Subscribe Now
Trending News

مقالات

طبع و مزاج شناسی

فیلم و سریال مناسب مزاج شما چیست؟ 

فیلم و سریال مناسب مزاج شما چیست؟

یکی از ارزان‌ترین، رایج‌ترین و دم‌دست‌ترین تفریح‌ها و سرگرمی‌های ما ایرانی‌ها تماشای فیلم و سریال است. اهل سینما رفتن هم که نباشیم (سعی کنیم که باشیم!) به‌لطف همه‌گیر شدن اینترنت پرسرعت و افزایش تولید سریال‌های تلویزیونی و مؤسسات نمایش خانگی، انبوه سریال‌ها و فیلم‌های‌ ایرانی و خارجی، زمینه‌ی خوبی برای سرگرمی ما خصوصاً در این ایام قرنطینه خانگی، فراهم کرده‌اند.

البته که مثل بیشتر موارد مشابه، فزونی گزینه‌ها انتخاب را سخت می‌کند. کدام برنامه‌ی تلویزیونی یا کدام فیلم ارزش دیدن دارد؟ «شهرزاد»، «عاشقانه» یا «آقازاده»؟ ترس و هیجان «احضارِ» جیمز وان به مذاق‌مان خوش می‌آید یا دلهره و تعلیق «درخششِ» کوبریک؟! اما حال بیاید از یک دریچه دیگر به این موضوع نگاه کنیم، به نظر شما چطور بفهیم فیلم یا سریالی باب مزاج ماست یا نه؟ 

چرا باید دیدن فیلم و سریال هم متناسب با مزاج ما باشد؟

فیلم و سریال‌ها هم با ایجاد حالات روانی در بدن، روی وضعیت جسمانی افراد موثرند؛ برای هر مزاجی، فیلم و سریال خاصی توصیه می‌شود تا با ایجاد حالات روانی مناسب، به سلامت روحی و جسمی فرد کمک شود.

مزاج حالات روحی و روانی، عاملی مؤثر در سلامتی و تعادل انسان

 • طب سنتی در کنار دیگر عوامل موثر در سلامتی و تعادل انسان، در درمان بیماری، به حالات روحی و روانی فرد و مزاج این حالات، توجه لازم را دارد.
 • هر کس با توجه به مزاج خود قادر خواهد بود حتی المقدور عواطف و حالات روانی خود را کنترل کرده، یا از قرار گرفتن در شرایط بوجود آورنده  و یا تشدید کننده اجتناب کند.
توصیه های کاربردی برای مزاج های گرم و تر (دموی)
بیشتر بخوانید

مثال :

 • شخص صفراوی مزاج (گرم و خشک ) باید از قرار گرفتن در شرایطی که موجب هیجان و یا خشم او شود، حتی المقدور اجتناب کند.
 • یا شخص سوداوی مزاج (سرد و خشک ) باید از قرار گرفتن در شرایطی که باعث تشدید غم و اندوه می شود، جدا پرهیزکند.
بیشتر بخوانید
مزاج شناسی حالات روحی و روانی

مزاج شما چیست؟

دموی‌های خوش مشرب و خونگرم

کسانی که مزاج گرم و تر دارند معمولا خوش صحبت و خوش مشرب هستند. این گروه افراد که دموی مزاج‌اند روابط عمومی بالایی دارند. این افراد غالبا آرام اند. دیر عصبانی می‌شوند اما اگر عصبانی شوند شدت و میزان عصبانیت شان زیاد است.

چه فیلم و سریالی مناسب دموی مزاج هاست؟

افراد دارای مزاج گرم و تر (دموی) بهتر است:

 • فیلم‌های خیلی شاد و کمدی و هیجانی نبینند، چون مزاج شادی و هیجان گرم است و گرمی مزاج این افراد را تشدید و از حالت اعتدال خارج می‎کند.
 •  فیلم‌های متعادل و خانوادگی و احساسی ملایم، کمی هم ترسناک و حزن آور مناسب است.

صفراوی‌های سرعتی

از طرفی افرادی که صفراوی هستند یعنی مزاج شان گرم و خشک است غالباً تند و تیز عمل می‌کنند، زود عصبانی و برانگیخته می‌شوند و سرعت عمل بالایی در کارهایشان دارند. آن‌ها در تصمیم گیری‌ها سریع الانتخاب هستند. آن‌ها طاقت گرما ندارند و گاهی سر به هوا می‌شوند و غالباً به خاطر عجله‌ای که دارند کم دقت به نظر می‌رسند.

چه فیلم و سریالی مناسب صفراوی مزاج‌هاست؟

برای افراد دارای مزاج گرم و خشک (صفراوی):

 • فیلم‌های پرهیجان و خشن خوب نیست چرا که مزاج خشم و هیجان، خود گرم و خشک است.
 • فیلم‌های کمدی، عاشقانه و احساسی ملایم، حتی تا حدودی ناراحت کننده، برای این افراد مناسب است و از شدت گرمی وجودشان می‌کاهد.

بلغمی‌های شیرینی دوست

مردان و زنانی که در گروه بلغمی‌ها قرار می‌گیرند، اغلب فربه و چاق هستند و میزان چربی در بدن شان زیاد است. این گروه که مزاج سرد و تر دارند غالبا دهنی مرطوب دارند و خوش خواب اند و میل به خوردن شیرینی در آن‌ها زیاد است. این گروه در زمستان چندان راحت نیستند. آن‌ها کمتر عصبانی می‌شوند و غالبا آرام و صبورند و فراموشی زیاد سراغ‌شان می‌آید.

چه فیلم و سریالی مناسب بلغمی مزاج‌هاست؟

برای افراد دارای مزاج سرد و تر (بلغمی):

 • فیلم‌های احساسی و عاشقانه یا ناراحت کننده و ترسناک به خاطر مزاج سردی که دارند، مناسب نیست
 • در عوض هر فیلم و صحنه هیجانی،خشن و پرحادثه یا کمدی که بر گرمی و حرارت وجودی این افراد بیفزاید، برای‌شان مناسب است.

سوداوی‌های دوراندیش

افرادی که مزاج سرد و خشک دارند، سوداوی مزاج‌اند و همانطور که از مزاج شان برمی‌آید معمولا پوستی خشک دارند. عاشق هوای گرم و دقیق و منظم هستند و معمولاً حسابگران خوبی در کار و زندگی‌اند. سوداوی‌ها لاغرند و خوابی بسیار سبک دارند. فکر و خیال زیاد سراغ‌شان می‌آید و یکی از ویژگی‌های آنها سیاهی و تیرگی دور چشم است.

چه فیلم و سریالی مناسب سوداوی مزاج‌هاست؟

افراد دارای مزاج سرد و خشک (سوداوی) بهتر است:

 • فیلم‌های ترسناک و حزن آور و خشن نبینند.
 • فیلم‌های کمدی و کمی نگران کننده، برای این افراد مناسب است.
بیشتر بخوانید
لباس هایی به رنگ مزاج شما

حرف آخر…

شاید الان خیلیا با خودتون بگید، فیلم که هیجان نداشته باشه به درد نمی‌خوره یا دموی‌های اهل بگو و بخند مگه می‌تونن فیلم غمگین ببینن و هزاران اما و اگر دیگه. اما باید بدونید که  هر چیزی در حد اعتدالش خوبه، اگر شما برخلاف مزاجتون، مدام به دیدن یک فیلم هیجانی یا خیلی شاد عادت دارید، بهتر است جوانب اعتدال را نیز رعایت کنید، چون بعضی از فیلم‌ها اثر بد خود را به مرور زمان و در صورت تکرار زیاد بر جای می‌گذارند.

درحال ارسال

امتیاز دهی کاربران

۵ (۱ رای)

از طریق

دکتر الهام پارسا

منبع

تیم محتوایی طبایع

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *