Subscribe Now
Trending News

مقالات

طب سنتی و گیاهان دارویی

خواص گیاه بشقابی بر روی سلامت 

خواص گیاه بشقابی بر روی سلامت

گیاه بشقابی یکی از سرشناس ترین اعضای خانواده نعنایان می باشد. بشقابی که یک گیاه گلدار چند ساله است، در ایران با نام هایی همچون قاشقک، سپرک، کاسه‌دار و قصیده نیز، شناخته می شود. ارتفاع ساقه های این گیاه تا 50 سانتی متر هم بلند می شود. از خواص گیاه بشقابی برای برطرف کردن مشکلاتی زیادی مانند صرع، بی خوابی، هیستری و اضطراب استفاده می شود. در طی سالیان اخیر آزمایشات زیادی بر روی ویژگی های این گیاه انجام شده است که ما در این بخش شما را با قسمتی از آنها آشنا می کنیم.

خواص گیاه بشقابی

خواص گیاه بشقابی

مبارزه با سرطان: تحقیقات نشان می دهد که خواص گیاه بشقابی چینی برای سلول های سرطانی مانند سلول های تومور مغزی، سلول های سرطانی پروستات و سلول های سرطانی سنگفرشی سر و گردن سمی است. دانشمندان اعتقاد دارند که عصاره مایع این گیاه می تواند از رشد لنفوم و میلیوم ( تومور استخوانی ) جلوگیری کند. اعتقاد بر این است که برخی از فلاونها، که آنتی اکسیدان های درون گیاه هستند، مسئول این اثرات ضد سرطانی می باشند. یکی از فلاونهای این گیاه به عنوان baicalein شناخته می شود. در یک مطالعه منتشر شده در بولتن علمی پکن، مشحص شد که baicalein هیچگونه جهش سلولی ایجاد نمی کند که بسیار رضایت بخش است چرا که مهم ترین مشکل داروهای ضد سرطانی همین جهش ها می باشند.

کاهش اضطراب: برای بیش از دو قرن، آمریکایی ها و اروپایی ها از خواص گیاه بشقابی به عنوان یک تونیک عصبی برای کمک به درمان اضطراب استفاده می کردند. مطالعات نشان داده اند که این گیاه حاوی فعالیت ضد استرس اکسیداتیو در حیوانات و انسان است. استرس اکسیداتیو برخی بیماری های مرتبط با مغز مانند اضطراب، بیماری آلزایمر، افسردگی و بیماری پارکینسون را تحت تاثیر قرار می دهد. تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات زیست فعال موجود در گیاهان دارویی، مانند بشقابی، ممکن است رادیکال های آزاد سمی را از بین ببرند. بشقابی ممکن است اثرات آنتی اکسیدانی قابل توجهی داشته باشد که می تواند گزینه ای عالی برای کاهش اضطراب باشد.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
کاهش استرس با مصرف چای نعنای گربه‌ای

خواص گیاه بشقابی

کاهش التهاب: گیاه بشفابی چینی دارای خواض فوق العاده قوی ضد التهابی است. بسیاری از افرادی که مبتلا به آرتریت و بیماری های التهابی روده می شوند، از این گیاه برای درمان خانگی استفاده می کنند. با توجه به تحقیقات مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering، خواص ضد التهابی گیاه بشفابی می تواند برای کسانی که بیماری آلزایمر و بیماری پارکینسون دارند مفید باشد.

تقطیر البول در طب سنتی و روش های درمان آن
بیشتر بخوانید

کمک به درمان بی خوابی: همان طور که خواص گیاه بشفابی می تواند بر روی مهار اضطراب تاثیر بگذارد، همچنین می تواند به کسانی که بی خوابی و سایر مشکلات خواب مانند بی قراری، تنش عضلانی و دندان قروچه را تجربه می کنند کمک کند. مصرف یک لیوان چای یا دم کرده گیاه بشقابی قبل از خواب می تواند به شما کمک کند تا خوابی با کیفیت را تجربه کنید و از شر استرس و اضطراب خلاص شوید.

خواص گیاه بشقابی

کاهش تب: بر اساس یک مطالعه که توسط موسسه تحقیقات غذایی کره در سال 2014 انجام شده است، خواص گیاه بشفابی ممکن است به کاهش تب کمک کند. آزمایش ها با استفاده از گیاهان دارویی بر روی افرادی که آلرژی غذایی داشتند انجام شد. درجه حرارت تحت نظارت قرار گرفت و نتایج نشان داد که گروهی که به آنها عصاره بشقابی داده شده بود، کاهش دمای بدن را تجربه کردند. مطالعات همچنین نشان می دهد که برخی از موارد شدید بیماری شامل تب ممکن است با بشقابی درمان شود. اگر این گیاه با دانه های زردآلو و غلات فرآوری نشده ترکیب شود، می تواند به کاهش تب، سرفه و تنگی نفس و کاهش ضربان قلب، اضطراب و تحریک قلب کمک کند.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
سالاک و معرفی مهم‌ترین خواص آن بر روی سلامتی

درمان صرع و کاهش اسپاسم عضلانی: تحقیقات نشان می دهد که تکنیک ها و درمان های آیورودا (یک طب باستانی و کهن است که در هند مرکز توجه‌است) با استفاده از داروهای گیاهی، مانند بشقابی، ممکن است در درمان صرع مفید باشد. بومی های قاره آمریکا برای قرن ها از این روش برای درمان بیمارانی که به صرع مبتلا شوده بودند، استفاده می کردند. این روش درمانی به طور چشمگیری به کاهش لرزش، اسپاسم عضلانی، علائم مربوط به عصب و سردرد کمک می کند و در عوارض جانبی صرع را نیز کاهش می دهد. مطالعه حیوانی از دانشگاه لورنتیان کانادا نشان داد که خواص گیاه بشقابی می تواند خطر وقوع تشنج را کاهش دهد. موش هایی که دچار صرع بودند وقتی از عصاره این گیاه استفاده می کردند هیچ نشانه ای از تشنج نشان نمی دادند ولی به محض قطع کردن این گیاه، تشنج به وقوع می پیوست.

درمان سردردهای شایع با نسخه خانگی
بیشتر بخوانید

منبع: https://asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

فواید گیاه بشقابی کاهش التهاب مبارزه با سرطان

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *