Subscribe Now
Trending News

مقالات

پوست و زیبایی

هر آنچه که باید در مورد وز مو بدانید! 

هر آنچه که باید در مورد وز مو بدانید!

وز یا بی وز، مسئله این است!

از دوش گرفتن شما یک یا چند روز گذشته است. صبح از خواب برمی خیزید و در آینه با انبوه وز در موهای فر خود مواجه می شوید.

در واقع تا زمانی که موهای فر شما سالم و درخشان است و از رطوبت کافی برخوردار است، بروز حدی از “وز سالم” در موهایتان طبیعی است. پس نگران آن نباشید .بسیاری از ما با افتخار از ماسک های ضد وز استفاده می کنیم. اما در بسیاری از موارد وجود وزهای سالم در موهای فر کاملا طبیعی است و نیاز به آنهمه مراقبت و هزینه ندارد.  ما برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با لوریان مسی و نیز سائولو آدوریان (کارشناس موهای فر در یکی از سالن آرایشگاهی دوبلین) گفتگو کردیم .

لوریان می گوید: اگر سعی کنید دیدتان نسبت به فر مو مثبت باشد، دیگر وز مو برایتان مسئله نخواهد بود. موهای حجیم و  فر چه بسا بسیار زیباتر از موهایی لخت و افتاده است. زمانی که از وز موی خود بهره بگیرید و از آن راضی باشید ، دیگر لازم نیست یک موفرفری هلیکوپتری باشید که مدام از این طرف به آن طرف در پی درمان وز است. پس اول باید روی نگاه خود کار کنید تا وزهای سالم را پذیرا باشید.

سائولو می گوید: وز(فر ریز) خود نوعی حالت مو است. همچنین مهم است بدانید حجیم بودن مو لزوما با وز بودن آن هم معنی نیست. اگر با موی فر خود کنار بیایید، در مورد آن اطلاعات کامل کسب کنید و  به درستی مراقب آن باشید، وقت آن خواهد رسیدکه قدردان جذایبت موهایتان خواهید بود.   

پوست‌تان را با زردچوبه، زعفران و رزماری پر ادویه کنید
بیشتر بخوانید

وز مو

چطور می توان تشخیص دارد که وز موی ما سالم است یا ناسالم؟

لوریان می گوید: وز ناسالم نتیجه موی فری است که  پی در پی  در معرض بمباران حرارت و مواد شیمیایی گوناگون قرار گرفته. غالبا این مشکل ریشه در عدم مراقبت صحیح مو در دروان کودکی دارد. وز مو وقتی آزار دهنده تر و غیر قابل کنترل می شود که افراد برای فرار از آن به مواد شیمیایی قوی یا روش های آسیب رسان صاف کردن مو پناه می برند. در واقع همین افراد هستند که  با نگاه نادرست خود تنها در آمریکا سالانه میلیون ها دلار پول بی زبان را در جیب صنایع مراقبت از مو  می کنند.

تفاوت بسیار است بین وز سالم و ناسالم. سلامت مو از سطح رطوبت ساقه های آن مشخص می شود. خود من سالهاست که جزو مو فرفری ها هستم. اما از زمانی که احساس کردم موهایم رطوبت کافی دارند دست از سرشان برداشتم. پس دیگر کمتر از محصولات شیمیایی استفاده کردم. به این ترتیب دیگر درگیر موهای به هم چسبیده و سنگین نبودم. و از سبکی آن لذت می بردم.

سائولو می گوید: وجود وز مو در حد معمول کاملا طبیعی است. چرا که ساقه های مو مدام در حال بازسازی هستند. همچنین تاکید می کنم که وز بیش از حد حاصل  دستکاری زیاد مو، شینیون های پی در پی، هجوم اسپری ها روی مو و استفاده بیش از حد و نادرست از رنگ مو می باشد. وز ناسالم حاصل کمبود طولانی مدت رطوبت  است که خود باعث ظاهر نامناسب، زبری و شکنندگی مو می شود. اگر بخواهیم از طبیعت الهام بگیریم، باید گفت موی فر چیزی است که طبیعت به ما عطا کرده و نباید برای رفع آن اینقدر  دست و پا بزنیم و این هدیه زیبای طبیعت را با دست خود نابود کنیم.

خارش چانه نشانه چیست؟
بیشتر بخوانید

چه نکاتی را باید رعایت کنیم تا بتوانیم با وز سالم کنار بیاییم و حتی از آن نفع ببریم؟

وز مو

توصیه های لوریان: البته که همه مو فرفری ها در پی مهار فر موهایشان نیستند. خود من همیشه پذیرای فر موهایم بوده ام ، بخصوص وقتی به قد و حجم معینی می رسد که ظاهرش زیباتر هم می شود. قطعا موهای فر خودم را وقتی فر است خیلی بیشتر دوست دارم تا زمانی که آغشته به انواع ماسک و مواد شمیایی می شود و از آن چیزی جز حس بد سنگینی عایدم نمی گردد. حس خیلی بهتری است وقتی که می دانم موهایم خودشان هستند، نه با چیز اضافه ای. دقیقا همان مویی که طبیعت به من داده.  

انتخاب با خودم است. ترجیح می دهم از چیزی برای کنترل فر موهایم استفاده نکنم.

اما توصیه ام به کسانی که از محصولات این چنینی استفاده می کنند این است که حداقل از موادی استفاده کنید که موهایتان را سنگین نکند و به آن ظاهری مرده ندهد. بسیاری از ریزگردها و مواد سیلکونی موجود در این محصولات دشمن اصلی مو هستند. و جالب این که اکثر محصولات دقیقا حاوی همین مواد هستند؛ هر چند شرکت های تولید کننده شان ادعای دیگری دارند. مواد سیلیکونی باعث گرسنگی مو، کم آبی ، تشدید وز ناسالم ، ضعیف شدن و شکنندگی مو می شوند.تا آنجا که دیگر موی آسیب دیده به رطوبت رسانی های عمیق هم جواب نمی دهد.

این راهکار را امتحان کنید:

وز مو

 دو عکس “قبل و بعد” از موهایتان بگیرید. همین حالا عکس اول را بگیرید. برای عکس دوم ،ابتدا سرتان را خم کنید، با سر انگشتان، کف سر را ماساژ دهید و اجازه دهید کمی سلول های آن نفس بکشد. حالا این دو عکس را مقایسه کنید تا تفاوت را ببینید.

چگونه از شر بثورات (ضایعه، راش) پوستی خلاص شوید
بیشتر بخوانید

این کار بسیار سودمند است؛ چرا که ماساژ پوست سر را تحریک کرده و گردش خون را در آن زیاد می کنید. و به این ترتیب موهایتان ظاهر بهتری پیدا می کند. خود من روزانه چندین بار این کار را می کنم و نتیجه شگفت انگیزش را  در سرزنده شدن فر موهایم می بینم. موهایتان را اسیر خود کنید، نه این که موهایتان شما را اسیر خود کند!

توصیه های سائولو: با موی خود دوست باشید. بیشتر به دنبال ترمیم رابطه تان با آن باشید تا ترمیم و تغییر آن.هر گاه بپذیرید که این حالت موی شماست، کمتر تحت استرس قرار می گیرید. همین که بدانید موهایتان از رطوبت کافی برخوردار باشد خودش یک دنیا ارزش دراد. لطفا آن را دستکاری نکنید.

پس تا زمانی که موهایتان سالم است و رطوبت لازم را دارد به حالت فر و حد طبیعی وز آن ببالید. پس تا زمانی که موهایتان سالم است و رطوبت لازم را دارد به حالت فر و حد طبیعی وز آن ببالید.

 بیشتر بخوانید: چرا موهای فر بعد از حمام وز می شود 

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *