Subscribe Now
Trending News

مقالات

انتخاب سردبیر

روش های ناسالم لاغری و آسیب های ناشی از آن 

روش های ناسالم لاغری و آسیب های ناشی از آن

بررسی روش های ناسالم لاغری

اگر واقعا با مصرف یک دمنوش و استفاده از دستگاه های لاغری می شود به تناسب اندام رسید چرا در کشورهای پیشرفته ی دنیا آمار چاقی اینقدر بالاست؟ یعنی در آمریکا دستگاه لاغری وجود ندارد؟ یا مردم آمریکا و اروپا با دمنوش های گیاهی آشنایی ندارند و هنوز آنها را کشف نکرده اند؟ شاید اگر این جملات را به یک فرد آگاه در زمینه ی فیزیولوژی بدن انسان نشان دهید به شما بخندد. چگونه می شود چربی هایی را که سال ها زمان صرف انباشت آنها شده است به یکباره و بدون هیچ زحمتی نابود کرد؟ شک نکنید کسی که ۸ کیلوگرم وزن در یک ماه کم می کند حدود ۶ کیلوگرم آب و عضله از دست داده است که این کاهش وزن جزو روش های ناسالم لاغری (Weight loss) می باشد.

کاربرد اصلی این تبلیغات هدف قرار دادن جیب مخاطبان تنبل و بی اراده ایست که همیشه بدنبال راه های میانبر هستند و هرگز به آنچه می خواهند نمی رسند. لاغری باید وسیله ای باشد برای رساندن شما به سلامتی و آمادگی جسمانی نه عاملی برای از دست دادن آن ها. بارها افرادی را دیده ام که پس از مدت کوتاهی ورزش کردن و رژیم گرفتن از مربی یا مشاور خود می خواهند یک چربی سوز قوی به آنها معرفی کند تا زودتر لاغر شوند. اما جالب است بدانید هیچ دارویی به نام داروی چربی سوز وجود ندارد و مکمل هایی هم که با عنوان چربی سوز فروخته می شوند هیچ کدام مورد تایید مراجع معتبر دارویی نیستند.

به عنوان نمونه دو نوع مکمل غذایی که مصرف آنها به عنوان چربی سوز بسیار شایع است، مکمل های ال کارنیتین و کافئین هستند که به طور مختصر به تاثیر مصرف آنها در کاهش وزن می پردازیم.

سندرم پیش از قاعدگی PMS
بیشتر بخوانید

مکمل های کافئین

کافئین یکی از مواد اصلی در بسیاری از چربی سوزهای تجاری است. تحقیقات نشان داده اند کافئین می تواند به حرکت چربی ها از بافت چربی به سمت جریان خون کمک کند و میزان سوخت و ساز پایه را افزایش دهد. اما تاکنون رابطه ی مصرف کافئین و کاهش وزن به طور واضح اثبات نشده است و به دو دلیل کافئین نمی تواند کمک زیادی به کاهش وزن کند. اول اینکه تحقیقات نشان داده اند میزان تاثیر کافئین در افراد چاق نسبت به افرادی که اضافه وزن ندارند بسیار کمتر است. دوم اینکه بدن به سرعت در برابر کافئین مقاوم میشود و بعد از چند روز مصرف کافئین تاثیر آن در افزایش حرارت مرکزی بدن و انتقال بافت چربی کاهش می یابد.

کافئین ممکن است در کوتاه مدت انرژی و تمرکز شما را بهبود بخشد اما نمی توانید از کافئین به عنوان یک چربی سوز استفاده کنید و انتظار داشته باشید تنها با مصرف کافئین وزن شما کم شود. ضمن اینکه با افزایش سن میزان تاثیر کافئین در بدن پایین می آید. پس می توان نتیجه گرفت که مصرف بیش از حد این ماده به عنوان چربی سوزی از روش های ناسالم لاغری به شمار می آید.

مصرف ال کارنیتین یکی از روش های ناسالم لاغری

ال کارنیتین نقش اساسی در بدن دارد و باعث انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری سلول جهت تولید انرژی می شود. اما ال کارنیتین به طور طبیعی توسط کبد و کلیه از دو آمینواسید الیزین و متیونین ساخته می شود و در حالت کلی ضرورتی به مصرف مکمل آن در برنامه ی غذایی نیست. البته در مورد مزایای مصرف مکمل ال کارنیتین در مبتلایان به سرطان، دیابت نوع دو و برخی موارد دیگر تحقیقاتی انجام شده است که حاکی از تاثیر مثبت آن در موارد مذکور است. اما هیچ تحقیقی ثابت نکرده است که اضافه کردن مکمل ال کارنیتین به برنامه ی غذایی منجر به چربی سوزی بیشتر می شود و در مبحث لاغری در دسته ی روش های ناسالم لاغری قرار می گیرد.

اختلالات مغزی
بیشتر بخوانید

بررسی روش های ناسالم لاغری

مصرف افدرین یکی از روش های ناسالم لاغری

برخی از داروهای چربی سوز هم وجود دارند که تولید کنندگان و تجویز کنندگان آنها ادعا می کنند با مصرف آنها در کوتاه ترین زمان ممکن، لاغر می شوید. این چربی سوزها یا حاوی مواد محرک مثل افدرین هستند یا مکانیزم های ناسالمی چون کاهش اشتها و کاهش جذب چربی دارند. افدرین نوعی ماده مخدر است که در ترکیب برخی چربی سوزها وجود دارد که یکی از روش های ناسالم لاغری محسوب می شود. مصرف این نوع چربی سوزها به سرعت وزن شما را کم می کند اما این کاهش وزن عوارضی را برای شما در پی خواهد داشت که می توانند از عوارض چاقی هم خطرناک تر باشند.

برخی از این عوارض عبارتند از:

 • افزایش فشار خون
 • سکته ی مغزی
 • اختلالات عضلانی
 • بی نظمی ضربان قلب
 • تشنج، کاهش هوشیاری
 • سرگیجه
 • لرزش
 • تهوع
 • استفراغ
 • اعتیاد بی خوابی
 • سردرد
 • اضطراب

داروهای کاهش اشتها

داروهای کاهش اشتها با تاثیر بر هورمون هایی که سیگنال های سیری و یا گرسنگی را به مغز ارسال می کنند از جمله لپتین و گریان، احساس سیری ایجاد می کنند و باعث می شوند کمتر غذا بخورید. اما مصرف این داروها به دو دلیل بی فایده و مضر است و در گروه روش های ناسالم لاغری قرار می گیرند:

 • نخست اینکه مصرف این داروها عوارضی از جمله افزایش فشار خون، سردرد شدید، بی حسی، اختلالات ادراری، تب، اختلالات خواب، عصبانیت، تضعیف سیستم ایمنی، تعریق، ضعف شدید، یبوست، گرفتگی شکم، خشکی دهان و اضطراب را در پی دارد.
 • دوم اینکه بلافاصله بعد از اتمام دوره ی مصرف این داروها، اشتهای شما به وضعیت قبلی باز می گردد و به احتمال زیاد هر میزان وزن کم کرده باشید مجددا بر می گردد و روز از نو روزی از نو.
حرکت Dive Push-Up
بیشتر بخوانید

داروهایی که مانع جذب چربی در روده ها می شوند، این داروها همان طور که از نامشان پیداست مانع جذب چربی های دریافت شده از مواد غذایی می شوند.

مشهورترین داروی ضد جذب چربی داروی زنیکال است که از سال ۱۹۹۹ عرضه شد.

زنیکال و داروهای مشابه آن علاوه بر اینکه عوارض ناخوشایندی چون آسیب های کبدی، نفخ شکم، بی اختیاری مدفوع، اسهال و ترشح چربی از مقعد را در پی دارند، از جذب ویتامین های محلول در چربی از جمله ویتامین های E ،D ،K و A هم جلوگیری می کند.

ضمن اینکه همچون سایر داروهای کاهش وزن نتایج حاصل از مصرف این داروها نیز محدود به دوران مصرف آنهاست و بعد از اتمام دوران مصرف به احتمال زیاد مجددا چاق می شوید.

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *