Subscribe Now
Trending News

مقالات

همه

پولیپ روده بزرگ 

پولیپ روده بزرگ

پولیپ روده بزرگ زائده ای است که بر روی دیواره روده بزرگ ایجاد می شود. پولیپ در افراد بالای ۴۰ سال شایع بوده و اغلب به آرامی رشد می کند.

پولیپ می تواند تبدیل به سرطان شود و به همین دلیل است که معمولا به کمک کولونوسکوپی خارج می شود.

غربالگری سرطان روده بزرگ، بهترین روش یافتن پولیپ و خارج کردن آن پیش از سرطانی شدن است. غربالگری به کمک کولونوسکوپی، هم بی خطر و هم موثر است.

انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که به علت افزایش سرطان روده بزرگ در دهه پنجم زندگی افراد، کولونوسکوپی از ۴۵ سالگی آغاز شود.

گاهی نیاز است برخی از افرادی که در گروه های پرخطر قرار دارند، مانند افراد بالای ۵۰ سال و افراد مبتلا به بیماری التهابی روده، زودتر و به دفعات بیشتر تحت غربالگری قرار گیرند

علائم پولیپ روده بزرگ

در اغلب موارد، پولیپ ها باعث ایجاد هیچ گونه علائمی نمی شوند و به همین دلیل این احتمال وجود دارد که تا زمان انجام کولونوسکوپی یا سایر تست های مربوط به روده بزرگ، تشخیص داده نشوند.

برخی علائم پولیپ عبارت اند از:

 • وچود خون در مدفوع
 • خونریزی از راست روده
 • یبوست یا اسهالی که بهبود نمی یابد

فاکتورهای ریسک

به خاطر سن یا سابقه خانوادگی، ریسک ابتلا به پولیپ روده بزرگ در برخی افراد بیشتر است. برخی از این فاکتورهای ریسک عبارت اند از:

 • سن بالای ۵۰ سال
 • سابقه خانوادگی یا شخصی
 • سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ
 • سابقه شخصی سرطان رحم یا تخمدان
 • نژاد آفریقایی-آمریکایی

سایر فاکتورهای ریسک با سبک زندگی مرتبط هستند، از جمله:

 • رژیم غذایی پر چرب
 • سابقه مصرف سیگار
 • سابقه مصرف الکل
 • سبک زندگی بی تحرک
 • چاقی
آمادگی برای کولونوسکوپی
بیشتر بخوانید

هیچ راه مشخصی برای پیشگیری از پولیپ روده بزرگ وجود ندارد، اما حفظ سبک زندگی سالم تر با مصرف غذاهای مناسب، ورزش و عدم مصرف سیگار یا الکل می توانند مفید واقع شود.

کلسیم، مکمل های فولیک اسید و مصرف روزانه دوز پایینی از آسپرین نیز می تواند از فرد در مقابل ابتلا به پولیپ محافظت کند.

برخی عارضه های ژنتیکی نادر می تواند باعث رشد پولیپ در جوانان و حتی نوجوانان شود. ریسک ابتلای افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ غیر پولیپی وراثتی، سندروم Peutz-Jeghers و پولیپ خانوادگی آدنوماتوز به سرطان روده بزرگ بیشتر است.

پولیپ روده بزرگ

انواع پولیپ روده بزرگ

پولیپ روده بزرگ، چهار گونه اصلی دارد: آدنوماتوز، هایپر پلاستیک، التهابی و آدنوما ویلوس. پولیپی که شکل مسطحی دارد، بی ساقه و پولیپی که ساقه بلندی دارد، ساقه دار نامیده می شود.

آدنوماتوز. احتمال سرطانی شدن این نوع پولیپ که شایع ترین نوع است، وجود دارد. با یافتن این پولیپ، این عارضه از نظر سرطانی بودن تست می شود. به منظور بررسی وجود پولیپ بیشتر و خروج آن ها، لازم است هر فرد مبتلا به طور منظم تحت غربالگری قرار گیرد.

هایپر پلاستیک. این پولیپ ها شایع و کوچک بوده و ریسک سرطانی شدن آن ها پایین است. هر پولیپ هایپر پلاستیکی که در روده بزرگ یافت می شود، خارج شده و برای اطمینان از سرطانی نبودن آن، تست می شود.

آدنوما ویلوس. ریسک سرطانی شدن این نوع پولیپ، بالا بوده و معمولا بی ساقه هستند. همین امر، خارج کردن آن ها را دشوارتر می کند.

پولیپ کاذب. اغلب اوقات پولیپ کاذب در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده ایجاد می شود. این نوع پولیپ ها که پولیپ های التهابی نیز نامیده می شوند، نسبت به سه شکل دیگر متفاوت بوده و سرطانی نمی شوند. این پولیپ ها در اثر التهاب مزمنی ایجاد می شوند که در روده بزرگ افراد مبتلا به بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو رخ می دهد.

جراحی برداشتن روده باریک
بیشتر بخوانید

پولیپ و ارتباط آن با سرطان روده بزرگ

پولیپ، زائده ای پیش سرطانی است، به این معنی که در صورت رها شدن آن در روده بزرگ، ممکن است سرطانی شود.

اگر پولیپ، مثلا طی کولونوسکوپی، خارج شود، فرصت سرطانی شدن از آن گرفته می شود. پس از خارج کردن پولیپ، پاتولوژیست، آن را از نظر سرطانی بودن تست خواهد کرد. احتمال سرطانی شدن پولیپ های بی ساقه نسبت به پولیپ های ساقه دار بیشتر است.

پولیپ روده و سرطان روده بزرگ

غربالگری سرطان روده بزرگ

افراد بالای ۵۰ سال باید برای سرطان روده بزرگ غربالگری شوند – به استثنای افراد عضو گروه های پر خطر که نیاز به غربالگری زودتر و با فواصل زمانی کمتری دارند.

افرادی که به سبب سابقه شخصی یا خانوادگی، ریسک ابتلای بالایی دارند، باید در سنین پایین تر و طی فواصل زمانی کمتری تست شوند.

 ریسک سرطان روده بزرگ در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده و به خصوص کولیت اوسراتیو نیز بیشتر است.

برخی از تست هایی که ممکن است برای بررسی وجود پولیپ انجام شود، عبارت اند از:

 • کولونوسکوپی
 • سیگموئیدوسکوپی
 • کولونوسکوپی مجازی

گاهی پولیپ ها به کمک تست های بالا شناسایی می شوند، اما تنها از طریق سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی امکان خروج آن ها وجود دارد.


بیشتر بخوانید: سرطان روده کوچک


سخن آخر

امکان پیشگیری از سرطان روده بزرگ به کمک غربالگری وجود دارد زیرا معمولا رشد و سرطانی شدن پولیپ زمان زیادی می برد.

پیروی از دستورالعمل های مربوط به زمان و چگونگی غربالگری، بهترین راه برای یافتن زود هنگام سرطان روده بزرگ یا حتی پیشگیری از آن است.

آنچه باید در مورد تزریق دیسپورت و بوتاکس بدانید
بیشتر بخوانید

بیشتر بخوانید : در این مقاله با انواع پولیپ آشنا شوید

تشخیص زود هنگام پولیپ روده به پزشک اجازه می دهد بهترین درمان را پیدا کند. در صورت تجربه علائم غیر طبیعی یا وجود سابقه سرطان روده، لازم است به پزشک مراجعه شود.

برای دریافت نوبت و معاینه زیر نظر پزشک فوق تخصص گوارش و انجام آندوسکوپی و کولونوسکوپی با شماره ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ تماس بگیرید.

شهرک غرب، بلوار فرحزادی، پانصد متر بالاتر از بلواردادمان، کوچه محتاج ، انتهای بن بست ، پلاک ۱

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *