزینه برای شما نباشد. دریافت کلسیم کافی ممکن است برای سلامت استخوان مفیدتر باشد. در مطالعه ای که بر روی 122 زن یائسه انجام شد، مصرف مکمل کلسیم به مدت یک سال تراکم استخوان را بهتر از دم اسب بهبود بخشید.

دم اسب به صورت کپسول، تنتور و به عنوان یک گیاه خشک موجود است که می توان آن را به صورت چای درست کرد یا با مایع مخلوط کرد و روی پوست مالید.

هشدارها برای مصرف دم اسب

استفاده طولانی مدت از دم اسب توصیه نمی شود. این گیاه می تواند سطح تیامین (B1) را کاهش دهد و ممکن است باعث کمبود این ویتامین شود. دم اسب می تواند برای زنان باردار و مبتلایان به دیابت، نقرس، مشکلات قلبی و مشکلات کلیوی مضر باشد.

آویشن

آویشن (آویشن ولگاریس) گیاهی از خانواده نعناع (Lamiaceae) بومی مدیترانه است. این درختچه کوچک و کم رشد یک ادویه محبوب برای استفاده در آشپزی است. همچنین این گیاه دارویی است که قدمت آن به دوران باستان باز می گردد. آویشن برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی و درمان بیماری های تنفسی، عصبی و قلبی استفاده شده است.

یک مطالعه بررسی کرد که چگونه مصرف روزانه 1000 میلی گرم آویشن به مدت شش ماه روی 40 زن یائسه تأثیر می گذارد. محققان دریافتند که مصرف منظم آویشن تراکم مواد معدنی استخوان را بهتر از مکمل کلسیم/ویتامین D3 بهبود می بخشد.

زمانی که آویشن همراه با مریم گلی و رزماری استفاده شود، ممکن است بیشترین تاثیر را داشته باشد. سطح تراکم مواد معدنی استخوان با این ترکیب بیشتر از آویشن به تنهایی بود.

ویتامین های موجود در آویشن

آویشن همچنین منبع خوبی از کلسیم، ویتامین K، منیزیم، منگنز و روی است. این مواد مغذی می توانند سلامت استخوان ها را بهبود بخشند.

آویشن را می توانید به عنوان یک گیاه تازه و خشک پیدا کنید. عصاره روغنی آویشن به صورت مایع و کپسولی نیز موجود است.

زمانی که آویشن در مقادیر کم استفاده شود، بی خطر تلقی می شود. دوزهای زیاد این گیاه با عوارض جانبی همراه بوده است. آویشن ممکن است برای افراد مبتلا به اختلالات خونریزی و شرایط حساس به هورمون مضر باشد. همچنین می تواند در افرادی که به گیاهان دیگر Lamiaceae مانند پونه کوهی، مریم گلی و اسطوخودوس حساسیت دارند، آلرژی ایجاد کند.

این گیاه دارویی به عنوان یک درمان برای پوکی استخوان نویدبخش است، اما تحقیقات بیشتری لازم است تا بدانیم چگونه می تواند به استخوان ها در دراز مدت کمک کند.

زردچوبه

زردچوبه

زردچوبه (کورکوما لونگا) یک ریشه زرد رنگ و چند ساله از خانواده زنجبیل (Zingiberaceae) و بومی جنوب آسیا است. خواص ضد التهابی و ضد میکروبی آن باعث شده است که در 4000 سال گذشته به طب گیاهی اهمیت داده شود. زردچوبه برای درمان علائم قاعدگی، آرتریت و مشکلات گوارشی استفاده شده است.

خواص سیب زمینی شیرین
بیشتر بخوانید

کورکومین، ماده فعال زردچوبه، ممکن است به کاهش تراکم استخوان کمک کند. یک مطالعه اولیه نشان داد که مصرف مکمل کورکومین به مدت شش ماه، بهبود قابل توجهی را در 57 نفر با تراکم استخوان پایین نشان داد.

زردچوبه به صورت پودر خشک شده است که می تواند در پخت و پز استفاده شود. همچنین به صورت تنتور، مایع یا کپسول موجود است.

عوارض جانبی هنگام استفاده از دوزهای زیاد یا مصرف زردچوبه برای بیش از 12 ماه مشاهده شده است. زردچوبه همچنین ممکن است در افراد مبتلا به اختلالات خونریزی، دیابت و مشکلات کیسه صفرا باعث آلرژی و عوارض شود.

مطالعات طولانی‌تر باید ایمنی و اثربخشی کلی زردچوبه و کورکومین را برای درمان پوکی استخوان تایید کند. هنگام استفاده از این گیاه باید احتیاط کرد.

خلاصه

داروهای گیاهی به عنوان یک جایگزین طبیعی برای داروهای پوکی استخوان در نظر گرفته شده است. این گیاهان حاوی ترکیبات تقویت کننده استخوان هستند که ممکن است رشد استخوان را بهبود بخشد. این تحقیقات امیدوارکننده است، اما برای یافتن اثرات بلندمدت این گیاهان بر پوکی استخوان به مطالعات گسترده تری نیاز داریم.

سخن پایانی

هنوز چیزهای زیادی در مورد این گیاهان و اثرات آنها بر پوکی استخوان نمی دانیم. اگر به دنبال کمک برای پوکی استخوان خود هستید، این گیاهان بسته به وضعیت سلامتی شما ممکن است مکمل خوبی برای درمان پزشکی شما باشند. قبل از افزودن هر گونه مکملی به برنامه مراقبتی خود حتما با پزشک خود صحبت کنید.

سوالات متداول

چند درمان طبیعی دیگر برای پوکی استخوان چیست؟

ورزش، رژیم غذایی، طب سوزنی و تای چی از دیگر داروهای طبیعی برای پوکی استخوان هستند.

عوامل خطر پوکی استخوان چیست؟

عواملی که احتمال ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهند عبارتند از:

 • جنسیت: زنان یائسه
 • سن: داشتن 50 سال به بالا
 • اندازه بدن: داشتن اندامی استخوانی باریک و لاغر
 • قومیت: زنان سفیدپوست، مردان سفیدپوست و زنان آسیایی
 • ژنتیک: داشتن یکی از اعضای خانواده مبتلا به پوکی استخوان
 • تغییرات در هورمون ها: استروژن پایین در زنان و تستوسترون پایین در مردان
 • رژیم غذایی: مصرف کم ویتامین D و کلسیم، رژیم غذایی زیاد، کمبود پروتئین
 • شرایط پزشکی: بیماری های غدد درون ریز، هورمونی و گوارشی، آرتریت روماتوئید، برخی سرطان ها، ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) و ایدز، بی اشتهایی
 • داروها: گلوکوکورتیکوئیدها، هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک، داروهای ضد صرع، داروهای سرطان، مهارکننده‌های پمپ پروتون (PPIs)، مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، تیازولیدین دیون‌ها
 • انتخاب سبک زندگی ضعیف: عدم فعالیت بدنی کافی، الکل زیاد و استعمال دخانیات/دخانیات

[ad_2]
منبع مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *