Subscribe Now
Trending News

مقالات

همه

عکس برداری از حنجره 

عکس برداری از حنجره

روش عکسبرداری از حنجره

روش های متفاوتی برای عکس برداری از حنجره وجود دارد. در ادامه به ۳ روش اصلی و معمول تصویر برداری از حنجره اشاره می کنیم.

نحوه عکسبرداری از حنجره : ویدئواستروبوسکوپی حنجره

ویدئو استروبوسکوپی حنجره ما را قادر می سازد تا تارهای صوتی را مشاهده کنیم تا ببینیم چگونه ارتعاش می کنند. تارهای صوتی خیلی سریع به ارتعاش در می آیند و چشم انسان نمی تواند ارتعاش واقعی را ببیند. در طول گفتار و مکالمه، تارهای صوتی مردان معمولی به طور متوسط ۱۰۰ تا ۱۳۰ بار در ثانیه می لرزند و برای زنان، تارهای صوتی به طور متوسط ۱۹۰ تا ۲۲۰ بار در ثانیه می لرزند. تصویر برداری از حنجره با ویدئوستروبسکوپی از نور استروب برای ایجاد مجموعه ای از تصاویر استفاده می کند که به نظر می رسد ارتعاش حرکت آهسته از تارهای صوتی هستند. این به ما امکان می‌دهد تا میزان ارتعاش تارهای صوتی را ارزیابی کنیم و مشکلاتی را در نحوه عملکرد تارهای صوتی یا اختلال بلع ببینیم.

عکس برداری از حنجره

از ویدئوستروبوسکوپی حنجره برای ارزیابی نحوه ارتعاش و عملکرد تارهای صوتی استفاده می کنیم و اگر چیزی دیدیم که غیرعادی به نظر می رسد، شما را برای ارزیابی پزشکی به یک متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع می دهیم.

با بهره گیری از ویدئوستروبوسکوپی حنجره، پارامترهای زیر عملکرد تارهای صوتی را ارزیابی می کنیم:
• لبه های تارهای صوتی – صاف یا زبر، مستقیم یا نامنظم هستند
• بسته شدن تارهای صوتی – آیا آنطور که باید کاملا بسته می شوند یا شکاف هایی در الگوی بسته شدن وجود دارد
• ویژگی های ارتعاش – آیا به طور متقارن بدون نواحی سفتی یا بی نظمی ارتعاش می کنند؟ آیا آنها به اندازه کافی منعطف هستند که امکان ایجاد تغییرات گام کافی را فراهم کنند؟
• ویژگی های ساختاری – آیا برجستگی ها یا توده هایی وجود دارد که غیرعادی به نظر می رسند، یا در عکس برداری حنجره ساختارهای حنجره غیرعادی به نظر می رسند و با صداسازی تداخل دارند.

نورالژی چیست
بیشتر بخوانید

نحوه عکس برداری از حنجره : آندوسکوپی حنجره

آندوسکوپی حنجره یک روش تشخیصی کم تهاجمی است که در آن عکسبرداری از حنجره با استفاده از یک بی حس کننده موضعی انجام می شود. آندوسکوپی شامل دوربین انعطاف پذیری است که به آندوسکوپ معروف است و از دهان یا در صورت لوزم سوراخ بینی عبور می کند تا دید دقیقی از مجاری بینی، سینوس ها و حنجره ارائه دهد.

یک خوراک ویدیویی از این روش عکس برداری از حنجره به پزشک اجازه می دهد تا ارزیابی کامل داخل حفره بینی و حنجره را انجام دهد. نتایج بلافاصله پس از انجام به صورت دیجیتالی ثبت و با بیمار بررسی می شود و به تشخیص کمک می کند.

آندوسکوپ انعطاف پذیر ابزار ارزشمندی در غربالگری، تشخیص و برنامه ریزی درمان سرطان های رخ داده در بینی و گلو است.

آندوسکوپ وسیله ای است که دارای یک پروب فیبر نوری متصل به دوربین فیلمبرداری یا یک مدل دیجیتالی مدرن تر با سنسور تصویربرداری با وضوح بالا است که نتایج بهتری را از عکس برداری حنجره ارائه می دهد.

پروب آندوسکوپ دارای طول کافی برای بازرسی بینی، گلو و جعبه صدا است. مانند پروب تصویربرداری، آندوسکوپ دارای یک کانال جانبی است که به ابزار اجازه عبور می دهد. به عنوان مثال، نمونه گیری های بافت کوچک به نام بیوپسی ممکن است با استفاده از این کانال جانبی انجام شود.

نحوه عکس برداری از حنجره : لارنگوسکوپی

لارنگوسکوپی روشی است که پزشک برای بررسی حنجره (جعبه صدا)، از جمله تارهای صوتی، و همچنین ساختارهای مجاور مانند پشت گلو استفاده می کند.

هزینه آندوسکوپی با بیهوشی
بیشتر بخوانید

لارنگوسکوپی انواع مختلفی دارد:
• در لارنگوسکوپی مستقیم، پزشک می تواند از انواع مختلف لارنگوسکوپ استفاده کند که ابزارهای بلند و نازکی هستند که در انتهای آن یک نور و یک لنز یا دوربین فیلمبرداری کوچک برای تصویر برداری حنجره وجود دارد. لارنگوسکوپ از طریق بینی یا دهان، در گلو وارد می شود. برخی از لارنگوسکوپ ها انعطاف پذیر (فیبر نوری) هستند، در حالی که برخی دیگر سفت و سخت هستند. انتخاب نوع استفاده بستگی به دلیل انجام عکسبرداری از حنجرع دارد.
• در لارنگوسکوپی غیرمستقیم، پزشک نوری را در پشت گلو هدف قرار می‌دهد، معمولاً با پوشیدن کلاهی یا ابزاری که نور روشنی به آن متصل است، و از یک آینه کوچک و کج شده در پشت گلو برای دیدن تارهای صوتی و حنجره استفاده می‌کند.

عکسبرداری از حنجره

از این روش عکس برداری از حنجره می توان برای جستجوی علل علائم در گلو یا جعبه صدا (مانند مشکل در بلع یا تنفس، تغییرات صدا، بوی بد دهان، یا سرفه یا گلودرد که از بین نمی رود) استفاده کرد. همچنین می توان از لارنگوسکوپی برای مشاهده بهتر ناحیه غیر طبیعی که در آزمایش تصویربرداری (مانند سی تی اسکن) مشاهده می شود، استفاده کرد.

روش عکسبرداری از حنجره لارنگوسکوپی می‌تواند برای نمونه‌برداری از تارهای صوتی یا قسمت‌های مجاور گلو (مثلاً برای بررسی اینکه آیا یک ناحیه غیرطبیعی سرطان است یا خیر) نیز استفاده می‌شود. این کار با عبور دادن ابزارهای بلند و نازک از لارنگوسکوپ مانند فورسپس کوچک (موچین) برای جمع آوری نمونه ها انجام می شود. نمونه های بیوپسی سپس در آزمایشگاه بررسی می شوند.
در مراکز عکسبرداری از حنجره ، پزشک یا پرستار شما باید دستورالعمل های خاصی را در مورد اینکه چه زمانی ممکن است نیاز به تماس با مطب پزشک داشته باشید به شما بدهد. مطمئن شوید متوجه شده اید که چه زمانی باید تماس بگیرید.

فلج مغزی در کودکان چیست؟ _منتشر نشود
بیشتر بخوانید

هزینه عکس برداری از حنجره

هزینه عکس برداری از حنجره با استفاده از روش استفاده شده برای تصویربرداری متفاوت خواهد بود

مراکز تصویر برداری از حنجره در تهران

برای مشاوره و رزرو نوبت برای عکسبرداری از حنجره، با ما در کلینیک یادمان تماس بگیرید.

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *