Subscribe Now
Trending News

مقالات

قلب و عروق

سلامت قلب و نقش موسیقی در آن 

سلامت قلب و نقش موسیقی در آن

مطالعات نشان می دهد که موسیقی نه تنها باعث تقویت روحیه فرد می شود بلکه به سلامتی کلی نیز کمک می کند – و ممکن است سلامت قلب را نیز بهبود بخشد.

برایان هریس، درمانگر موسیقی اعصاب و روانشناسی در بیمارستان توانبخشی Spaulding ، وابسته به هاروارد، می گوید:

“هیچ محرک دیگری روی زمین وجود ندارد که به طور همزمان مغز ما را به اندازه موسیقی تحریک کند.”

“موسیقی علاوه بر درگیر کردن سیستم شنوایی، بسیاری از قسمت های دیگر مغز را نیز فعال می کند، از جمله قسمت هایی که مسئول حرکت، زبان، توجه، حافظه و احساسات هستند. این فعال سازی کلی هنگام گوش دادن به موسیقی، نواختن ساز و یا حتی آواز خواندن و گوش دادن موسیقی در ماشین یا دوش گرفتن اتفاق می افتد.”

موسیقی می تواند شیمی مغز را تغییر دهد. این تغییرات ممکن است مزایای قلبی عروقی نیز ایجاد کند. مطالعات نشان داده است که گوش دادن به موسیقی ممکن است:

  • به افراد این امکان را می دهد که در طول تست ورزش که روی تردمیل یا دوچرخه ثابت انجام می شود، بیشتر ورزش کنند
  • عملکرد رگهای خونی را بهبود بخشد.
  • به ضربان قلب و فشار خون کمک کند تا پس از فشار فیزیکی سریع تر به حالت اولیه برگردد.
  • اضطراب را در نجات یافتگان از حمله قلبی کاهش دهد.
  • پس از عمل جراحی قلب به بهبود و کاهش درد و اضطراب افراد کمک کند.

مانند سایر احساسات لذت بخش، گوش دادن به موسیقی یا تولید موسیقی باعث آزاد شدن دوپامین می شود. دوپامین یک ماده شیمیایی در مغز است که باعث می شود افراد احساس اشتیاق کنند.

اکو در نارسایی قلبی چه نقش و مزیتی دارد؟
بیشتر بخوانید

پردازش صدا در ساقه مغز آغاز شده و ضربان قلب و ضربان تنفس را کنترل می کند. این ارتباط می تواند توضیح دهد که چرا موسیقی آرامش بخش است، زیرا می تواند ضربان قلب، تنفس و فشار خون را کاهش دهد . همچنین به نظر می رسد گوش دادن به موسیقی درد، استرس و اضطراب را کاهش می دهد و روی سلامت قلب مؤثر است.

 

با این حال، تحقیقات نشان می دهد که موسیقی انتخاب شده توسط بیمار، اثرات مفیدی را نسبت به موسیقی انتخاب شده توسط شخص دیگر نشان می دهد. طبق گفته انجمن موسیقی درمانی آمریکا، موسیقی “به دلیل آشنایی، پیش بینی و احساس امنیت در ارتباط با موسیقی ای که انتخاب می کنیم، روی پاسخ های بدن  و سلامت قلب تأثیر اختصاصی دارند.

در مطالعه تست استرس قلبی و تعیین فاکتور های سلامت قلب که در دانشگاه تگزاس انجام شد، اکثر شرکت کنندگان اسپانیایی بودند. محققان این مطالعه موسیقی لاتین را انتخاب کردند. در مطالعه شریان ها، که هم موسیقی کلاسیک و هم موسیقی راک را آزمایش کرده اند، پاسخ های مناسب بیشتر از زمانی بود که افراد به موسیقی کلاسیک گوش می دادند و بالعکس. چرا که کسی که عاشق اپرا است ، ممکن است آرامش بی نظیری را با گوش کردن به آن پیدا کند.

هیچ مشکلی برای استفاده از موسیقی برای استراحت یا تقویت ورزش روزمره وجود ندارد، به شرط آنکه سطح دسی بل صدا را در یک محدوده امن نگه دارید. حتی ممکن است سلامت قلب به دلیل برهم خوردن سیستم صوتی به خطر بیفتد.

فشار خون طبیعی چیست؟
بیشتر بخوانید

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *