Subscribe Now
Trending News

مقالات

همه

زخم اثنی عشر 

زخم اثنی عشر

زخم اثنی عشر یکی از دلایل اصلی درد شکم است. این زخم ها پس از درمان، معمولاً طی چند هفته بهبود می یابند.

زخم اثنی عشر چیست؟

زخم اثنی عشر زخمی است که در لایه درونی اثنی عشر یا دوازدهه ایجاد می شود. اثنی عشر اولین قسمت از روده کوچک شما است، بخشی از سیستم گوارشی شما که غذا پس از خروج از معده مستقیماً از آن عبور می کند.

احتمال زخم شدن هم در معده و هم در اثنی عشر وجود دارد. زخم معده و زخم اثنی عشر هر دو جزو زخم های معده طبقه بندی می شوند.

علل زخم اثنی عشر

معده شما اسیدی قوی ایجاد می کند که میکروب ها را از بین می برد و به شما در هضم غذا کمک می کند. سلولهای معده و اثنی عشر برای محافظت از خود در برابر این اسید، مانعی از جنس مخاط ایجاد می کنند. اگر این مانع آسیب دیده باشد، می تواند باعث ایجاد زخم معده یا زخم اثنی عشر شود.

علت اصلی این آسیب عفونت با باکتریهایی به نام هلیکوباکتر پیلوری یا H.pylori است. این باکتری ها می توانند منجر به التهاب لایه مخاط اثنی عشر شما و ایجاد زخم شوند.

همچنین برخی از داروها می توانند باعث زخم اثنی عشر شوند، به ویژه داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن و آسپرین. به ندرت، سایر داروها یا شرایط پزشکی نیز ممکن است باعث زخم اثنی عشر شوند.

اگر سیگار بکشید، الکل زیادی بنوشید یا استرس داشته باشید احتمال ابتلا به زخم اثنی عشر در شما بیشتر می شود. اما اهمیت این موارد نسبت به عفونت با هلیکوباکترپیلوری کمتر است.

تست باریوم
بیشتر بخوانید

علائم زخم اثنی عشر

اگر زخم اثنی عشر دارید، ممکن است:

• درد در معده یا شکم داشته باشید (این درد ممکن است بیاید و برود و با خوردن یا مصرف داروی ضد اسید تسکین یابد)

• سوi هاضمه داشته باشید

• بعد از غذا خوردن احساس سیری بیش از حد و نفخ کنید

• احساس می کنید ممکن است استفراغ کنید (حالت تهوع)

• کاهش وزن داشته باشید

گاهی اوقات، زخم اثنی عشر می تواند عوارض جدی ایجاد کند. اگر:

• درد شدیدی در معده خود دارید که برطرف نمی شود

• استفراغ یا مدفوع شما خونین یا سیاه رنگ به نظر می رسد

لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید.

زخم اثنی عشر

تشخیص زخم اثنی عشر

برای تشخیص زخم اثنی عشر، پزشک با شما صحبت می کند و شما را معاینه می کند. همچنین احتمالاً برخی آزمایشات را نیز انجام می دهند که می تواند شامل موارد زیر باشد:

• گاستروسکوپی (که آندوسکوپی نیز نامیده می شود)، جایی که متخصص با استفاده از یک لوله نازک و انعطاف پذیر که در انتهای آن دوربین قرار دارد، به داخل معده و اثنی عشر نگاه می کند

• آزمایش خون، نمونه مدفوع یا آزمایش تنفس برای اینکه بفهمید آیا در بدن شما H.pylori وجود دارد یا خیر

اگر شما گاستروسکوپی انجام دهید، ممکن است جراح نمونه ای از بافت (نمونه برداری) را برای آزمایش H. pylori بردارد.

درمان زخم اثنی عشر

اگر زخم اثنی عشر شما توسط H. pylori ایجاد شده باشد، درمان معمول “درمان سه گانه” است. این درمان شامل مصرف ۲ آنتی بیوتیک برای از بین بردن باکتری ها و دارویی برای کاهش میزان اسید ساخته شده توسط معده شما است.

پولیپ روده بزرگ
بیشتر بخوانید

اگر به عفونت H.pylori مبتلا نباشید و از داروهای ضد التهاب استفاده می کنید، باید مصرف آنها را قطع کنید (در صورت امکان) و شروع به مصرف دارویی برای کاهش تولید اسید توسط معده خود کنید.

مصرف داروهای ضد اسید، نوشیدن الکل کمتر و ترک سیگار در صورت نیز می تواند به درمان زخم اثنی عشر کمک کند.

زخم اثنی عشر و سرطان

زخم های اثنی عشر غیر سرطانی (خوش خیم) هستند. اما گاهی اوقات، زخم معده می تواند سرطانی شود (سرطان معده). استفراغ خون، دفع مدفوع سیاه یا خون در مدفوع (از دست دادن خون) نیز ممکن است نشانه هایی از سرطان معده و زخم معده باشد.

زخم اثنی عشر و روزه داری

به نظر می رسد روزه داری ماه رمضان عوارض زخم معده را افزایش می دهد (سوراخ شدن زخم معده و خونریزی) و بر بیماران مبتلا به بیماری های مزمن زخم معده تحت درمان دارویی تأثیر منفی می گذارد، اما در مورد بیماران مبتلا به زخم اثنی عشر تحت درمان اینطور نیست و روزه داری با مشورت پزشک بلامانع است.

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *