Subscribe Now
Trending News

مقالات

قلب و عروق

آزمایش چربی HDL چیست؟ 

آزمایش چربی HDL چیست؟

آزمایش HDL یا لیپوپروتئین با چگالی بالا میزان کلسترول خوب خون را اندازه گیری می‌کند. کلسترول یک ماده موم مانند است که در تمام سلول‌های بدن شما وجود دارد.

کلسترول دارای چندین عملکرد مختلف از جمله کمک به ساخت سلول‌های بدن شما می‌باشد. کلسترول از طریق جریان خون متصل به پروتئین‌هایی به نام لیپوپروتئین ها منتقل می‌شود.

دو نوع کلسترول در بدن شما وجود دارد که لیپوپروتئین با چگالی بالا، کلسترول خوب و لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول بد نامیده می‌شوند. HDL به عنوان کلسترول خوب شناخته می‌شود، زیرا حامل لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL)، تری گلیسیریدها و چربی‌های مضر است و آنها را برای فرآوری به کبد منتقل می‌کند.

آزمایش HDL

هنگامی که لیپوپروتئین با چگالی بالا به کبد شما می‌رسد، کبد لیپوپروتئین با چگالی کم را تجزیه کرده و پس از تبدیل آن به صفرا، آن‌ را از بدن خارج می‌کند.

بدن بیشتر از کلسترول LDL تشکیل شده است. LDL به عنوان کلسترول بد در نظر گرفته می‌شود. زیرا مقادیر زیاد آن در بدن می‌تواند منجر به ایجاد پلاک در عروق شود. این موضوع می‌تواند منجر به بیماری قلبی یا سکته شود.

تحقیقات نشان داده است که افراد با سطح کلسترول HDL سالم در معرض خطر کمتری برای بیماری عروق کرونر هستند. پزشک با استفاده از یک آزمایش ساده می‌تواند سطح کلسترول شما را بررسی کند.

چرا آزمایش HDL انجام می‌شود؟

آزمایش HDL به تست HDL-C نیز معروف است. این آزمایش یکی از چندین تستی است که پزشک شما می‌تواند برای بررسی سطح کلسترول شما آن را تجویز کند. این مجموعه کامل از آزمایش‌ها، به تست کامل کلسترول، پروفایل چربی، یا پنل چربی معروف است. پزشکان به طور معمول از این تست‌ها برای تعیین میزان خطر ابتلا به بیماری قلبی استفاده می‌کنند.

درد قفسه سینه به علت چه مشکلاتی است؟
بیشتر بخوانید

آزمایش HDL به طور خاص، سطح HDL را در خون شما بررسی می‌کند. اگر آزمایش غربالگری کلسترول، نتایج بالایی از مقادیر را در شما نشان ‌دهد. ممکن است آزمایش HDL نیز به عنوان تست پیگیری تجویز شود.

آزمایش کلسترول

انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که بهتر ایت همه بزرگسالان 20 سال به بالا هر چهار تا شش سال یک بار کلسترول خود را چک کنند. پزشک شما ممکن است آزمایش HDL را به عنوان بخشی از یک معاینه منظم نیز انجام دهد.

پزشکان ممکن است این آزمایش را به طور منظم برای افرادی که در معرض خطر بیماری های قلبی هستند، تجویز کنند. افراد زیر همواره باید کلسترول خون خود را چک کنند.

 • افراد مبتلا به دیابت
 • افراد داری سابقه خانوادگی بیماری قلبی
 • افراد با فشار خون بالا
 • مردان بالای 45 سال
 • زنان بالای 55 سال
 • افراد سیگاری
 • افرادی که از تنباکو استفاده می‌کنند
 • افرادی که به بیماری قلبی مبتلا هستند یا دچار حمله قلبی شده‌اند.

پزشک شما همچنین ممکن است این آزمایش را برای نظارت بر اثربخشی درمان‌ها یا بررسی اینکه آیا تغییر در سبک زندگی مانند رژیم غذایی، ورزش یا ترک سیگار در کاهش سطح کلسترول شما موفقیت آمیز بوده است، تجویز نماید.

آزمایش HDL

آزمایش HDL چه خطری دارد؟

آزمایش HDL نیاز به یک خون گیری معمولی دارد. بنابراین به ندرت مسئله جدی ایجاد می کند. خطرات ناشی از دادن نمونه خون عبارتند از:

 • خونریزی زیر پوست یا هماتوم
 • خون ریزی بیش از حد
 • غش کردن
 • عفونت

چگونه باید برای آزمایش HDL آماده شویم؟

پزشک دستورالعمل های کاملی در مورد نحوه آماده سازی برای آزمایش به شما می دهد. این موارد ممکن است شامل عدم مصرف برخی از داروها برای مدت کوتاه یا ناشتا بودن تا 12 ساعت قبل از آزمایش باشد.

بالا رفتن چربی خون و تاثیری که بر قلب دارد
بیشتر بخوانید

هنگام بیماری نباید آزمایش HDL داشته باشید. سطح کلسترول در طی بیماری حاد، بلافاصله پس از حمله قلبی و در حوادث استرس زا مانند جراحی یا تصادف به طور موقت کاهش می یابد.

برای اندازه گیری میزان کلسترول، توصیه می شود حداقل شش هفته بعد از هر بیماری صبر کنید. در زنان، کلسترول HDL همچنین می تواند در دوران بارداری تغییر کند. بنابراین برای اندازه گیری HDL باید حداقل تا شش هفته پس از فارغ شدن صبر کنید.

آزمایش HDL چگونه انجام می‌شود؟

تست HDL سریع و نسبتاً بدون درد است. یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی با استفاده از سوزن نمونه خون را می کشد. ممکن است در جایی که نمونه خون گرفته می شود، احساس سوزش کنید. البته بعضی از آزمایش‌ها مانند آزمایش خانگی فقط به یک قطره خون نیاز دارد که با استفاده از یک سوزن کوچک به نام لانست انجام می شود.

تست HDL

هنگامی که مسئولان آزمایشگاه خون کافی را به بطری ضد هوای متصل به سوزن انتقال می‌دهند، نمونه را بسته بندی کرده و برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستند. اگر بعد از خونریزی احساس گنگی یا سبکی سر می کنید، بهتر است استراحت کنید. احتمالاً نیاز داشته باشید تا یک میان وعده یا نوشیدنی شیرین هم بخورید تا به شما کمک کند حالتان بهتر شود.

نتیجه‌گیری

سطح مطلوب کلسترول HDL بیش از 60 میلی گرم در دسی لیتر (میلی گرم / دسی لیتر) است. سطح HDL برای مردان کمتر از 40 میلی گرم در دسی لیتر و برای زنان 50 میلی گرم در دسی لیتر است. بنابراین افزایش آن خطر بیماری قلبی را نشان می دهد.

لباسهای مناسب بعد از عمل جراحی باز قلب در زنان
بیشتر بخوانید

شما می توانید کلسترول بالا داشته باشید و هیچ علائمی نداشته باشید. از این رو انجام آزمایش کلسترول به طور مرتب مهم است. به خصوص اگر هر یک از عوامل احتمالی بیماری قلبی را داشته باشید.

شما عزیزان برای کسب اطلاعات در مورد آزمایش HDL می‌توانید از راهنمایی‌های پزشکان متخصص قلب و عروق استفاده کنید. البته برای دریافت این راهنمایی‌ها لزومی ندارد که صبر کنید تا در زمان ممکن مراقبت‌های درمانی مورد نیاز خود را به دست آورید. می‌توانید آن را در یک چشم بر هم زدن به صورت آنلاین از طریق درمانکده انجام دهید.

تیم درمانکده پس از بررسی نیازهای بیماران مختلف و پزشکان، امکان نوبت دهی از بهترین پزشکان متخصص قلب و عروق را در سایت خود فراهم کرده است. برای انتخاب پزشک مورد نظر خود بدون نیاز به مراجعه حضوری و تماس با مطب، می‌توانید برای دریافت نوبت به لیست بهترین پزشکان  مراجعه کرده و با توجه به اولین نوبت خالی پزشک، نظرات بیماران، تلفن مطب و آدرس مطب، نوبت خود را به صورت آنلاین رزرو کنید.

[تعداد:    میانگین: /5]

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *