Subscribe Now
Trending News

مقالات

انتخاب سردبیر

مضرات استفاده از دستگاه لاغری 

مضرات استفاده از دستگاه لاغری

دلیل استفاده از دستگاه های لاغری

برخی از افراد که برای رسیدن به وزن ایده آل زمان و اراده ی ورزش کردن و رژیم گرفتن را ندارند و یا در پی لاغر شدن (Weight loss) در کوتاه ترین زمان ممکن هستند روش های دیگر لاغری را امتحان می کنند. این روزها تجارتی جدیدتر از فروش داروهای چربی سوز به نام دستگاه های لاغری ایجاد شده است. دستگاه هایی که ادعا می کنند شما را ظرف مدت چند روز به شدت لاغر می کنند، در یک جلسه بیش از ۱۰۰۰ کالری از بدن شما انرژی می گیرند و عرضه کنندگان آنها مدعی هستند با استفاده از این دستگاه های لاغری از هر ناحیه ای که بخواهید لاغر می شوید.

انواع دستگاه های لاغری

دستگاه های لاغری انواع مختلفی دارد که شامل:

  • دستگاه لاغری LPG
  • دستگاه لاغری EMS
  • دستگاه لاغری کرایولیپولیز
  • دستگاه لاغری اولترا کویتیشن
  • دستگاه لاغری RF
  • دستگاه لاغری مزوتراپی
  • دستگاه لاغری لیپوساکشن
  • دستگاه لاغری لیپوماتیک
  • دستگاه لاغری شاک ویو
  • دستگاه لاغری پرسوتراپی

لاغری

دستگاه LPG

مکانیزم عمل دستگاه LPG ماساژ عمیق توأم با مکش پوست است و کاربرد اصلی آن بهبود وضعیت پوست می باشد. اما عرضه کنندگان LPG ادعا می کنند که با استفاده از این دستگاه پوست شما تحریک می شود، چربی های زیر پوست نرم می شوند و مقاومت آنها نسبت به تمرین و تغذیه کاهش می یابد. اما واقعیت این است که با استفاده از این دستگاه ها به دلیل ایجاد حرارت در پوست، بدن شما آب زیادی از دست می دهد و همین باعث می شود مادامی که به طور پیوسته از این دستگاه ها استفاده کنید وزن کمتری داشته باشید. اما به محض پایان دوره با جایگزین شدن آب از دست رفته ی بدن وزن شما به عدد قبلی باز می گردد.

به طور کلی و خلاصه دستگاه LPG یکی از انواع دستگاه های لاغری است که آب میان بافتی بدن را کاهش می دهد. ما به جای استفاده از این دستگاه آب درمانی را برای کاهش وزن به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم.

دستگاه های EMS

دستگاه های تحریک الکتریکی عضلات سال ها قبل با هدف توان بخشی عضلات آسیب دیده ی بدن طراحی و تولید شده اند و تاثیر آنها در این زمینه به خوبی اثبات شده است. کاری که این دستگاه ها می کنند این است که عضلات ضعیف یا آسیب دیده را تحریک می کنند تا جریان خون بیشتری در آنها ایجاد شود و به واسطه ی افزایش جریان خون تقویت شوند که این دستگاه ها در فیزیوتراپی ها بسیار کاربرد دارند. اما امروزه برخی شرکت های تجاری این مکانیزم را در دستگاه هایی به عنوان دستگاه های لاغری استفاده می کنند و آنها را در مراکز مختلف کاهش وزن و برخی باشگاه های ورزشی عرضه می کنند.

نحوه ی استفاده از دستگاه EMS به این شکل است که باید جلیقه های مخصوصی که با سیم به دستگاه اصلی وصل هستند را بپوشید و از این طریق در عضلات مختلف بدن شما جریان الکتریکی ایجاد شود.

۸ بهترین راه افزایش فوق العاده قد به صورت طبیعی
بیشتر بخوانید

نکته اینجاست که به هیچ وجه اثبات نشده است که تحریک الکتریکی عضلات باعث مصرف انرژی و کاهش وزن می شود چرا که این تحریکات الکتریکی ضربان قلب را بالا نمی برند و از آن جایی که منشأ انقباض عضلانی در مدت استفاده از دستگاه، جریان الکتریکی دستگاه است نه انقباض ارادی توأم با مصرف انرژی، کالری سوزی بیشتری در این شرایط رخ نخواهد داد. به همین دلیل معمولا توصیه می شود حین استفاده از این دستگاه ها تمرینات ورزشی را هم انجام دهید، چرا که عرضه کنندگان این دستگاه ها هم می دانند وصل کردن جریان الکتریکی به بدن تاثیری در کاهش وزن نخواهد داشت و بدین طریق می خواهند به واسطه ی انجام تمرینات ورزشی در مدت استفاده از دستگاه EMS کالری سوزی بیشتری داشته باشید تا حداقل از این طریق وزن کم کنید.

متخصصان به طور جدی در مورد استفاده از دستگاه EMS با هدف لاغری هشدار داده اند چرا که تنها پزشکان و فیزیوتراپ ها مجاز به استفاده از دستگاه EMS آن هم برای تشخیص و بازتوانی مشکلات پزشکی هستند.

دستگاه های LPG و EMS، دستگاه های مفید و پر کاربردی در حوزه ی ترمیم پوست، بازتوانی و توانبخشی عضلات و مفاصل هستند اما استفاده از آنها با هدف کاهش وزن، بی حاصل و بی نتیجه خواهد بود. عرضه کنندگان دستگاه های لاغری مدعی هستند روش کار آن ها پایه و اساس علمی و تحقیقاتی دارد، اما در هیچ یک از نشریات معتبر علمی در سراسر دنیا تحقیقی وجود ندارد که حاکی از تاثیر مثبت این روش ها بر کاهش وزن چربی بدن باشد. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که اگر روش هایی مانند جراحی، دستگاه های لاغری، داروهای چربی سوزی و داروهای لاغری گیاهی روش های سالم و موثری برای کاهش وزن نیستند چرا تجویز و گرایش به این روش ها رو به افزایش است؟

پاسخ این سوال را می توان در یک کلمه خلاصه کرد: درآمدزایی! به همان دلیل که عرضه کنندگان دخانیات، لوازم آرایشی و فست فود می توانند مشتری جذب کنند و درآمدزایی داشته باشند عرضه کنندگان روش های ناسالم کاهش وزن نیز با هدف درآمدزایی، سعی در ترویج محصولات و خدمات خود دارند. اینکه یک تغذیه ی سالم داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید درآمد خاصی را برای یک کمپانی خاص به همراه نخواهد داشت بنابراین طبیعی است که شرکت ها، سازمان ها و افراد تولید کننده و عرضه کننده ی محصولات و خدمات لاغری از مزایای کاهش وزن اصولی و طبیعی سخنی به زبان نیاورند و در عوض بر ذکر مزایای روش های میانبری که ارائه می دهند متمرکز شوند. این شما هستید که باید با کسب اطلاعات دقیق و مورد اطمینان بهترین تصمیم را برای سلامتی خود بگیرید.

برای لاغری چه نخوریم؟
بیشتر بخوانید

استفاده از دستگاه های لاغری

کرایولیپولیز

دستگاه لاغری کرایولیپولیز معروف به یخچال چربی است که با سرد کردن غیر تهاجمی چربی بدن باعث تجزیه سلول های چربی می شود. چندین ماه طول می کشد تا اثرات این دستگاه دیده شود. در دستگاه لاغری کرایولیپولیز اپلیکاتور خلاء بر روی پوست گذاشته شده و در تماس با پانل های خنک کننده قرار می گیرد. بیماران برای چند دقیقه احساس سرما می کنند. کرایولیپولیز برای کسانی که چاقی موضعی کمی دارند یا دچار اضافه وزن هستن مناسب است. کرایولیپولیز نیاز به مراقبت خاصی ندارد و بیماران می توانند فعالیت های عادی روزانه خود را انجام دهند. به این علت که دستگاه لاغری کرایولیپولیز غیر تهاجمی است، هیچ زخم بازی ایجاد نمی شود و هیچ عارضه جدی ایی ندارد.

دستگاه لاغری اولتراکویتیشن

در دستگاه لاغری اولترا کویتیشن از تکنولوژی سونوگرافی برای حمله به چربی ها استفاده می شود. اولترا کویتیشن باعث نرم تر شدن پوست خواهد شد اما کاهش وزن پایدار نیست.
در درمان با اولترا کویتیشن نیازی نیست که پزشک حضور داشته باشد. اولترا کویتیشن نتایج کوتاه مدتی فراهم می کند، بسیاری از افراد آشکارا بیان کرده اند که اثرات دستگاه لاغری اولترا کویتیشن را پس از چند جلسه به وضوح دیده اند اما برخی دیگر حتی پس از گذشت ۱ ماه از درمان، کاهش سایز قابل توجه ایی را گزارش نکرده اند.

RF یا رادیوفرکانسی

دستگاه لاغری رادیوفرکانسی یا RF سبب گرم شدن سلول های چربی در بافت چربی می شود و آنها را مجبور می کند تا اسیدهای چرب خود را آزاد کرده و به سیستم لنفاوی منتقل کنند. در اثر آزاد شدن اسیدهای چرب حجم سلول های چربی کمتر شده و بدن لاغرتر می شود. رادیوفرکانسی یا RF دارای انواع یک قطبی، دوقطبی و سه قطبی است. نوع تری پولار دستگاه لاغری رادیوفرکانسی یا RF علاوه بر حفاظت از لایه سطحی پوست به لایه های عمیق تر نیز نفوذ می کند. گرمای استفاده شده در رادیوفرکانسی یا RF سبب می شود فیبرهای کلاژن در پوست منقبض و سفت شوند. اثرات ایجاد شده طولانی مدت هستند. بیشتر افراد تمایل دارند پوست صورت سفتی داشته باشند پس درمان های دستگاه لاغری رادیوفرکانسی یا RF عمدتا در صورت انجام می شود.

مزوتراپی

مزوتراپی درمانی برای سلولیت است که در آن یک نوع محلول که ترکیبی از عصاره های گیاهی، هورمون ها، آنزیم ها، ویتامین ها و مینرال ها و یک سری مواد شیمیایی است به مقدار کمی در زیر پوست تزریق می شود. به نظر می رسد ترکیب دستگاه لاغری مزوتراپی به تنظیم لنف و گردش خون و تجزیه چربی کمک کند. اما از آنجایی که این محلول استانداردسازی نشده است اکثر متخصصان مزوتراپی فرمول خاص خود را برای مزوتراپی دارند.
طیف گسترده ایی از اثرات نامطلوب در دستگاه لاغری مزوتراپی دیده می شود. علاوه بر خطرات عفونت، بثورات و جوش، تغییر رنگ دائمی پوست یا زخم و درد ممکن است دیده شود.

لاغری با افزایش متابولیسم
بیشتر بخوانید

تناسب اندام و لاغری

دستگاه لاغری لیپوساکشن

لیپوساکشن سبب تجزیه چربی های بدن می شود و بیشتر بر روی شکم، ران، باسن، گردن، پشت بازو انجام می شود. در لیپوساکشن از یک بی حسی موضعی استفاده شده و چربی از طریق یک کانول که زیر پوست قرار داده می شود برداشته خواهد شد. لیپوساکشن به طور دائمی سلول های چربی را حذف می کند اما به شرطی که پس از این عمل، شیوه زندگی سالم اتخاذ گردد در غیر این صورت خطر رشد سلول های چربی باقیمانده پس از لیپوساکشن وجود دارد.
عفونت، بی حسی و زخم از جمله خطرات احتمالی لیپوساکشن می باشند.

لیپوماتیک

لیپوماتیک دستگاهی است که از هوای فشرده ی متصل به یک کانول که دارای حرکت ارتعاشی ثابت است استفاده کرده و سلول های چربی را بدون آسیب رساندن به پوست و بافت ها معلق خواهد کرد.
لیپوماتیک  با حداقل درد یا بدون درد ایمن و موثر و دارای بهبودی سریع کاهش کبودی روی پوست است. مزیت دیگر لیپوماتیک عکس العمل عالی پوست بعد از عمل است.همچنین در لیپوماتیک در صورت مواجهه کانول با بافت غیر چربی به سرعت متوقف می شود.
در بعضی افراد به ویژه کسانی که آسپرین مصرف می کنند کبودی و خونریزی دیده می شود.حساسیت به لیدوکایین ممکن است باعث سوزش یا خارش شود.

شاک ویو

دستگاه های لاغری شاک ویو امواج صوتی با انرژی بالا هستند که با فشارهای مثبت بالا تا ۱۰۰ مگاپیکسل و منفی در محدوده ۵ تا ۱۰ مگاپیکسل مشخص می شود. این امواج در خارج از بدن تولید شده و پس از ورود به بدن از محیط مایع و بافت نرم عبور کرده و در محل برخورد با مرز مشترک دو بافتی که بافت متفاوتی دارند به دو شکل انعکاس و انکسار از مسیر خود منحرف می شوند که باعث آزاد شدن انرژی جنبشی در محل اتصال بافت ها و تغییرات بافتی می شود.
برای کسب بهترین نتیجه در درمان سلولیت لازم است دستگاه های لاغری شاک ویو به همراه دستگاه های لاغری کویتیشن و RF استفاده شود.

دستگاه لاغری پرسوتراپی

دستگاه لاغری پرسوتراپی با استفاده از روش غیر تهاجمی فشار به نواحی مختلف و ماساژ موضعی قسمت‌های مختلف بدن باعث تخلیه لنفاوی می‌شود. البته روش ماساژ به صورت دستی نیز وجود دارد، اما این دستگاه با کیفیت مطلوب‌تری این کار را انجام می‌دهد. پرسوتراپی با ایجاد فشار یکنواخت و کنترل شده باعث تحریک سیستم لنفاوی بدن و لاغری می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با ایروبیک “ ایروبیک بهترین ورزش هوازی برای سلامتی ” را مطالعه کنید.

۰
۰
vote
Article Rating

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *