Subscribe Now
Trending News

مقالات

طب سنتی و گیاهان دارویی

هر آنچه باید از خواص هلیله سیاه در طب سنتی دانست 

هلیله سیاه دانه هایی هستند که از درختان برگریز ترمینالیا به دست می آیند. این درخت ها بیشتر در مناطق آسیای جنوبی و بخش های از هند و نپال یافت می شوند. هلیله سیاه یکی از پر مصرف ترین دانه های گیاهی است که از کشور های دیگر وارد می شود. از این دانه ها برای درمان بسیاری از بیماری ها بکار گرفته می شود. همچنین هلیله سیاه خواص خوراکی نیز دارد و از آن به عنوان چاشنی در غذاها استفاده می شود. هلیله سیاه به اسم گیاه مقدس نیز شناخته می شود چرا که در ابتدا راهبان به خواص این ماده پی برده بودند و از آن برای انجام مناسک مذهبی استفاده می کردند. ما در این مقاله از مجله پزشکی آسان طب قصد داریم تا شما را بیشتر با خواص هلیله سیاه در طب سنتی آشنا کنیم.

خواص هلیله سیاه در طب سنتی

خواص هلیله سیاه در طب سنتی

درمان اسهال

یکی از مهم ترین خواص هلیله سیاه در طب سنتی درمان اسهال می باشد. هلیله سیاه یک ماده قابض است که مقدار زیادی تانن در خود دارد و به همین دلیل می توان از آن برای بند آوردن اسهال به خصوص در کودکان استفاده کرد. بدین منظور باید ابتدا دانه های هلیله سیاه را در یک ظرف کوبیده و سپس در روغن تفت بدهید. سپس مقداری از آن را بر روی زبان خود گذاشته و با مقداری آب گرم قورت بدهید.

درمان یبوست

یکی از رایج ترین مشکلات گوارشی که از قدیم تا به حال وجود داشته است، یبوست می باشد. در این بیماری موادی که قرار است از مقعد دفع بشوند در روده بزرگ خشک می شوند و به این دلیل حرکت آنها در لوله های گوارشی با مشکل رو به رو می شود و ممکن است هنگام رفع حاجت دچار خونریزی بشوید. یکی از بهترین دارو های گیاهی برای درمان این بیماری، استفاده از هلیله سیاه می باشد. هلیله سیاه هم دارای فیبر است که می تواند حرکت مدفوع را راحت تر کند و هم تانن دارد که می تواند لوله های گوارشی را نرم تر کند. بدین منظور باید دانه های هلیله سیاه را بکوبید و به صورت خوراکی مصرف کنید.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
راه جدید درمان یبوست با تخم شربتی

درمان نفخ معده

یکی دیگر از بیماری های رایج گوارشی که می توان با استفاده از هلیله سیاه آن را درمان کرد، نفخ معده می باشد. نفخ نوعی از بیماری است که به دلیل مصرف بعضی از مواد نفاخ ایجاد می شود. در این بیماری باد معده در معده جمع می شود و این قضیه باعث آماس شدن یا باد کردن شکم می شود. برای مقابله با همچین مشکلاتی بهتر است روزانه یک قاشق غذاخوری از هلیله سیاه را ناشتا در دهان خود بجوید.

خواص دانه های کاج ، سرکوب اشتها و کنترل دیابت
بیشتر بخوانید

رفع بوی بد دهان

یکی از کار هایی که برای رفع بوی بد دهان می توان انجام داد جوییدن هلیله سیاه می باشد. بیشتر مردم فکر می کنند که بوی بد دهان بخاطر مواد غذایی معطری است که مصرف می کنند ولی تحقیقات نشان داده است که 60 درصد بوی بد دهان به دلیل فعالیت ناقص باکتری های معده می باشند و بخاطر این فعالین ناقص گاز های نامطبوعی از طریق دهان ساطع می شوند. جوییدن هلیله سیاه می تواند باعث بهبود عملکرد این باکتری ها بشود و در نتیجه گاز های نامطبوع دیگر تولید نشوند. علاوه بر این هلیله سیاه خود یک مادع معطر است و خوردنش باعث می شود تا دهان شما بوی خوبی داشته باشد.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
مکانیسم و کاربردهای بادکش درمانی را بهتر بشناسید

خواص هلیله سیاه در طب سنتی

پیشگیری از سفید شدن مو ها

در مورد خواص هلیله سیاه در طب سنتی نوشته های بسیاری از اطبای بنام سنتی بجا مانده است. یکی از این خواص اشاره به پیشگیری از سفید شدن مو ها دارد. این خاصیت هلیله سیاه در دست نوشته های اطبای بزرگی همچون زکریای رازی، جالینوس و بوعلی سینا وجود دارد ولی هنوز هیچ دلیل علمی پشت این موضوع وجود ندارد. در دستور این روش درمان آمده است که افراد باید به مدت یک سال بعد از هر وعده غذایی از هلیله سیاه استفاده کنند.

درمان میگرن

میگرن رایج ترین مشکل عصبی است که در جوامع امروزی وجود دارد. بر اساس آمار ارائه شده توسط موسسه سلامت ایالت متحده آمریکا، از هر 10 نفر، 5 نفر به میگرن دچار هستند. میگرن به دلیل تنش های عصبی، استرس و اضطراب بوجود می آید. جوشانده هلیله سیاه یکی از بهترین مواد برای آرام شدن می باشد. نوشیدن این جوشانده می تواند به شما کمک کند تا از شر استرس و اضطراب های روزانه خلاص شوید و در نتیجه سر دردهای میگرنی شما نیز کاهش پیدا کند.

نقش نشاسته‌ی ساگو جهت تقویت سلامتی بدن
بیشتر بخوانید

منبع : https://asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

خواص هلیله سیاه درمان نفخ معده درمان یبوست

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *