Subscribe Now
Trending News

مقالات

همه

متخصص حنجره 

متخصص حنجره

متخصص حنجره کیست؟

حنجره‌شناسی شاخه‌ای از پزشکی است که به بیماری‌ها و آسیب‌های حنجره (که اغلب به آن جعبه صوتی می‌گویند) می‌پردازد. جعبه صدا در جلوی گردن قرار دارد و تارهای صوتی را درون خود نگه می دارد و مسئول تولید صدا و بلع است. شرایط زیادی وجود دارد که می تواند حنجره را تحت تأثیر قرار دهد، از التهاب حنجره و ندول های تارهای صوتی گرفته تا سرطان حنجره.

هنگامی که مشکلی در حنجره خود دارید ممکن است به یک متخصص حنجره ارجاع داده شوید.  تخصص حنجره یک فوق تخصص در بخش گوش، حلق و بینی است. متخصص حنجره به طور خاص برای مراقبت و درمان از شرایط مختلفی که بر حنجره شما تأثیر می گذارند آموزش دیده است.

جعبه صدای شما (حنجره) در جلوی گردن شما قرار دارد و همانطور که اشاره شد تارهای صوتی شما را نگه می دارد و وظیفه تولید صدا و بلع را بر عهده دارد. همچنین ورودی نای است و نقش مهمی در راه هوایی شما دارد.

متخصص حنجره چه می کند؟

متخصص حنجره، جراحی است که در زمینه اختلالات صدا، راه هوایی و اختلال بلع مربوط به جعبه صدا و گلو تخصص دارد.

متخصص حنجره

برخی از بیماری هایی که حنجره را درگیر می کنند

شرایط زیادی وجود دارد که می توانند بر حنجره تأثیر بگذارند، از جمله:

• ضایعات خوش خیم (غیر سرطانی) تارهای صوتی.

• ضایعات سرطانی یا پیش سرطانی.

• شرایط عفونی یا التهابی.

• شرایط خود ایمنی.

• شرایط عصبی.

• شرایط راه هوایی.

• ناهنجاری های حرکتی تارهای صوتی.

چه عوامل دیگری می توانند بر حنجره تأثیر بگذارند؟

عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند بر حنجره تأثیر بگذارند. این عوامل می توانند شامل روش های جراحی مانند جراحی تیروئید، قلب، قفسه سینه، ستون فقرات و عروق باشد. همچنین ممکن است بر اثر قرار دادن لوله تنفسی در حین بیهوشی یا بستری شدن در بیمارستان، مشکل حنجره پیدا کنید.

برخی از بیماری های خوش خیم تارهای صوتی می توانند در اثر سوء استفاده از صدا یا استفاده نادرست و استفاده بیش از حد ایجاد شوند. چندین اختلال در حنجره وجود دارد که می تواند در اثر فشار یا آسیب به تارهای صوتی از طریق موارد زیر ایجاد شود:

• صحبت بیش از حد.

• پاکسازی گلو.

• سرفه کردن.

•سیگار کشیدن.

•جیغ زدن.

• آواز خواندن.

• صحبت کردن با صدای خیلی بلند یا حتی خیلی آرام

متخصص حنجره

در نهایت، استفاده غیر مناسب به صورت مکرر از صدا می تواند باعث تغییر در عملکرد صدا و در نتیجه گرفتگی صدا شود. اگر گرفتگی صدایی را تجربه کردید که بیش از دو تا چهار هفته بدون هیچ دلیل خاصی طول کشید، باید به یک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید.

برخی از اختلالاتی که می توانند در اثر سوء استفاده، استفاده نادرست یا استفاده بیش از حد از صدای شما ایجاد شوند و نیاز به ملاقات با متخصص حنجره داشته باشید، عبارتند از:

لارنژیت: این بیماری التهاب (تورم) تارهای صوتی است.

ندول های تارهای صوتی: در این حالت، ضایعات (رشد) التهابی کوچک، خوش خیم، پینه مانند روی تارهای کانونی شما ایجاد می شود. ندول ها از شایع ترین ضایعات صوتی غیر سرطانی هستند. خواننده‌های حرفه‌ای و افرادی که بیش از حد از تارهای صوتی کار می کشند (معلمان، وکلا یا افرادی که در بخش فروش کار می‌کنند) اغلب در معرض بیشترین خطر ابتلا به ندول‌های تارهای صوتی هستند.

پولیپ تارهای صوتی: این ضایعات تارهای صوتی معمولاً در اثر آسیب (پس از سانحه) یا ماهیت التهابی ایجاد می شوند. آنها از آسیب تارهای صوتی ناشی از استفاده بیش از حد از تارهای صوتی یا سرفه های مداوم ناشی می شوند. افرادی که سیگار می کشند نیز ریسک ایجاد تغییرات پولیپ مانند در تارهای صوتی دارند.

تاثیر افزایش سن در بلع
بیشتر بخوانید

خونریزی تارهای صوتی: در این حالت ممکن است صدای خود را به طور ناگهانی از دست بدهید. این اتفاق ممکن است به دلیل جیغ زدن، فریاد زدن یا سایر کارهای شدید صوتی رخ دهد. در خونریزی، یکی از رگ های خونی روی سطح تار صوتی پاره می شود و بافت های نرم تار صوتی پر از خون می شود. با استراحت دادن به صدای شما تا زمانی که خونریزی برطرف شود، و مراجعه و زیر نظر بودن متخصص حنجره ، این مشکل درمان می شود.

اختلالات صدای حرفه ای: هر کسی که از صدای خود برای کار استفاده می کند، یک کاربر حرفه ای صدا است. حرفه هایی که به ویژه در معرض خطر هستند عبارتند از معلمان، مشاوران، نمایندگان خدمات مشتری و نمایندگان فروش.

دیسفونی اسپاسمودیک: این یک وضعیت عصبی نادر حنجره است که شامل انقباض غیرارادی عضلانی (سفت شدن) ماهیچه های خاص در تارهای صوتی یا حنجره می شود. این باعث می‌شود صدای شما خسته یا خفه شده بیرون بیاید.

پاپیلوماتوز حنجره: این یک عفونت ویروسی مزمن (طولانی مدت) است که در آن تومورهای خوش خیم زگیل در داخل حنجره یا تارهای صوتی یا مجاری تنفسی که از بینی به ریه ها منتهی می شود رشد می کنند. ضایعات، که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند، ممکن است خیلی سریع رشد کنند و علیرغم درمان مداوم، اغلب دوباره ظاهر شوند. در صورتی که راه هوایی شما مسدود شده باشد، ممکن است باعث مشکلات تنفسی شود یا اگر ضایعات روی تارهای صوتی قرار داشته باشند، اغلب گرفتگی صدا ایجاد می کند. پاپیلوماتوز حنجره می تواند بزرگسالان، کودکان و نوزادان را تحت تاثیر قرار دهد.

فلج تارهای صوتی یا کم تحرکی تارهای صوتی: این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که یک یا هر دو تارهای صوتی در حنجره به درستی باز یا بسته نمی شوند. تارهای صوتی به شما این امکان را می دهند که وقتی هوای موجود در ریه ها آزاد می شود و از تارها عبور می کند و باعث ارتعاش و ایجاد صدا می شود صحبت کنید. فلج تارهای صوتی علاوه بر تأثیر بر گفتار می تواند باعث سرفه، احساس خلط در گلو، مشکل در بلع و تنگی نفس در هنگام صحبت شود. اگر چه علامت اصلی آن صدای ضعیف است، علائم فلج تارهای صوتی می‌تواند شدید‌تر باشد و برای درمان آن باید حتما یه متخصص حنجره مراجعه کنید.

blank

اختلالات حرکتی تارهای صوتی: این اختلالات می توانند در اثر جراحی غده تیروئید، جراحی عروق، جراحی قفسه سینه، جراحی ستون فقرات، قرار دادن طولانی مدت یا ضربه ای لوله تنفسی یا عفونت ویروسی ایجاد شود.

رفلاکس حنجره: به این حالت سوزش سر دل، بیماری ریفلاکس اسید یا بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) نیز می گویند. رفلاکس معده به مری یک احساس سوزش در قفسه سینه است که ممکن است پس از خوردن غذا، خم شدن، کشش، ورزش و دراز کشیدن ایجاد شود. زمانی اتفاق می افتد که محتویات معده به مری برگردد. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که دریچه اسفنکتر تحتانی مری (LES) که عبور غذا از مری به معده را کنترل می کند، به درستی بسته نشود. این وضعیت علائم دل درد کلاسیک تری دارد. رفلاکس می تواند حنجره را تحت تاثیر قرار دهد و علائم غیر معمول مانند سرفه، گرفتگی صدا، التهاب و گلودرد را ایجاد کند. در این موارد به آن رفلاکس حنجره (LPR) می گویند. رفلاکس حنجره ممکن است با سرفه های مکرر، پاکسازی گلو، خلط و و احساس توده در گلو همراه باشد.

سرطان حنجره: اگرچه بسیاری از تومورهایی که بر حنجره تأثیر می گذارند غیر سرطانی هستند، تومورهای سرطانی نیز می توانند در حنجره رشد کنند. دیواره های داخلی حنجره با سلول هایی به نام سلول های سنگفرشی پوشیده شده است. تقریباً تمام سرطان‌های حنجره از این سلول‌ها شروع می‌شوند و به آنها کارسینوم سلول سنگفرشی می‌گویند. اگر سرطان حنجره توسط متخصص حنجره زود تشخیص داده نشود، می‌تواند به غدد لنفاوی مجاور گردن متاستاز دهد. افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان حنجره هستند. این خطر برای سیگاری هایی که الکل مصرف می کنند حتی بیشتر است. خوشبختانه، اگر سرطان حنجره زود تشخیص داده شود، قابل درمان است.

فلوروسکوپی چیست – فلوروسکوپی در تهران
بیشتر بخوانید

تنگی حنجره: این عارضه باریک شدن راه هوایی تارهای صوتی، یا به دلیل زخم یا بی حرکتی دو طرفه تارهای صوتی (ناتوانی در حرکت) است که می تواند باعث مشکلات تنفسی شود. ممکن است در اثر برخی شرایط، از جمله اختلالات خودایمنی یا التهابی مانند پلی آنژیت همراه با گرانولوماتوز، آسیب های تروماتیک ناشی از لوله گذاری طولانی مدت، شرایط ایتروژنیک ایجاد شود – اینها شرایط ناشی از درمان پزشکی هستند، مانند جراحی تیروئید – شرایط بدخیم (سرطانی)، پیش رونده شرایط دژنراتیو عصبی یا عفونت های نادر ویروسی.

دیسفاژی: اگر این بیماری را دارید، ممکن است در بلع مشکل داشته باشید. برخی از افراد مبتلا به دیسفاژی ممکن است نتوانند غذاهای جامد، مایعات یا حتی بزاق را ببلعند. این می تواند باعث سوءتغذیه شما شود، زیرا نمی توانید کالری کافی دریافت کنید. هنگامی که بلع ضعیف باعث گیر افتادن غذا در ریه ها یا خارج از مری شود، دیسفاژی می تواند منجر به عفونت های جدی شود. دیسفاژی زمانی اتفاق می افتد که حنجره در حین بلع محکم بسته نمی شود و حلق (گلو) غذا را به طور هماهنگ یا موثر به مری منتقل نمی کند. دیسفاژی اغلب در افرادی که دچار سکته مغزی شده اند دیده می شود، اما می تواند پس از جراحی گردن یا پس از پرتودرمانی برای سرطان سر و گردن نیز رخ دهد. شرایط بلع می‌تواند بسیار پیچیده باشد و معمولاً از یک رویکرد چند رشته‌ای (تیم) شامل گوش و حلق و بینی، گوارش و آسیب‌شناسی گفتار در کنار متخصص حنجره برای مدیریت و درمات آن استفاده می‌شود.

متخصص حنجره چگونه بیماری های حنجره را تشخیص می دهد؟

بیماری های حنجره معمولاً توسط یک متخصص – متخصص حنجره یا گوش و حلق و بینی – تشخیص داده می شود. متخصص حنجره با معاینه فیزیکی گلو و حنجره شما شروع می کند. این کار ممکن است شامل استفاده از یک اسکوپ (ابزار کوچک و انعطاف پذیر لوله مانند با دوربین در انتهای آن) یا آینه باشد که برای نگاه کردن به داخل گلوی شما استفاده می شود.

بسته به علائم شما، ممکن است متخصص حنجره از شما بخواهد آزمایشات بیشتری را نیز انجام دهد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• مطالعات تصویربرداری.

• بیوپسی.

• معاینات آندوسکوپی (با استفاده از اسکوپ).

در صورتی که متخصص حنجره احتمال دهد دچار فلج تارهای صوتی شده باشید، برای شروع تشخیص از یک معاینه با اسکوپ استفاده می‌کند. در برخی موارد، پزشک ممکن است یک الکترومیوگرافی یا تست نوار عصب و عضله حنجره (LEMG) نیز تجویز کند. این آزمایش ورودی عصبی به عضلات حنجره را اندازه گیری می کند. انجام این تست می تواند به تشخیص و پیش بینی اینکه آیا عملکرد تارهای صوتی را بازیابی خواهید کرد یا خیر کمک کند.

متخصص حنجره چگونه بیماری های حنجره را درمان می کند؟

گزینه های درمانی شما برای شرایطی که بر حنجره تاثیر می گذارد، به تشخیص متخصص حنجره بستگی دارد. اگر وضعیت شما به دلیل سوء استفاده از صدا، استفاده نادرست یا استفاده بیش از حد از آ« ایجاد شده است، درمان ممکن است به سادگی استراحت دادن به صدای شما برای مدت زمان کوتاهی باشد. متخصص حنجره همچنین ممکن است صدا درمانی یا آواز درمانی را برای کمک به بهبودی کامل پیشنهاد دهد. این درمان معمولاً توسط آسیب شناس گفتار و زبان انجام می شود.

بیماری کبد چرب غیر الکلی
بیشتر بخوانید

در برخی موارد، ممکن است برای درمان بیماری خود به بیش از استراحت نیاز داشته باشید. برای مثال، اگر سرطان حنجره برای شما تشخیص داده شده است، گزینه‌های درمانی متخصص حنجره می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

•عمل جراحی.

•پرتو درمانی.

• شیمی درمانی.

برنامه درمانی شما ممکن است شامل ترکیبی از این درمان ها باشد.

درمان بیماری های حنجره و تارهای صوتی می تواند بسیار فردی باشد. بهترین گزینه برای شما ممکن است برای نفر بعدی کارایی نداشته باشد. زمانی که متخصص حنجره شما بهترین برنامه درمانی را برای شما تعیین می کند، چند فاکتور در نظر گرفته می شود:

• وضعیت پزشکی شما.

•سن شما.

•حرفه شما.

متخصص حنجره شما همه این عوامل را هنگام ایجاد برنامه درمانی شخصی شما در نظر می گیرد. با متخصص حنجره در مورد اهداف و نگرانی هایی که در مورد درمان تان دارید صحبت و مشورت کنید. داشتن یک گفتگوی باز با متخصص حنجره به فرایند درمان بیماری شما کمک می کند.

متخصص حنجره

پیشگیری از بیماری های حنجره

چندین کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از دچار شدن به بیماری های حنجره انجام دهید. از جمله:

حذف عادات مضر سبک زندگی: ترک سیگار و کاهش میزان مصرف الکل می تواند به پیشگیری از سرطان حنجره کمک کند.

فشار نیاوردن به صدایتان: مراقبت مناسب برای فشار نیاوردن به صدایتان در اثر استفاده زیاد یا استفاده نادرست نیز می تواند از بیماری هایی مانند پولیپ و ندول جلوگیری کند. این امر به ویژه اگر زمان زیادی را صرف صحبت کردن می کنید بسیار مهم است. خوانندگان، معلمان و وکلا همگی نمونه‌هایی از حرفه‌هایی هستند که معمولا یه متخصص حنجره مراجعه می کنند زیرا صدای خودشان را بر اثر صحبت کردن یا آواز خواندن مکرر ضعیف کرده اند. مهم است که زمانی را برای استراحت صدای تان اختصاص دهید، یک سبک زندگی سالم با آمادگی جسمانی بالا داشته باشید و هر عامل تحریک کننده ای را که می تواند به صدای شما آسیب برساند کنترل کنید. این عوامل می تواند شامل آلرژی یا رفلاکس باشد.

اکثر بیماری هایی که بر حنجره تأثیر می گذارند، در صورتی که به موقع متوجه علائم شوید و با متخصص حنجره تماس بگیرید، قابل درمان هستند. در صورتی که با هر چیز غیرعادی مواجه شدید، حتما با یک متخصص حنجره تماس بگیرید، زیرا برخی از شرایط می توانند باعث آسیب دائمی به حنجره و صدای شما شوند.

در صورت نیاز به مشورت و رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۹۳۹۷۴۱۳۱۹۱

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *