Subscribe Now
Trending News

مقالات

پوست و زیبایی

علل سفید شدن مو و راهکارهایی برای آن 

علل سفید شدن مو و راهکارهایی برای آن

علل سفید شدن مو و راهکارهایی برای جلوگیری از آن

با افزایش سن موها کم‌کم رنگ‌دانه‌های خود را از دست داده و سفید می‌شوند. سفیدی موها در افرادی که پا به سن گذاشته‌اند امری کاملا طبیعی است و دیر یا زود در همه آن‌ها پدیدار می‌شود. برای بعضی افراد ممکن است سفید شدن موها خوشایند و دلپذیر بوده و بخشی از فرایند زندگی آن‌ها باشد. اما بعضی دیگر دوست دارند که روند سفیدی موها را به تاخیر انداخته و تا حد امکان رنگ طبیعی موهای خود را حفظ کنند. به همین دلیل به دنبال راهی برای عقب انداختن سفیدی موهای خود هستند.

به جز این موارد، سفیدی زودرس موها در ایام جوانی قطعا خوشایند نیست. حتی ممکن است در میان موهای کودکان و نوجوانان نیز موهای سفید دیده شود. در چنین مواردی افراد پیش از آنکه به سراغ روش‌های جلوگیری از سفید شدن زودرس موها بروند، باید به دنبال دلیل این موضوع بگردند. چه اتفاقی موجب می‌شود که گرد پیری در سنین جوانی بر روی موهای افراد می‌نشیند؟ آیا روش‌هایی برای جلوگیری از این موضوع وجود دارد؟

دلایل سفید شدن موها در سنین جوانی

اصلی‌ترین دلیل سفیدی موها بالا رفتن سن و از دست دادن رنگ‌دانه‌های مو یا ملانوسیت است. این عامل کاملا طبیعی است و هر فردی خواه ناخواه آن را تجربه خواهد کرد. اما شاید در اطراف خود کسانی را دیده باشید که در سنین میان‌سالی قرار دارند و تعداد موهای سفید آ‌ن‌ها خیلی کمتر از اطرافیان هم سن و سالشان است. سن سفیدی موها تا حد زیادی به وراثت و سبک زندگی افراد بستگی دارد. اما دلایل دیگری نیز باعث سفیدی موها می‌شود.

blank

ژنتیک و عوامل ارثی

اگر بزرگ‌ترهای یک خانواده خیلی زودتر از دیگر افراد هم‌سن خود سفیدی موها را تجربه کرده‌اند، به احتمال زیاد این موضوع در دیگر اعضای خانواده نیز دیده خواهد شد. البته توجه کنید که وجود چنین موضوعی در یک خانواده به این معنا نیست که همه اعضای خانواده آن را تجربه خواهند کرد. ممکن است برخی عوامل ژنتیکی یا جنس موهای افراد به‌گونه‌ای باشد که سفیدی موها در آن‌ها روندی طبیعی داشته باشد. اما این اتفاق برای بیشتر فرزندان و نوادگان خانواده رخ خواهد داد. توجه کنید که جلوگیری از سفید شدن موها در اثر عوامل ارثی و ژنتیکی یا درمان آن تا به امروز غیرممکن نشان داده است.

اختلالات هورمونی

معمولا اختلال در هورمون‌های بدن از دلایل اصلی بروز مشکلات پوست و مو است. علت سفیدی موها را باید در اختلالات غدد تیروئید و هیپوفیز جست‌وجو کرد. عدم تعادل در این هورمون‌ها و کم‌کار بودن یا پرکار بودن آن‌ها می‌تواند باعث از بین رفتن رنگ‌دانه‌های مو و سفیدی آن‌ها شود.

استرس

فشارهای عصبی، استرس‌های طولانی مدت و شوک‌های عصبی می‌تواند باعث سفیدی ناگهانی موها شود. این عوامل بر روی فولیکول‌ها و رنگ‌دانه‌های مو اثر گذاشته و آن‌ها را از حالت طبیعی خارج می‌کنند. ضمن اینکه استرس و اضطراب بیش‌ازحد و طولانی مدت باعث اختلال در خون‌رسانی به ریشه موها شده و کم‌کم آن‌ها را ضعیف می‌کند. در نتیجه موهای فرد خیلی زود سفید می‌شوند.

سبک زندگی و رژیم غذایی

منظور از سبک زندگی بیشتر شیوه مراقبت از موها است. در صورتی که فرد موهای خود را با آب داغ یا شامپوهای نامناسب بشوید، باید منتظر بروز انواع آسیب از جمله سفیدی موها باشد. علاوه بر آن خوردن غذاهای ناسالم نظیر فست فودها، غذاهای شور و چرب و… بر سلامت موهای افراد تاثیر خواهد گذاشت. این مواد غذایی تقریبا هیچ ماده مفیدی برای بدن ندارند و مصرف آن‌ها تنها باعث ایجاد آسیب در موها، خشک شدن آن‌ها و از دست رفتن رنگ‌دانه‌های طبیعی مو خواهد شد.

مصرف دخانیات یا قرار گرفتن در معرض دود آن‌ها

دخانیات باعث سریع‌تر شدن روند پیری در کل اعضای بدن و به‌خصوص پوست و موها می‌شوند. چراکه این مواد بر روی عملکرد سلول‌های مختلف بدن تاثیر گذاشته و عملکرد طبیعی آن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند. همچنین با غلیظ کردن خون، خون‌رسانی به اعضای بدن را دشوارتر کرده و باعث از بین بردن جوانی و طراوت آن‌ها می‌شود.توجه کنید که تنها مصرف دخانیات نمی‌تواند به موهای افراد ضربه بزند. قرار گرفتن در معرض دود دخانیات حتی می‌تواند از مصرف مستقیم آن‌ها خطرناک‌تر باشد. این موضوع به‌خصوص برای کودکان و افرادی که ریه‌های حساس‌تری دارند خطرناک‌تر است. دود دخانیات باعث کاهش رنگ‌دانه‌ها در موهای این افراد شده و تولید ملانین را با مشکل مواجه می‌کند. در نتیجه قرار گرفتن در معرض دود سیگار یا قلیان باعث ایجاد سفیدی زودرس خواهد شد.

blank

مصرف داروهای خاص

سفیدی مو ممکن است از عوارض مصرف برخی داروهای خاص باشد. معمولا در برگه راهنمای مصرف دارو درباره عوارض آن صحبت شده است. بنابراین اگر فرد در حال مصرف داروی خاصی است که سفیدی مو از عوارض آن است، نباید نگران شود. ممکن است پس از قطع دارو سفیدی موها متوقف شده یا در مواردی از بین برود اما در بیشتر موارد سفیدی موها حتی پس از قطع مصرف دارو نیز از بین نخواهد رفت. داروهایی نظیر کلروکین، اترتینات، هالوپریدول، والپروات، وراپامیل، فلوروبوتیروفنون، تریپارانول و بلئومایسین از معروف‌ترین داروهایی هستند که باعث سفیدی موها می‌شوند.

برخی بیماری‌ها

ابتلا به برخی بیماری‌ها باعث سفید شدن موها می‌شود. در برخی موارد نیز سفید شدن موها از نشانه‌های بروز یک بیماری است. بنابراین در صورتی که موهای فرد زودتر از زمان طبیعی شروع به سفید شدن کردند، به‌خصوص اگر چنین مشکلی در خانواده وجود نداشته باشد، باید پیگیر علت آن شد. معمولا کم‌کاری تیروئید، کم‌خونی، بیماری‌های خود ایمنی و بیماری‌های عروق کرونر از بیماری‌های ایجادکننده سفیدی موها هستند.

قهوه‌ای-عسلی، رنگ موی مناسب برای تابستان امسال
بیشتر بخوانید

استفاده از رنگ موها

استفاده زیاد از مواد شیمیایی می‌تواند آسیب‌های زیادی به موهای فرد وارد کند. رنگ موها از جمله مواد شیمیایی هستند که بر روی رنگ‌دانه‌های مو تاثیر می‌گذارند. بنابراین می‌توانند با ضعیف کردن رنگ‌دانه‌ها و از بین بردن آن‌ها باعث سفیدی موها شوند. ضمن اینکه استفاده از رنگ موهای نامناسب و عدم تقویت موهای رنگ شده باعث خشکی موها می‌شود که خود یکی از عوامل اصلی سفید شدن موها در سنین جوانی است. استفاده از رنگ موهای حاوی پراکسید احتمال سفیدی موها در اثر رنگ کردن را بالاتر خواهد برد.

blank

مصرف کافئین و الکل

مصرف الکل و مصرف بیش از حد نوشیدنی‌ها و مواد غذایی کافئین دار نظیر چای، قهوه و کاکائو تاثیرات منفی زیادی بر سلامت پوست و مو خواهد گذاشت. این مواد می‌تواند بر روی فولیکول مو اثر گذاشته و روند تولید ملانین و رنگ‌دانه‌های مو را مختل کند. در نتیجه تداوم در مصرف مواد حوای کافئین و الکل باعث از بین رفتن رنگ‌دانه‌های مو و ظهور موهای سفید می‌شود.

افزایش وزن و چاقی

مطالعات نشان داده است که چاقی افراد و تجمع چربی در زیر پوست باعث ایجاد آسیب در سلول‌های تولیدکننده ملانین شده و روند سفیدی موها را تسریع می‌کند. البته نمی‌توان گفت که لزوما موهای همه افراد چاق زودتر از سایر افراد سفید می‌شود. اما در صورتی که فرد دارای اضافه‌وزن زمینه‌های ژنتیکی و طبیعی سفیدی زودرس را نیز داشته باشد زودتر از هم سن و سالان خود گرد سفید پیری را تجربه خواهد کرد.

دلایل سفیدی مو در کودکان

شاید کمتر پیش آمده باشد که کودکی سفید مو در اطراف خود دیده باشید. اما باید بدانید که کودکان نیز ممکن است سفیدی موها را تجربه کنند. اما دلیل این موضوع چه چیزی می‌تواند باشد؟

blank

کمبود ملانین یا تجمع ملانین

در بعضی کودکان سلول‌های تولیدکننده ملانین ضعیف هستند و نمی‌توانند ملانوسیت کافی برای حفظ رنگ مو را تولید کنند. این موضوع باعث ظاهر شدن موهای سفید در میان موهای کودک شده و حتی می‌تواند باعث سفید یا خاکستری شدن کامل موهای فرد در سنین خیلی پایین شود. همان‌قدر که کمبود ملانین باعث سفیدی موها می‌شود، زیاد بودن آن و تجمع ملانین در زیر پوست نیز به رنگ‌دانه‌های مو آسیب میزند. این موضوع می‌تواند در اثر کمبود مواد مغذی موها به‌خصوص پروتئین ایجاد شود.

استفاده از مواد شوینده نامناسب

باید توجه داشته باشید که موهای کودکان بسیار حساس‌تر از موهای ما است. بنابراین برای شست و شوی موها و بدن آن‌ها حتما باید از شامپوها و صابون‌های مخصوص استفاده شود که در غیر اینصورت حتی ممکن است موجب ذیزش مو در کودکان یا ایجاد شوره سر در آن ها شود. شامپوها و صابون‌های مخصوص کودکان حاوی مواد شیمیایی مضر برای موهای آن‌ها نیستند و به موهای کودکان آسیبی وارد نمی‌کنند.

بعضی بیماری‌ها

ممکن است سفیدی مو در کودکان نشانه‌ای از یک بیماری باشد. بیماری‌هایی که بر روی روند تولید ملانین اثرگذار بوده و رنگ موهای کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سندرم ویرتیلیگو از جمله سندروم‌هایی است که باعث بروز برخی بیماری‌های پوستی در کودک شده و بر روی تولید ملانین نیز اثر می‌گذارد. این سندروم به مرور زمان رنگ طبیعی موها را از بین برده و آن‌ها را سفید می‌کنند. در برخی کودکان کم‌کاری یا پرکاری تیروئید نیز از دلایل سفیدی مو است. توجه کنید که در این موارد سفیدی موی کودک اولین نشانه‌های بیماری است و باید خیلی زود کودک را برای بررسی‌های بیشتر نزد پزشک برد.

کمبود ویتامین و مواد مغذی

ید، پروتئین، مس، سلنیوم و ویتامین‌ها به‌خصوص ویتامین B12 از جمله مواد مغذی برای مو هستند که جلوی سفید شدن آن را می‌گیرند. وجود این مواد مغذی در رژیم غذایی کودک باعث تقویت موهای او و جلوگیری از بروز سفیدی زودرس موها خواهد شد. معمولا کودکانی که رژیم‌های گیاه‌خواری دارند یا جراحی‌های سنگینی داشته‌اند، بیشتر از دیگر کودکان در معرض کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی و سفید شدن موها هستند.

چطور از سفید شدن موها جلوگیری کنیم؟

استرس را حذف کنید

مثل همیشه استرس در کنار ریزش مو و پیری پوست در سفید شدن موها هم نقش دارد.

blank

آب، یک نوشیدنی شفابخش

سلامت فولیکول‌های مو تاثیر زیادی در حفظ رنگ‌دانه‌ها و رنگ طبیعی موها دارد. مصرف آب فراوان با حفظ رطوبت موها و آب‌رسانی به آن‌ها، سلامت فولیکول‌ها را حفظ کرده و جلوی از دست رفتن رنگ‌دانه‌های طبیعی مو را می‌گیرد. علاوه بر این آب‌رسانی به موها باعث رسیدن مواد مغذی به آن‌ها نیز خواهد شد و آن‌ها را سالم، خوش‌رنگ و زیبا نگه خواهد داشت.

blank

خواب کافی، از بین برنده عامل اصلی سفیدی موها

خواب کافی و راحت نشان‌دهنده این است که فرد به خوبی از پس کنترل استرس خود برآمده است. بنابراین یکی از اصلی‌ترین عوامل سفیدی موها را از بین برده است. به‌علاوه خواب کافی به بدن شما استراحت داده و باعث می‌شود که سلول‌های آن به خوبی از پس انتقال خون به همه قسمت‌های بدن و سالم نگه داشتم اعضای مختلف بربیایند.

20 مدل موی بابِ جذاب در سال 2020
بیشتر بخوانید

ویتامین‌های گروه B و پروتئین، کمک به تولید ملانین

پروتئین و ویتامین‌های گروه B به تولید ملانین و حفظ رنگ‌دانه‌های پوست کمک زیادی می‌کنند. در نتیجه می‌توانند جلوی سفیدی زودرس موها را بگیرند. مرغ، بوقلمون، سویا و سفیده تخم‌مرغ مواد غذایی سرشار از پروتئین هستند که بروز نشانه‌های پیری در موهای فرد را به تعویق می‌اندازند. همچنین انواع غلات، تخم‌مرغ، مرغ، سبزیجات، گوشت و موز حاوی ویتامین‌های مختلف B6، B2 و B12 هستند که روند تولید ملانین را تسریع کرده و رنگ طبیعی موهای فرد را برای مدت بیشتری حفظ می‌کنند.

ید، مس و سلنیوم، حافظ رنگ‌دانه‌های مو

مصرف مواد غذایی حاوی ید، مس و سلنیوم به حفظ رنگ‌دانه‌های مو کمک زیادی می‌کند. این مواد با تقویت موها سد محکمی در برابر عوامل آسیب‌زننده به رنگ‌دانه‌های مو ساخته و رنگ طبیعی آن‌ها را برای مدت طولانی‌تری حفظ می‌کنند. شلغم، اسفناج، قارچ، عدس، بادام، جگر گاو و تخمه آفتابگردان از جمله مواد غذایی سرشار از مس هستند. برای رساندن ید به موها نیز باید از مواد غذایی نظیر موز، اسفناج، ماهی و هویج استفاده کرد. ماهی سالمون، گندم، سویا، گردو، ذرت و صدف خوراکی از جمله مواد غذایی هستند که سلنیوم موردنیاز موها را به آن‌ها می‌رسانند.

درمان یا کنترل بیماری‌ها

در صورتی که مشکل سفیدی موها در اثر بیماری ایجاد شده باشد، با درمان و کنترل بیماری می‌توان آن را برطرف کرد. معمولا کنترل مشکلات تیروئید و هیپوفیز باعث برطرف شدن مشکل سفیدی موها خواهد شد. علاوه بر آن درمان بعضی از بیماری‌های هورمونی یا کمبود ویتامین‌ها باعث تقویت فولیکول‌های مو و جلوگیری از سفیدی موها خواهد شد. البته برخی بیماری‌ها نظیر بیماری خود ایمنی آلوپسی آره آتا که به فولیکول‌های مو حمله می‌کنند، در حال حاضر درمانی ندارند و نمی‌توان سفیدی ناشی از آن‌ها را برطرف کرد.

تا می توانید طبیعی زندگی کنید!

این در واقع مربوط به تغذیه شماست که هر چقدر از میوه و سبزیجات طبیعی بیشتر و ازموادغذایی فراوری شده کمتر استفاده کنید موهای سالم تری خواهید داشت.

سالمون بخورید

ماهی‌ها و در راس آنها سالمون در زیبایی و استحکام موها فوق العاده عمل می‌کنند و همینطور از سفید شدن موها جلوگیری می‌کنند.

روغن های گیاهی

موهایتان را هر چند وقت یکبار با روغن زیتون  و بادام و…ماساژ دهید تا روح جوانی و رنگ آنها حفظ شود.

 انگورفرنگی هندی  

  انگورفرنگی هندی یا آمله برای بسیاری از مشکلات مو از جمله سفید شدن زودرس موها، ضعیف شدن و ریزش مو مفید است. این ماده که غنی از ویتامین C  و آنتی‌اکسیدان‌هاست خاصیت ضد پیری دارد. علاوه بر مصرف خوراکی، می‌توانید روغن آمله یا پالپ آن را به مو‌هایتان بمالید. مقداری روغن نارگیل را در یک ماهیتابه بریزید. کمی آمله‌ی خشک و اگر در دسترس ندارید پودر آمله را در روغن بجوشانید تا بسوزد و زغال‌مانند شود‌. اجازه دهید روغن سرد شود سپس آن را روی موها و پوست سرتان بمالید. بگذارید مواد یک شب یا حداقل یک ساعت روی موهایتان بماند ‌و سپس آن را بشویید. این کار را حداقل یک یا دو بار در هفته تکرار کنید.

 1. به جای مورد قبل می‌توانید یک قاشق غذاخوری پالپ انگورفرنگی هندی را با یک قاشق غذاخوری آبلیمو مخلوط کنید. قبل از خواب پوست سرتان را با این مخلوط ماساژ دهید و صبح آن را بشویید.
 2. همچنین می‌‌توانید از میزان هم‌اندازه‌ای از آب آمله و روغن بادام استفاده کنید. می‌توانید کمی آب آهک هم به این مخلوط اضافه کنید تا علاوه بر کم کردن موهای سفید، شرایط رشد سالم موها را فراهم کند.

برگ کاری

برگ‌ کاری به افزایش رنگدانه در موهای شما کمک می‌کند و وقتی با روغن نارگیل مخلوط شود، ماسک موی فوق‌العاده‌ای می‌شود.

 1. مقداری برگ تازه‌ی کاری را در یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل بجوشانید تا سیاه شود، سپس روغن آن را بفشارید.
 2. آن را روی موهایتان ماساژ دهید، بگذارید ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بماند و بعد آن را بشویید.
 3. این کار را حداقل یک یا دو بار در هفته تکرار کنید.

حنا

حنا یک رنگ طبیعی فوق‌العاده برای مو است. این ماده علاوه بر تیره‌تر کردن موهای شما، آنها را قوی می‌کند و حالت می‌دهد.

blank

 1. مقداری برگ حنا را لِه کنید تا به صورت یک خمیر در آید. سه قاشق چای‌خوری پودر انگورفرنگی هندی، یک قاشق چای‌خوری پودر قهوه و کمی ماست ساده به آن اضافه کنید. مواد را یک‌دست روی موهایتان پخش کنید. آن را بشویید و به صورت معمول موهایتان را شامپو بزنید. هر دو تا چهار هفته یک بار این کار را تکرار کنید.
 2. روش دیگر این است که برگ‌های حنا را در روغن نارگیل یا روغن خردل بجوشانید تا سیاه شوند و سپس آن را به موهایتان بمالید.
 3. ماسک موی حنا را می‌توانید همچنین از طریق مخلوط کردن قهوه‌ی سیاه داغ با پودر حنا تا هنگامی که به غلظتی مانند ماست برسد به دست آورید. بگذارید چند ساعت در ظرف بماند. بعد آن را به موهایتان بمالید و بگذارید یک تا سه ساعت بماند. بعد موهایتان را با شامپو بشویید.

روغن نارگیل و آبلیمو

روغن نارگیل تأثیر شگفت‌انگیزی بر موهای شما دارد. این روغن موهایتان را مرطوب می‌کند، رشد موهای جدید را تحریک می‌کند، با بیماری‌ها مبارزه می‌کند و بر درخشندگی موهایتان می‌افزاید. روغن نارگیل در درازمدت حتی می‌تواند سفیدی مو را درمان کند چون سرشاراز آنتی‌اکسیدان است.

 1. سه قاشق چای‌خوری آبلیمو را با مقدار کافی روغن نارگیل (با توجه به بلندی موهایتان) مخلوط کنید.
 2. محلول را به موهایتان بمالید و روی پوست سرتان ماساژ دهید. بگذارید حداقل یک ساعت بماند و بعد با شامپو بشویید.
 3. این کار را هر هفته تکرار کنید.
7 مدل موی جمع، برای هر روز هفته!
بیشتر بخوانید

رُزماری و مریم‌گلی 

هر دوی این گیاهان به طور طبیعی موهای شما را تیره‌تر می‌کنند و موهای سفیدتان را می‌پوشانند‌.

 1. نصف فنجان از هر یک از این دو گیاه را در دو فنجان آب بجوشانید و بگذارید یک ساعت بماند. سپس محلول را صاف کنید.
 2. از محلول به عنوان یک پاک‌کننده بعد از شامپو زدن موهایتان استفاده کنید. بگذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند و بعد آن را بشویید.
 3. هر هفته این عمل را تکرار کنید.

شیره‌ی چغندر بدون شکر

ملاس، شیره‌ی چغندری است که بیشتر شکر آن گرفته شده باشد. این ماده یک روش خانگی مؤثر برای درمان و پیشگیری از سفید شدن موهاست. این ماده سرشار از مس است که تولید رنگدانه‌های مو را تحریک می‌کند. ملاس شامل حدود ۱۴ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن به مس است و همچنین حاوی مواد معدنی دیگر از جمله آهن،سلنیم و منیزیم است. هر روز یک قاشق غذاخوری از آن را حداقل به مدت چند ماه مصرف کنید تا تأثیرات شگفت‌انگیز آن را ببینید.

آب پیاز

آب پیاز را روش بسیار خوبی برای درمان نازک شدن و سفید شدن زودرس موها می‌دانند. اخیرا محققان دریافته‌اند که سفید شدن موها به علت جمع شدن هیدروژن پراکسید در ریشه‌ی فولیکول موها و کمبود ترکیب طبیعی آنتی‌اکسیدانی به نام کاتالاز رخ می‌دهد. آب پیاز تولید این ترکیب را افزایش می‌دهد.آب پیاز را بر روی پوست سرتان ماساژ دهید و بگذارید سی دقیقه تا یک ساعت بماند.این کار را هر روز به مدت چند هفته تکرار کنید.

چای سیاه

چای سیاه علاوه بر تیره کردن موهای شما، آنها را نرم و درخشان می‌کند.

 1. دو قاشق چای‌خوری چای سیاه را در یک فنجان آب بجوشانید، یک قاشق چای‌خوری نمک به آن اضافه کنید و بگذارید خنک شود.
 2. موهایتان را چند بار با آن شست‌وشو دهید و بار آخر بگذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی موهایتان بماند.
 3. موهایتان را با آب سرد و بدون شامپو بشویید.
 4. این کار را یک یا دو بار در هفته تکرار کنید.

blank

یک راه ساده‌ی دیگر برای تیره‌تر کردن موهایتان این است که مقداری پودر قهوه را با مرطوب‌کننده‌ی موهایتان مخلوط کنید.

 برگ گیاه تاج خروس

گیاه تاج خروس ازریزش مو جلوگیری می‌کند و با حفظ رنگ طبیعی مو، برای جلوگیری از سفید شدن موها مناسب است.

 1. موهایتان را با شامپو بشویید.
 2. آب گرفته شده از برگ‌های تازه‌ی تاج خروس را به موها و پوست‌ سرتان بمالید.
 3. سرتان را بشویید.

دانه‌ی کنجد سیاه

در پزشکی باستانی چین دانه‌ی کنجد سیاه را راه بسیار مؤثری در درمان سفید شدن زودرس موها دانسته‌اند. گفته‌ می‌شود که این ماده‌ی غذایی، فعالیت ملانوسیت‌ها برای تولید ملانین را افزایش می‌دهد.

کنجد سیاه همچنین غنی از پروتئین، آهن، کلسیم، فسفر، منیزیم و مس است. کافیست به مدت حداقل سه ماه روزی یک قاشق چای‌خوری دانه‌ی کنجد سیاه بخورید. استفاده‌ی مداوم از روغن کنجد هم می‌تواند مؤثر باشد.منتظر نتیجه‌ی فوری نباشید. اگر می‌خواهید نتیجه‌ی خوبی بگیرید باید درمان‌های خانگی را به صورت پیوسته به مدت چند هفته یا حتی چند ماه ادامه دهید. هر چه صبورتر باشید بهتر است.

این شایعات را باور نکنید!

همیشه در فضای مجازی شاهد شایعات عجیب و غریبی در حوزه سلامت پوست و مو هستیم. سفیدی موها نیز از این قاعده مستثنی نیست. به همین دلیل در این قسمت از این مطلب به بررسی شایعات این حوزه پرداخته ایم :

موهای سفید نمی‌ریزند.

باید گفت که موهای سفید نسبت به موهایی با رنگ طبیعی مقاومت بالاتری دارند. اما این به این معنا نیست که موهای سفید اصلا نمی‌ریزند. اگر این‌طور بود شما نمی‌توانستید هیچ پیرمرد کچلی پیدا کنید!! معمولا موهای سفید ضخیم‌تر و مقاوم‌تر هستند. اما به همان دلایلی که موهای سیاه می‌ریزند، موهای سفید نیز خواهند ریخت.

اشعه فرابنفش از دلایل سفیدی مو است.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای مدتی طولانی باعث قرمز شدن یا روشن‌تر شدن موها می‌شود. اما دلیل سفیدی آن‌ها نیست. تاکنون نتایج هیچ تحقیقی نشان‌دهنده تاثیر مستقیم اشعه فرابنفش بر روی سفیدی موها و از بین رفتن رنگ‌دانه‌های آن نبوده است. بنابراین نمی‌توان گفت که نور خورشید از دلایل سفیدی زودرس موها است.

استفاده از رنگ مو برای کودکان مشکلی ندارد.

اگر موهای کودک سفید شده است، هرگز از رنگ موهای شیمیایی برای پوشاندن موهای سفید استفاده نکنید. رنگ‌های شیمیایی فقط مشکل را چند برابر می‌کنند. چراکه مواد موجود در این رنگ‌ها برای پوست کودکان مضر بوده و می‌تواند باعث ایجاد حساسیت و آسیب‌های پوستی و تنفسی در آن‌ها شود. در صورت مشاهده موهای سفید در کودک بدون هیچ علت خاصی، حتما با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید

 

 

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *