Subscribe Now
Trending News

مقالات

انتخاب سردبیر

عوارض جانبی قرص های کاهش وزن 

عوارض جانبی قرص های کاهش وزن

مضرات داروهای لاغری

عوارض قرص های لاغری می تواند بسته به نوع دارو و نحوه کارکرد آن متفاوت باشد. داروهای نوع محرک همچون phentermine می توانند به بی خوابی منجر شوند، فشار خون را بالاتر ببرند، ضربان قلب را سریع تر نمایند، باعث بی قراری شوند، وابستگی به دارو را ایجاد نمایند و در نهایت نشانه های کنار گذاشتن و قطع مصرف را بروز دهند.

داروهایی که با جذب چربی تداخل ایجاد می کنند (مثل ارلیستات) می توانند مدفوع نرم، گاز و نفخ را منجر شوند. قرص های کاهش وزنی که بر روی انتقال دهنده های عصبی در مغز تاثیر می گذارند (مثل Belviq) می توانند با سردرد، حالت تهوع، استفراغ ، یبوست، خشکی دهان و سرگیجه مرتبط باشند.

بیشتر داروهای کاهش وزن نوع محرک تنها برای کاربرد کوتاه مدت توصیه می شوند زیرا می توانند باعث وابستگی فرد به دارو شوند. با اینحال ارلیستات را می توان برای کاهش وزن طولانی مدت مورد استفاده قرار داد. شما می توانید این دارو را بدون نسخه از داروخانه ها تهیه کنید.

داروهای جدید تجویزی برای کاهش وزن همچون Qsymia،Belviq،Contrave و Saxenda را تنها زمانی می توان به صورت طولانی مدت مورد استفاده قرار داد که کاهش وزن مناسب و کافی رخ داده باشد. اگر ۳ الی ۴ درصد از کاهش وزن بعد از ۱۲ الی ۱۶ هفته رخ نداد، درمان طولانی مدت معمولا متوقف می شود.

داروهای کاهش وزن معمولا به همراه رژیم غذایی کم کالری و برنامه تمرین ورزشی تایید شده توسط پزشک به کار می روند. همچنین بهتر است بدانید که بیشتر افراد بعد از قطع مصرف داروهای کاهش وزن برخی از وزن از دست داده شده یا کل آن را به دست می آورند.

هشدار:
تجویز و تعیین دوز دارو به عهده پزشک معالج می‌باشد و مجله سلامت هیچگونه مسئولیتی در خصوص مصرف خودسرانه دارو ندارد.

داروهای کاهش وزن تایید شده توسط FDA:

داروهای سرکوب کننده های اشتها:

آنورکسینت ها داروهایی هستند که در مغز عمل می کنند تا به کاهش اشتها در فرد کمک کنند. آن ها بر روی قسمتی از مغز اثر می گذارند که به ایجاد حس سیری کمک می کند. آنورکسینت ها به عنوان یک درمان برای کاهش وزن، همراه با یک برنامه منظم از رژیم غذایی و ورزش استفاده می شوند. انواع مختلف مهار کننده های اشتها، از جمله محرک های شبیه آمفتامین و داروهای جدید کاهش وزن وجود دارد که بر روی انتقال دهنده های عصبی در مغز عمل می کنند.

داروهای محرک:

عوارض جانبی محرک ها ممکن است شامل افزایش فشار خون و ضربان قلب، بی خوابی، عصبانیت، تاری دید، بی حوصلگی یا سردرد باشد.

برای افزایش سوخت و ساز بدن چه کار کنیم؟
بیشتر بخوانید

از آنجایی که این داروها مرتبط با آمفتامین هستند ممکن است وابستگی به آن ها ایجاد شود و نشانه های قطع مصرف بروز گردد. برخی از اشکال ممکن است عوارض جانبی معده مانند یبوست، خشکی دهان، تهوع یا استفراغ را ایجاد کنند.

در صورتی که عوارض جانبی مانند درد قفسه سینه، تپش یا ضربان قلب سریع، مشکل در ادرار کردن یا تنگی نفس رخ دهد، باید با پزشک تماس بگیرید. این داروها همچنین به عنوان مواد کنترل شده دسته بندی می شوند.

نمونه داروهای محرک شامل موارد زیر است:

  • Adipex-P,Suprenza Lomaira
  • Bontril PDM,Bontril SR
  • diethypropion
  • Didrex, Regimex
  • DesoxynQsymia

جدیدترین داروهای کاهش وزن تایید شده توسط FDA:

  • داروی Belviq: تصور می شود این دارو به کاهش اشتها و افزایش حس سیری کمک می کند و اینکار را با فعالیت بر روی گیرنده های خاص سروتونین در مغز انجام می دهد. سردرد، تهوع، سرگیجه، خستگی، خشکی دهان، یبوست عوارض جانبی شایع این دارو هستند. قند خون پایین ممکن است در بیماران مبتلا به دیابت رخ دهد. Belviq به عنوان ماده کنترل شده CIV طبقه بندی شده است.
  • Contrave(بوپروپیون و نالترکسون): بوپروپیون یک داروی ضد افسردگی است و نالترکسون معمولا برای جلوگیری از اثرات مواد مخدر یا الکل در افراد مبتلا به وابستگی داده می شود، اما هر دو دارو می توانند اشتها و گرسنگی را در افراد کاهش دهند.
  • Saxenda: این دارو در مغز کار می کند و می تواند به کنترل قند خون، سطح انسولین، هضم و کاهش وزن کمک کند.
  • Qsymia: فنترامین اشتها را سرکوب می کند. توپیرامات به عنوان دارویی برای کنترل تشنج مورد استفاده قرار می گیرد. این داروها زمانی که به همراه رژیم غذایی و تمرینات ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند می توانند به کاهش وزن منجر شوند اما روند کار چنین داروهایی هنوز به طور کامل مشخص نیست.

مهارکننده های لیپاز:

Xenical فرم تجویزی اورلیستات، برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ توسط FDA مورد تایید قرار گرفت. اورلیستات در دوز پایین منحصر به فرد است و نمی تواند بر روی سیستم عصبی مرکزی اثر بگذارد و باعث کاهش وزن شود اما می تواند مانع از جذب چربی شود.

عوارض جانبی که در این شرایط رخ می دهد ممکن است ناخوشایند باشد. این عوارض شامل گاز، دفع مدفوع مکرر، مدفوع نرم،بی اختیاری مدفوع و در موارد حاد اسیب به کبد باشد. سعی کنید این داروها را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید.

Alli یا Xenical را به همراه مولتی ویتامین هایی مصرف کنید که در برگیرنده ویتامین های محلول در چربی همچون ویتامین های A، D، E، K است.

داروهای لاغری

داروهای لاغری

عوارض جانبی شایع مرتبط با داروهای کاهش وزن:

نام برند طبقه بندی دارو عوارض جانبی شایع
Adipex-P (فنترامین) سرکوب کننده اشتها افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب، بی خوابی، عصبی بودن، بی قراری،وابستگی، در طولانی مدت ممکن است قطع مصرف آن مشکلاتی را در پی داشته باشد.
Alli (ارلیستات) – بدون نسخه مهارکننده لیپاز مدفوع چرب، گاز، نیاز به دفع مکرر مدفوع، مدفوع نرم،بی اختیاری مدفوع
Belviq (لورکازرین) آگونیست گیرنده سروتونین ۲C انتخابی سردرد، حالت تهوع، سرگیجه،خستگی، خشکی دهان،یبوست.
Bontril PDM, Bontril SR (فنتیمترازین) سرکوب کننده اشتها افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب، بی خوابی، عصبی بودن، بی قراری،وابستگی. در صورت مصرف طولانی مدت، قطع مصرف آن ممکن است مشکلاتی را در پی داشته باشد.
Contrave (بوپروپیون و نالترکسون) ضد افسردگی( مهار کننده ضعیف نور اپی نفرین و دوپامین) حالت تهوع، استفراغ، سردرد، خستگی، یبوست، سرگیجه، بی خوابی،خشکی دهان،اسهال، افزایش فشار خون،اضطراب،گرگرفتگی، طعم غیر عادی
Desoxyn (متامفتامین) سرکوب کننده اشتها احتمال سوء مصرف بالا، اگر سایر درمان ها موثر نبود از این گزینه استفاده کنید. افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب، بی خوابی، عصبی بودن، بی قراری، وابستگی، در صورت مصرف طولانی مدت قطع مصرف آن ممکن است مشکلاتی را در پی داشته باشد.
Didrex (بنزفتامین) سرکوب کننده اشتها افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب، بی خوابی، عصبی بودن، بی قراری، وابستگی، سوء مصرف.در صورت مصرف طولانی مدت قطع آن می تواند مشکلاتی را در پی داشته باشد.
Diethylpropion سرکوب کننده اشتها یبوست، بی قراری، خشکی دهان، افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب،بی خوابی،عصبی بودن، وابستگی، سوء مصرف. در صورت مصرف طولانی مدت قطع آن می تواند مشکلاتی را در پی داشته باشد.
Qsymia (فنترآمین و کپسول های انتشار گسترده توپیرامات) ترکیبی از داروهای سرکوب کننده اشتها و anorectic پارستزی، سرگیجه، تغییر طعم، بی خوابی، یبوست، خشکی دهان
Saxenda (liraglutide) مصرف غذا و اشتها را تعدیل می کند حالت تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، سردرد، سوزش سر دل، خستگی، سرگیجه،درد شکمی، گاز،خشکی دهان، قند خون پایین در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، افزایش لیپاز
Suprenza (فنترآمین) سرکوب کننده اشتها افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، بی خوابی، عصبی بودن، بی قراری، وابستگی، سوء مصرف، در صورت استفاده طولانی مدت، قطع مصرف ممکن است مشکلاتی در پی داشته باشد.
Xenical (اورلیستات) مهارکننده لیپاز گاز، نیاز به دفع مدفوع اورژانسی، مدفوع نرم، بی اختیاری مدفوع،این دارو را به صورت روزانه با مولتی ویتامین ها مصرف کنید
کنترل فشار خون بالا با ۱۵ روش خانگی
بیشتر بخوانید

آیا استفاده از داروهای گیاهی کاهش وزن امن است؟

اگر به کاهش وزن علاقه داشته باشید ممکن است به داروهای گیاهی یا طبیعی روی بیاورید. این محصولات ادعا می کنند که به طور معجزه آسایی چربی های بدنی را از بین می برند و به راحتی باعث کاهش وزن می شوند. آن ها ادعا می کنند در عرض یک هفته ۱۰ پوند از وزن شما را می کاهند. اما به خاطر داشته باشید که بیشتر این محصولات تقلبی هستند.

باید بدانید که مکمل های غذایی بدون نسخه توسط FDA تایید نشده اند. معمولا بیشتر متخصصان هشدار می دهند که چنین مکمل هایی زیاد موثر نیستند و می توانند عوارض جانبی شدیدی در پی داشته باشند.

همچنین محصولاتی در بازار یافت شده که در برگیرنده داروی تجویزی سیبوترامین هستند که از بازار ایالت متحده آمریکا در سال ۲۰۱۰ جمع آوری شد. FDA بیان می کند که به خاطر مصرف چنین محصولات خطرناکی، افراد ممکن است جان خود را از دیت بدهند.

سایر موادی که توسط FDA شناسایی شده در برگیرنده داروهای ضد تشنج، داروهای درمان فشار خون و سایر داروهایی است که توسط این سازمان تایید نشده است.

تقریبا هر هفته، این سازمان برخی از مکمل های غذایی را به خاطر خطراتی که برای سلامتی انسان ها دارند از بازار جمع می کند. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۶ این سازمان در مورد کپسول های حاوی سیبوترامین، فنول فتالئین و دیکلوفناس هشدار داد.

سیبوترامین می تواند باعث افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب در برخی از بیمارانی که سابقه بیماری های عروق کرونری، نارسایی احتقانی قلب، سکته و آریتمی دارند شود. فنول فتالئین قبلا در ملین های بدون نسخه مورد استفاده قرار می گرفت اما از بازار ایالت متحده آمریکا جمع آوری شد.

تشخیص سرطان سینه
بیشتر بخوانید

خطرات مرتبط با این ماده می تواند در برگیرنده دردهای شکمی شدید، ضربان قلب نامنظم، سرطان در صورت استفاده طولانی مدت باشد. دیکلوفناس یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی است که می تواند در بیمارانی که سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی را مصرف می کنند عوارض جانبی شدیدی را ایجاد نماید.

در دسامبر سال ۲۰۱۵، سازمان FDA ده ها محصول دیگر را که برای کاهش وزن به کار می رفتند از بازار جمع آوری کرد. این محصولات نیز حاوی سیبوترامین و فنول فتالئین هستند. نمونه های متعدد دیگری در این مزینه وجود دارد.

اگر می خواهید محصولی را برای کاهش وزن مورد استفاده قرار دهید حتما با یک پزشک متخصص مشورت نمایید. هرگز محصولاتی که تاییدیه بهداشت را ندارند خرید نکنید. برخی از این محصولات حاوی مواد تشکیل دهنده ناشناخته هستند و می توانند به بدن اسیب وارد نمایند.

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *