Subscribe Now
Trending News

مقالات

دندانپزشکی

کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی 

کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی

کشیدن دندان به عمل برداشتن دندان دائمی ( بالغ ) یا شیری ( شیری ) توسط دندانپزشک یا جراح دهان گفته می شود. به طور کلی، زمانی که دندان شیری کودک به طور طبیعی از بین می رود یا کشیده می شود، در نهایت یک دندان دائمی در محل آن رشد می کند تا جانشین آن شود. با این حال، هنگامی که دندان های دائمی کشیده می شوند، جانشین دیگری وجود ندارد و با خارج شدن آنها، فضای ایجاد شده پر نمی شود.

در حالی که برخی از دندان ها مانند دندان عقل در نوجوانان و بزرگسالان نیاز به کشیده شدن دارند، اما دلایل دیگری نیز وجود دارند که خارج کردن دندان در آنها ضروری است. شلوغی دندان ها، عفونت و پوسیدگی بیش از حد از دلایل رایج خارج کردن دندان ها به شمار می روند. علاوه بر این، افرادی که درمان ارتودنسی را دریافت می کنند نیز ممکن است به کشیدن و خارج کردن یک یا چند دندان برای ایجاد فضای کافی و تغییر موقعیت دندان ها، نیاز داشته باشند.

در واقع در درمان ارتودنسی از فضای باقیمانده برای اصلاح انواع بایت و اصلاح تراز دندان ها استفاده می شود. به طور متوسط، ۲۵ درصد از بیماران ارتودنسی به عنوان بخشی از برنامه درمانی خود به کشیدن دندان نیاز دارند. خارج کردن دندان یک روش نسبتاً سریع است که معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود. روند برداشتن دندان های قابل مشاهده، آسان و ساه است اما آنهایی که در زیر سطح لثه قرار دارند، معمولا به جراحی نیاز دارند.

علت کشیدن دندان ها در ارتودنسی

یک متخصص ارتودنسی ممکن است در صورت ازدحام شدید دندان ها ، بیرون زدگی دندان های جلویی یا به منظور اصلاح گزش، کشیدن انتخابی دندان های سالم را توصیه کند. به طور کلی علل کشیدن دندان در طول درمان ارتودنسی شامل موارد زیر هستند:

محدودیت های غذایی در دوران ارتودنسی
بیشتر بخوانید

کاهش شلوغی دندان

در برخی از موارد، اندازه فک برای قرار گیری تعداد کامل دندان های واقعی مناسب نبوده و کوچک تر از حالت طبیعی است. شلوغی دندان ها یکی از دلایل اصلی قرارگیری نامناسب دندان ها و رشد غیر طبیعی آنها است. خارج کردن یک یا دو دندان که در موقعیت نامناسب رشد کرده اند، فضای کافی برای حرکت سایر دندان ها را فراهم می کند.

اصلاح دندان های بیرون زده

بیرون زدگی دندان های جلویی می تواند بر ساختار فک و صورت، گفتار و جویدن بیمار تاثیر گذار باشد. با کاهش ازدحام بیش از حد دندان ها، می توان دندان های بیرون زده در جلوی فک را عقب برده و آنها را به قوس درآورد.

خارج کردن دندان های غیر معمول

رویش دندان های اضافی موجب فشار بر سایر دندان ها و قرارگیری زاویه دار آنها می شود. علاوه بر این، گاهی اوقات ممکن است دندان هایی با اشکال غیر طبیعی، ریز یا بسیار بزرگ در داخل دهان رشد کنند. خارج کردن این دندان ها موجب ایجاد فضای کافی برای انتقال و حرکت سایر دندان ها و پر کردن فضای ایجاد شده با ارتودنسی می شود.

کمک به رشد طبیعی فک

در برخی از موارد، تعیین بهترین تراز ممکن دندان ها برای کمک به رشد صحیح فک ها در ارتودنسی، به کشیدن دندان نیاز دارد. علاوه بر این، برای تثبیت دندان ها در موقعیت خود، باید فضای کافی مورد نیاز در اختیار دندان قرار گیرد و همچنین عوامل ایجاد کننده فشار اضافی بر دندان از بین بروند که دست یابی به این امر از طریق کشیدن یک یا چند دندان قبل از ارتودنسی فراهم می شود. در واقع، خارج کردن دندان از نتایج ارتودنسی محافظت می کند.

استرس و اضطراب چگونه سبب دردهای فک، صورت و دندان می شود ؟
بیشتر بخوانید

خارج کردن دندان های نهفته و درگیر

برخی از دندان ها ممکن است به دلیل عدم فضای کافی مورد نیاز، در پشت یا بالای دندان کناری رشد کنند. در چنین شرایطی، دندان داخلی ممکن است آلوده شده و لثه دچار عفونت شود. این دندان ها در تصویربرداری های دهان تشخیص داده می شوند و برای درمان لازم است که یکی از دو دندان درگیر کشیده شود.

فرایند کشیدن دندان

خارج کردن دندان ممکن است ساده و یا با جراحی امکان پذیر باشد. در واقع روش خارج کردن دندان به نوع دندان بستگی دارد.

خارج کردن ساده دندان

کشیدن ساده دندان تحت بیحسی موضعی انجام می شود. تزریق ماده بی حس کننده باعث بی حس شدن لثه و اعصاب اطراف دندان می شود. به همین دلیل در حین خارج کردن دندان، تنها فشار کمی اعمال شده و دردی احساس نمی شود. برای خارج کردن دندان ابتدا با استفاده از ابزار مخصوص دندان شل شده و سپس توسط پنس خارج می شود.

جراحی خارج کردن دندان

در کشیدن دندان به روش جراحی، ترکیبی از بی حسی داخل وریدی و موضعی برای عدم احساس درد دریافت می شود. سپس جراح برش کوچکی را در داخل لثه ایجاد می کند. در خارج کردن دندان به روش جراحی ممکن است ابتدا دندان شکسته شده و سپس خارج شود.

ارتودنسی پس از کشیدن دندان

پس از خارج شدن دندان، بریس ها بر روی سایر دندان ها قرار می گیرند. درمان ارتودنسی از طریق حرکت دندان ها، فضای خالی ایجاد شده را پر می کند. پس از اتمام درمان، حفره ایجاد شده به طور کامل پر شده و دندان ها در موقعیت مناسب خود قرار می گیرند.

تفاوت ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان
بیشتر بخوانید

https://www.labbefamilyortho.com/patient-zone/ortho-info/when-are-extraction-necessary-with-overcrowded-teeth/#:~:text=As%20part%20of%20orthodontic%20treatment,positions%20in%20the%20first%20place.

https://www.drgeoffreywexler.com.au/blog/is-there-a-problem-with-removing-teeth-for-braces/

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *