Subscribe Now
Trending News

مقالات

تناسب اندام

شنا کردن و نکات مهم درباره آن 

شنا کردن و نکات مهم درباره آن

شنا کردن

حرکات موزون ماهیچه های بالاتنه موجب میشود تا شنا (Swimming) یک جایگزین یا زوج بسیار عالی برای تمرینات پیاده روی توأم با دو و دوچرخه سواری بشود که کل اندام های بدن را به فعالیت در می آورد ضمناً خنکی آب موجب نشاط نیز میگردد. شنا کردن دارای پنج نوع اساسی است که می توانید هر نوع یا ترکیبی از هر دو نوع یا بیشتر را در تمرین خود بگنجانید تا خطر صدمه دیدن در اثر فشار ناشی از استفادهٔ بیش از حد از یک نوع را کاهش بدهید. یک تغییر مختصر در نوع شنا نه تنها موجب استراحت مختصر برای بعضی از ماهیچه ها میگردد، بلکه سایر عضلات بدن را نیز به فعالیت می اندازد.

نکات مهم در زمان شنا کردن

عدم دسترسی به استخر شنا در هر جا یا هر موقعیت زمانی یکی از محدودیتهای تمرین شنا میباشد که باید به صورت مستمر و منظم تمرین گردد. ضمناً در اختیار داشتن یک مسیرباز از استخر بدون ورود شناگران دیگر از ضروریات می باشد. اخیراً در آمریکا استخرهای زیادی وجود دارند که یک مسیر خود را در ساعات معینی از روز برای شناگران تند و تیز اختصاصی می دهند. استخرهای خانگی را نیز که معمولاً برای شنا کردن تند و تیز کوچک هستند، میتوان با بستن تسمه ای به مچ یکی از پاها و سر دیگر آن به نردبان یا پایه دایو کنار استخر به صورت شنای تند و تیز در جا تمرین نمود.تجهیزات و لباس شنا لباس برای شنایتناسب اندام تا زمانی که راحت باشد، میتواند از هر نوع پارچه ای باشد. لباس برای شنای رقابتی معمولاً ترکیبی از پارچه های نایلونی هستند تا نرم و صاف بوده و با دوام نشان، از نوعی جلیقه استفاده میکنند که جیبهای متعدد آن در موقع شناکردن پر از آب شده و مانعی در مقابل شنا به وجود میآورد. بهتر است در موقع شنا کردن از عینک مخصوص استفاده نمایید تا کلر موجود در آب چشم های شما را ناراحت نکند. این گونه عینک ها در انواع و اندازه های مختلف میباشند تا با هر سلیقه و اندازه صورت هر کسی وفق بدهد. برای امتحان از کیپ و آب بند بودن آن را روی چشم خود بگذار و کمی فشار بدهید تا لاستیک دور قابها در کاسهٔ چشم شما بادکشی مانند بماند. اگر برای مدت کوتاهی همانجا بماند و نیفتاد آب بند میباشد و در موقع شنا کردن مانع نفوذ آب به داخلی و به چشمهای شما خواهد شد. اگر یک ساعت دیجیتالی ضدآب را به گوشهٔ بیرونی عینک خود بچسبانید تا این که بتوانید از آن برای کنترل سرعت و زمان استفاده نمائید بهتر خواهد بود تا این که دم به دم برای خواندن ساعت مچی خودتان کمی از فعالیت بایستید. ضمناً برای ارزیابی میزان ضربان قلب تان میتوانید یک ضربان سنج ضد آب تهیه نموده و به روی مچ دست خودتان ببندید. ضمناً برای آن هایی که شنا را برای تناسب و تقویت اندامها انجام میدهند بهتر است از تجهیزات کمک شنا که معمولاً شناگران حرفهای یا تفریحی استفاده میکنند به کار برند.

بهترین حرکات ورزشی بانوان
بیشتر بخوانید

زمان شنا کردن

انواع مختلف شنا

پنج نوع شنای اصلی عبارتند از:

  1. شنای روی پهلوها
  2. شنای روی سینه
  3. شنای کرال جلو (سبک آزاد)
  4. شنایی کرال پشت
  5. شنای پروانه

چهار نوع آخری از سبکهای رقابتی می باشند. شنای پهلو یا روی سینه از انواع ساده و آهسته می باشند که انرژی فراوانی را نیاز ندارند، زیرا در موقع شنا بازوها از آب بالاتر نمی آیند. کرال جلو از همه سریع تر است لذا بهترین نوع برای طی مسافت طولانی تر در مذت زمان داده شده می باشد. به هر حال در این نوع شنا بر ماهیچه های پا چندان فشاری وارد نمیآید و کار اصلی آن افقی نگهداشتن بدن در آب است. امّا کرال پشت ماهیچه های پاها را به تلاش وا می دارد و در این حالت شناگر از آفتاب و تنوع مناظر اطراف بهتر لذت میبرد. در شنای پروانه که هر دو بازو به طور همزمان باید از آب خارج شوند، سختترین شناهای پنجگانه می باشد. چند دور شنا (هر دور برابر ۲۵ متر) به طور حتم باعث افزایش ضربان یک قلب تنبل تا میزان هدفمند (شاید هم فراتر) خواهد شد. اگر شما یک شناگر خوبی هستید، توصیه می کنیم شنایی مداوم انجام بدهید و برای ایجاد تنوع هر چهار دور یکبار از نوع مختلف شنا استفاده کنید. تغییر دادن سبک شنا (مثل چهار دور شنای آزاد، چهار دور کرال پشت و چهار دور کرال روی سینه) نگهداری حساب تعداد دورها را برایتان آسان میکند. ضمناً اگر شدت فعالیت به اندازهٔ کافی زیاد باشد، حداقل ۲۰ دقیقه در هر جلسه در آب بودن تناسب اندام کافی برایتان فراهم نموده و شادابی را تجربه خواهید کرد.

ایروبیک بهترین ورزش هوازی برای سلامتی
بیشتر بخوانید

تاثیر مثبت شنا بر قلب

حتی یک نفر آدم نه چندان آشنا به فنون شناگری نیز می تواند یک شنای افزایش دهندهٔ طاقت قلب و شش ها را به مورد اجرا بگذارد. تنها چیزی که نیاز است این است که بتواند حداقل یک بار طول استخر را شنا نموده و از استخر خارج شده و به محل شروع برگردد. در این صورت شما میتوانید در همان انتهای استخر باقی مانده و استراحت نمایید. و در ضمن این مدت استراحت، حرکات ملایم پاهایتان به تمدید قوا در فواصلی بین حرکات تند شنا کمک خواهد نمود. یا اگر استخر به اندازهٔ کافی عمیق باشد می توانید روی کف آن راه بروید و به محل شروع برگردید که به دلیل مقاومت آب در برابر حرکت تان، باعث می شود تا در اثر تقلا ضربان قلب تان در حد هدفمند باقی بماند که نفع مضاعف محسوب می شود. این دور تسلسل شنا کردن و پیاده برگشتن شبیه پیاده روی توأم با دو یا دوچرخه سواری توأم با پیاده روی است. به هر حال بعدها می توانید این موضوع را خودتان امتحان بکنید. پس این موضوع را در موقع اجرای تمرین در نظر بگیرید تا دچار اشتباه نشوید. و میزان هدفمند ضربان قلب خود را معین بکنید و به میزان درک اعمال خودتان متکی باشید و در محدودهٔ بین نیمه شدید تا شدید شنا کنید. به محض این که به مرحلهٔ چهارم برنامهٔ خودتان رسیدید، حق انتخاب زیادی پیش رو خواهید داشت. اگر شما شناگر ماهری باشید می توانید یک سره نیم مایل تا یک مایل راشناکنید (تقریباً بین ۸۰۰ تا ۱۶۰۰ متر) به طور کلی، ۱۰۰ متر شنا برابر ۴۰۰ متر دویدن است در نتیجه نیم مایل شنا کردن برابر ۲ مایل دویدن می باشد.

۰
۰
vote
Article Rating

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *