Subscribe Now
Trending News

مقالات

پوست

چگونه پوست خشک را لایه‌برداری کنید 

چگونه پوست خشک را لایه‌برداری کنید

خشکی پوست که در اثر تجمع سلول‌های مرده در سطح پوست ایجاد می‌شوند، می‌تواند باعث خجالت و ناراحتی شما گردند. به جای اینکه به این موضوع بپردازید، برای التیام بخشیدن به پوست خود اقدام کنید. پوست خشک خود را با بهبود رژیم زیبایی از بین ببرید. از لایه برداری تا مرطوب کردن، موارد زیادی وجود دارد که می‌توانید برای به دست آوردن نتایج فوری از آن استفاده کنید تا بتوانید پوست خشک خود را لایه برداری کنید! در این مقاله، به مطالب زیر می‌پردازیم. با استایلی همراه باشید.

1- با استفاده از اسکراب شکر

2- لایه برداری با سنگ پا

3- برس زدن پوست خشک

4- مراجعه کردن به متخصص پوست

بخش اول با استفاده از اسکراب شکر

1- اسکراب را با استفاده از مواد غذایی خانگی درست کنید

پوست

برای تهیه اسکراب، به سادگی قسمت‌های مساوی شکر و روغن زیتون را با هم ترکیب کنید. اگر به شکر ارگانیک فرآوری نشده و خام دسترسی دارید از این ماده در اسکراب استفاده کنید، زیرا احتمال تحریک پوست شما کمتر خواهد بود.

  • شکرهای خام که دارای دانه‌های بزرگ هستند به احتمال زیاد روی پوست شما خیلی خشن خواهند بود.

2- ناحیه خشک و آسیب‌دیده را مرطوب کنید

پوست

پوست خود را با یک حوله و دستانی تمیز و با استفاده از آب‌ گرم بشویید. حوله باید تا حد امکان نرم باشد تا از تحریک پوست شما جلوگیری شود. بسیاری از متخصصین پوست، حوله ماسلین را توصیه می‌کنند.

  • اگر پوست شما عرق کرده یا کثیف است، به جای آب و حوله، آن را با یک پاک کننده ملایم بشویید.  
  • اگر آرایش دارید و می‌خواهید صورت خود را لایه برداری کنید، پس از شستن صورت، آرایش خود را با یک کرم سرد پاک کنید.
  • در صورت شستن صورت، از یک هدبند یا کش موی الاستیک برای حفظ موهای خود و جلوگیری از افتادن روی صورت‌تان استفاده کنید.

3- اسکراب را روی پوست‌تان بمالید

پوست

 پس از مرطوب شدن، اسکراب را با انگشتان‌ خود روی پوست‌تان بمالید و آن را به صورت حلقه‌های ملایم مالش دهید تا پوست را لایه برداری کنید. در نواحی که پوست، حساسیت کمتری دارد می‌توانید با شدت بیشتری این کار را انجام دهید، اما توجه زیادی به اینکه پوست شما چه بافتی دارد و چه واکنشی نسبت به شستشو نشان می‌دهد داشته باشید.

  • اگر پوست شما تحریک شده است یا شروع به قرمز شدن کرده است بلافاصله سایش را متوقف کنید، زیرا ممکن است پوست شما واکنشی بد از خود نشان دهد.
به روش حرفه‌ای‌ها موهای‌ مشکی‌تان را بلوند کنید
بیشتر بخوانید

4- اسکراب را بشویید

پوست

 دستمال تمیز را با آب گرم مرطوب کنید و از آن برای پاک کردن اسکراب استفاده کنید. از مصرف آب بسیار گرم خودداری کنید، چرا که باعث خشک شدن پوست حساس می‌شود.

 بیشتر بخوانید: با ۴ اسکراب پوست خود را مثل آینه صاف کنید 

5- از مرطوب کننده استفاده کنید

همیشه پس از لایه برداری، پوست خود را مرطوب کنید. حتماً برای نوع پوست خود (چه خشک، چه چرب و چه ترکیبی)، مرطوب کننده‌ای را انتخاب کنید. آن را به آرامی با دستان تمیز روی پوست‌تان بمالید.

بخش دوم لایه برداری با سنگ پا

1- یک سنگ پا (Pumice) خریداری کنید

پوست

با استفاده از سنگ پا روی ناحیه آسیب‌دیده و با حرکات ملایم، می‌توانید سلول‌های مرده‌ی پوست را جدا کنید تا پوست نرم و زیبای زیر آن آشکار شود. اگرچه این روش مؤثر است ولی بخاطر داشته باشید که ممکن است باعث شود موهای ناحیه لایه برداری شده خارج شوند و یا حتی با استفاده‌ی مداوم کاملاً از بین بروند.

2- ناحیه خشک را کاملاً مرطوب و چرب کنید

پوست

با استفاده از شامپو بدن، ناحیه را با کف صابون بپوشانید ترجیحاً از محصولی که برای کمک به نرم کردن پوست شما طراحی شده‌اند استفاده کنید. به دنبال محصولاتی که دارای نشان “توصیه شده توسط متخصص پوست و مو” یا محصولاتی که به طور خاص برای درمان خشکی پوست طراحی شده‌اند بگردید.  

3- ناحیه خشک را با سنگ پا مالش دهید

پوست

هنگام استفاده از سنگ پا، از فشار سبک و ضربه‌های تند و سریع روی پوست مرطوب خود استفاده کنید. شما باید تنها در هر ناحیه آسیب‌دیده، از سنگ پا به مدت 1 الی 2 دقیقه استفاده کنید. از فشار دادن بیش از حد محکم روی پوست‌تان خودداری کنید، زیرا این کار باعث ایجاد زخم و نواحی قرمز رنگ روی پوست می‌شود.

چگونه پوست‌تان را با رژیم غذایی مغذی کنید؟
بیشتر بخوانید

4- ناحیه را بشویید و پوست خود را خشک کنید

پوست

 هر جایی که از سنگ پا استفاده کرده‌اید، آب گرم را روی آن بپاشید. سپس با یک حوله‌ی دستی تمیز و نرم آن را به آرامی خشک کنید.

5- پوست خود را مرطوب کنید

در استفاده از لوسیون مرطوب کننده در ناحیه لایه برداری شده و بقیه بدن خود متمرکز شوید. به دنبال لوسیون‌های توصیه شده توسط پزشک باشید که ثابت شده است پوست خشک و مزمن را تسکین می‌دهند.

بخش سوم برس زدن پوست خشک

1- از برس طبیعی بدن استفاده کنید

پوست

 یک لیف هم می‌تواند به خوبی برای برس زدن روی پوست حساس عمل کند. از برس مصنوعی استفاده نکنید، زیرا خیلی سفت و محکم است و می‌تواند باعث ایجاد خراش روی سطح پوست و همچنین منجر به خشکی بیشتر شود. برای سهولت در استفاده و حداکثر راحتی، از یک برس نرم با یک دسته بلند استفاده کنید.

2- برس را با فشار روی پوست خود بکشید

پوست

 با استفاده از فشار محکم اما ملایم، برس را با حرکت دایره‌ای روی پوست خود بکشید یا از ضربه‌های کوتاه استفاده کنید. از دست یا پایتان شروع کنید و به سمت قلب حرکت کنید. برس زدن خشک، همچنین می‌تواند گردش خون را بهبود بخشد.

3- پس از برس زدن، دوش بگیرید

پوست

 برای از بین بردن پوست مرده اضافی، پوست خود را کاملاً بشویید. از آب گرم استفاده کنید، زیرا آب داغ می‌تواند پوست شما را بیشتر خشک کند.

  • آب داغ، روغن‌ها را سریع‌تر از آب گرم از پوست جدا می‌کند. از دوش طولانی مدت و داغ خودداری کنید و درعوض از آب ولرم برای دوش سریع یا حمام 10 دقیقه‌ای استفاده کنید.

4- پوست خود را خشک و مرطوب کنید

 پوست خود را با یک حوله‌ی دستی تمیز، خشک کنید. سپس از یک محصول مرطوب کننده‌ای استفاده کنید که به منظور آبرسانی پوست خشک طراحی شده است، چرا که این روش بسیار مناسب است.

  • مرطوب کننده‌ها، آب را در خارجی‌ترین لایه پوست حفظ می‌کنند و به عنوان سپر برای پوست شما عمل می‌کنند. آن‌ها می‌توانند از پوست شما در برابر اثرات خطرناک خورشید، باد و سایر نگرانی‌های زیست محیطی محافظت کنند.
جسارت رنگ موی رنگین‌کمانی برای پاییز را داشته باشید
بیشتر بخوانید

بخش چهارم مراجعه کردن به متخصص پوست

1- یک متخصص پوست پیدا کنید

پوست

 متخصصین پوست، متخصص بیماری‌های پوستی، ناخن و مو هستند. آن‌ها می‌توانند به شما اطلاع دهند که آیا بیماری پوستی دارید که به درمان نیاز داشته باشد یا خیر. پزشک عمومی، می‌تواند یک متخصص پوست را به شما توصیه کند و یا اینکه شما می‌توانید پزشک مورد نظر را بصورت آنلاین پیدا کنید.

  • لایه برداری لایه‌های بالایی، سلول‌های مرده را از پوست شما خارج می‌کند. اگر آکنه، بریدگی‌های باز یا پوست سوخته دارید، قبل از انجام درمان لایه برداری با متخصص پوست مشورت کنید.
  • به دنبال متخصصین پوست دارای مجوز باشید. این گواهینامه نشان می‌دهد که آن‌ها دانشکده پزشکی را به اتمام رسانده‌اند.

2- نگرانی‌های خود را بیان کنید

پوست

اگر هنگام لایه برداری، ناراحتی را تجربه کرده‌اید درباره‌ی آن با متخصص پوست صحبت کنید تا به شما اطلاعات بیشتری بدهد. اگر خارش، برآمدگی (ضایعه) یا عیبی روی صورت‌تان وجود دارد که از بین نمی‌رود، در حین ملاقات با پزشک خود این مسئله را مطرح کنید. متخصص پوست و مو همچنین می‌تواند به شما اطلاع دهد که آیا خال‌ها می‌توانند مشکل آفرین باشند یا خیر.

  • اطلاعات مربوط به سابقه‌ی پزشکی خود را از جمله هر نوع حساسیتی که ممکن است داشته باشید یا داروهایی که استفاده کرده‌اید را هنگام مراجعه به پزشک همراه داشته باشید. با یک قلم و دفترچه یادداشت آماده شوید تا بتوانید توصیه‌های پزشک را یادداشت کنید.

3- در مورد روش‌های درمانی جایگزین بیاموزید

پوست

در موارد شدید، متخصص پوست شما ممکن است یک لایه برداری شیمیایی را به جای لایه برداری معمولی پیشنهاد دهد. سطح بالای pH در لایه برداری های شیمیایی، می‌تواند در جلوگیری از سوزش پوست و آسیب دیدگی بافت آن به همراه ایجاد مرطوب کننده‌ها و درمان‌های ضد پیری، موثرتر باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *