Subscribe Now
Trending News

مقالات

قلب و عروق

 برای سلامت قلب چای و دمنوش های گیاهی بنوشید 

 برای سلامت قلب چای و دمنوش های گیاهی بنوشید

آیا یک فنجان چای روزانه می تواند شما را در برابر بیماری های قلبی عروقی محافظت کند؟ ما در این مقاله درباره نوشیدن چای برای سلامت قلب می پردازیم.

 

مطالعات اخیر نشان داده است که افرادی که اهل نوشیدن چای هستند معمولاَ با خطر کمتری از تصلب شراین در قلب روبرو هستند.

شواهد نشان داده است که نوشیدن چای به کاهش کلسترول بالا و در نتیجه کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی کمک می کند.

 

فلاونوئید در چای و سلامت قلب

 

چای منبع سرشاری از فلاونوئیدها است. فلاونوئید ها به عنوان آنتی اکسیدان های قوی عمل می کنند و رادیکال های آزاد موجود در بدن را که به سلول آسیب می رسانند خنثی می کنند.

فلاونوئیدهای چای با بهبود عملکرد رگ های خونی و بهبود سطح کلسترول، می توانند به سلامت قلبی کمک کنند.

 

چربی خون بالا یک عامل اصلی خطر برای بیماری های قلبی – عروقی و سکته مغزی است. این امر منجر به تجمع پلاک در دیواره های شریان می شود و آن ها را باریک می کند.

چای سیاه با کمک به حفظ عملکرد اندوتلیوم-لایه درون رگی- خطر ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی را کاهش می دهد. مواد شیمیایی موجود در چای ممکن است توانایی عروق را برای گشاد شدن افزایش دهد. این امر در نتیجه باعث بهبود عملکرد عروق کرونر خواهد شد.

 

چای سیاه یا سبز؟

 

تحقیقات ثابت کرده است مصرف روزانه چای، خطر بروز حملات قلبی را کاهش می دهد. همچنین احتمال زنده ماندن در سکته قلبی را بهبود می بخشد.

لخته شدن خون به چه علت بوده و باعث چه مشکلاتی می شود؟
بیشتر بخوانید

در حالی که قوی ترین تحقیقات در سلامت قلبی بر روی چای سیاه متمرکز شده است، تحقیقات جدید نشان داده است که چای سبز نیز مزایای قلبی-عروقی دارد.

 

آیا چای سبز برای سلامت قلب شما مفید است؟

اکثر پلی فنول های موجود در چای سبز به صورت فلاونوئیدها هستند. این مواد به طور خاص به عنوان کاتچین شناخته می شوند. این مواد شیمیایی گیاهی در چای سبز، خواص زیادی برای سلامت قلب دارند. کاتچین های چای سبز نیز برای کاهش کلسترول مفید است.

 

چای سیاه ممکن است به اندازه نمونه سبز آن پلی فنول نداشته باشد، اما تغییرات موجود در پلی فنول های آن در طی فرآیند اکسیداسیون، مجموعه ای از ترکیبات منحصر به فرد به نام تانن را تولید می کند که فواید فراوانی برای سلامت قلب دارند.

 

در حالی که هر چهار نوع چای به عنوان چای های واقعی شناخته می شوند – سفید، سبز، اولانگ و سیاه، مزایای بی شماری برای سلامتی دارند، اما بیشتر تحقیقات نشان می دهند که چای های سیاه و سبز بهترین نوع برای سلامت قلب شما هستند.

 

چه نوع چای برای  سلامت قلب مفید است؟

اگر شما عاشق نوشیدن چای اید و کنجکاو هستید که در مورد چای های قلبی بیشتر بدانید، بهتر است بدانید که همه چیز بستگی به نوع چای شما دارد. بهترین نوع چای آنهایی است که از درختچه Camellia sinensis تهیه شده( خود درختچه چای) و برای قلب شما مفید است.

 

فشار خون بالا و مصرف چای

یک فنجان چای می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. نوشیدن چای گیاهی برای فشار خون بالا نیز توصیه می شود. از آنجا که کنترل و کاهش فشار خون بالا در سلامت قلب بسیار مؤثر است، در اینجا فهرستی از بهترین چای ها برای کاهش فشار خون بالا آورده شده است:

آزمایش‌ها و تست‌های تشخیصی آریتمی قلب
بیشتر بخوانید

 

  • چای سبز
  • چای هیبسکوس
  • چای گزنه
  • چای جاوا

 

 

نوشیدن دمنوش های گیاهی برای سلامت قلب

انواع خاصی از دمنوش های گیاهی هستند که می توانند به سلامت قلب کمک کند، مانند رویبوس، مریم گلی، بادرنجبویه و چای گل گلیس برای بهبود سلامت قلب مفید اند.

 

برای سلامت قلب فقط نوشیدن چای کافی نیست

زمانی که صحبت از فواید سلامتی است، نوع چایی که مصرف می کنید بسیار مهم است، خصوصاً اگر دارویی را به صورت منظم مصرف می کنید. همچنین باید حساسیت فردی به کافئین را در نظر بگیرید. اگرچه نوشیدن چای می تواند در مبارزه با بیماری های قلبی کمک کند، اما مهمترین عوامل رژیم غذایی و سبک زندگی شما است. بنابراین سالم بخورید، ورزش کنید و سپس یک فنجان چای تازه بخورید تا سلامت قلب و عروق شما تضمین شود.

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *