Subscribe Now
Trending News

مقالات

طب سنتی و گیاهان دارویی

خواص گوجی بری ، جلوگیری از دیابت و سلامت پوست 

خواص گوجی بری ، جلوگیری از دیابت و سلامت پوست

گوجی بری نام میوه ای است که از دو گونه شبیه به هم، به نام های Lycium barbarum و Lycium chinense به دست می آید. این گونه ها را تنها می توان در کشور های آسیای شرقی و به خصوص چین یافت. از این گیاه شگفت انگیر برای قرن ها در طب سنتی چینی استفاده می شده است. در حال حاضر یکی از مهم ترین صادرات گیاهی کشور چین، بعد از خانواده چای، گوجی بری است. تحقیقات زیادی بر روی این گونه صورت گرفته که نشان می دهد خواص گوجی بری از اهمیت بالایی برخوردار است. با ما همراه باشید تا بیشتر با این میوه آشنا شوید.

خواص گوجی بری

جلوگیری از دیابت

همان طور که می دانید دیابت یکی از بیماری هایی است که امروزه به شدت در دنیا رایج شده است و این هم به دلیل تغییر عادت های غذایی می باشد. کنترل و جلوگیری از دیابت ضروری است، زیرا این مشکل می تواند منجر به پیشرفت بیماری های دیگر مانند چاقی، بیماری های قلبی، بیماری های عروقی، سکته مغزی و بیماری های چشم شود. یکی از مهم ترین خواص گوجی بری این است که می تواند از دیابت پیشگیری کند. آخرین تحقیقاتی که در سال 2015 توسط دانشمندان چینی منتشر شده است نشان می دهد که عصاره این میوه دارای خواص هیپوگلیسمی قابل توجهی است.

کنترل سطح کلسترول

کلسترول یکی از دلایل اصلی توسعه بیماری های قلبی است. کلسترول باعث ایجاد ساختارهای پلاک مانندی در رگ های خونی و شریان های حیاتی بدن می شود که می تواند مانع جریان خون شود. این امر به نوبه خود منجر به تندتر پمپاژ شدن قلب می شود. با افزایش فعالیت قلب، این عضو ضعیف شده و به همین دلیل بیماری های قلبی خود را نشان می دهند. برای شروع، کلسترول از دو نوع است. یکی از آنها HDL یا کلسترول چربی بالا است که کلسترول خوب محسوب می شود و دیگری LDL یا کلسترول کم چربی است که کلسترول بد می باشد. این LDL یا کلسترول بد است که پلاک را تشکیل می دهد و منجر به ضعف قلب می شود. مطالعات اخیر نشان داده است که خواص گوجی بری میزان کلسترول LDL را کاهش می دهد.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
هر آنچه باید از خواص گندم آلمانی بر روی سلامتی بدانید

از بین بردن رادیکال های آزاد

رادیکال های آزاد مهم ترین دلیل برای ایجاد بیماری های مزمن بشمار می روند. این ملکول ها، با اکسیده کردن سلول های بدن، آنها را به بافت های سرطانی تبدیل می کنند یا اینکه به طور کلی آنها را از بین می برند. آنتی اکسیدان ها مهم ترین دشمن رادیکال های آزاد محسوب می شوند چرا که می توانند فعالیت این ملکول ها را خنثی کنند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف گوجی بری ممکن است در کاهش بیماری های مرتبط با رادیکال های آزاد کمک کند. آنتی اکسیدان موجود در این میوه نیز در تقویت سیستم ایمنی نقش دارند.

کنترل و درمان افسردگی با مصرف باقلا مخملی
بیشتر بخوانید

محافظت از سلول های مغزی

جالب است بدانید که رادیکال های آزاد می توانند به نورون ها و یا سلول های مغزی حمله کنند و این سلول های مغزی آسیب دیده می توانند بیماری های نورولوژیک را ایجاد کنند. این بیماری ها را می توان به راحتی با استفاده از خواص گوجی بری موقف کرد. عصاره این میوه دارای فعالیت عصبی معنی دار است. تیم تحقیقاتی دریافتند که گوجی بری دارای اثرات ضد پیری است و آن را به عنوان یک دارو پیشگیرانه توصیف کرده اند.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
آشنایی با خواص شیر خردل بر روی سلامتی

خواص گوجی بری

خواص گوجی بری و پوست

به علت تخریب لایه اوزون در نقاط مختلف جهان، تابش اشعه ماوراء بنفش یکی از تهدیداتی است که همه ما با آن مواجه هستیم. پوست ما، به عنوان وسیع ترین اندام، در معرض بیشترین خطرات قرار دارد چرا که در طول روز بارها با این اشعه ها درگیر است. متاسفانه این امر می تواند منجر به مشکلات شدیدی مانند سرطان پوست شود. ما می توانیم این خطرات را با استفاده از این میوه کاهش بدهیم. مطالعات نشان می دهد که این میوه به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی، التهابات پوستی را برطرف می کند.

حفظ سلامت کبد

کبد یکی از اندامهای مقاوم در بدن ما است و می تواند خود را از مواد شیمیایی، رادیکال آزاد و آسیب های فیزیکی محافظت کند. گوجی بری به طور سنتی در طب چینی برای درمان بیماری های کبدی مورد استفاده قرار می گیرد. پزشکان اعتقاد دارند که عصاره این میوه می تواند عملکرد کبد را بهبود بخشیده و آسیب های رادیکال های آزاد را بکاهد.

آشنایی با خواص شیر خردل بر روی سلامتی
بیشتر بخوانید

منبع: https://asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

جلوگیری از دیابت حفظ سلامت کبد فواید گوجی بری

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *