Subscribe Now
Trending News

مقالات

تغذیه و رژیم غذایی

شاخص توده بدنی (BMI) چیست؟ 

شاخص توده بدنی (BMI) چیست؟

[ad_1]

شاخص توده بدنی (BMI) تخمینی از چربی بدن است که بر اساس وزن و قد شما انجام می شود. این محاسبه به تعیین اینکه آیا شما کم وزن هستید، وزن سالم دارید، اضافه وزن دارید یا چاق هستید کمک می کند.

از BMI می توان برای ارزیابی خطر ابتلا به برخی مشکلات سلامتی استفاده کرد. به عنوان مثال، افراد در رده های وزنی بالاتر در معرض خطر بیشتری برای فشار خون و کلسترول بالا هستند.

با این حال، محاسبه محدودیت های خود را دارد. یعنی، BMI سن، جنسیت، نژاد یا توده عضلانی را در نظر نمی گیرد.

در این مقاله BMI، نحوه محاسبه آن، مزایا و معایب آن، و جایگزین‌هایی برای ارزیابی خطرات بالقوه سلامتی مورد بحث قرار می‌گیرد.

نحوه محاسبه BMI

BMI با تقسیم وزن بدن بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد بر حسب متر محاسبه می شود.

 • فرمول: وزن (کیلوگرم) / [height (m)]2

BMI را می توان با تقسیم وزن بر حسب پوند بر قد بر حسب اینچ محاسبه کرد و سپس جواب را در 703 ضرب کرد.

 • فرمول: وزن (پوند) / [height (in)]2 x 703

ممکن است همه این اعداد را آماده نداشته باشید. ماشین حساب آنلاین BMI می تواند کار را برای شما انجام دهد

نمرات BMI

نمرات شاخص توده بدنی به دسته های زیر تقسیم می شوند:

 • کم وزنی: کمتر از 18.5
 • معمولی: 18.5 تا 24.9
 • اضافه وزن: 25 تا 29.9
 • چاق: 30 به بالا

چاقی گاهی اوقات به دسته های دیگری تقسیم می شود:

 • کلاس 1: BMI 30 تا کمتر از 35
 • کلاس 2: BMI 35 تا <40
 • کلاس 3 (چاقی شدید): BMI 40 یا بالاتر

نمودار BMI برای کودکان

خیلی خوب

نمودار BMI برای بزرگسالان

خیلی خوب

خلاصه

BMI با تقسیم وزن بر قد محاسبه می شود. این یکی از راه‌هایی است که ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی خطرات سلامتی مرتبط با وزن را ارزیابی می‌کنند – چه خیلی کم و چه زیاد.

شاخص توده بدن و سلامت

blank

چربی اضافی بدن با افزایش خطر تعدادی از مشکلات سلامتی مرتبط است. نمرات BMI در دسته های اضافه وزن و چاق می تواند نشان دهد که فرد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به برخی بیماری ها است، مانند:

 • بیماری قلبی
 • فشار خون بالا
 • سرطان
 • آرتروز
 • دیابت نوع 2
 • سنگ کیسه صفرا
 • آپنه خواب
 • کلسترول بالا
 • مشکلات کبدی

مزایا و معایب BMI

از طرف دیگر، BMI یک راه ساده برای تخمین چربی بدن است. این راحت، ارزان است و می تواند به طور معمول استفاده شود. در نتیجه، این یک راه آسان برای شناسایی فردی است که ممکن است خطری برای سلامتی داشته باشد، ارزش بررسی دارد.

همچنین به طور جهانی توسط متخصصان پزشکی در تحقیقات در سراسر جهان استفاده می شود.

با این حال، محدودیت های قابل توجهی نیز دارد. برای شروع، نمی توان از آن برای تشخیص مشکلات سلامتی استفاده کرد – فقط پرچم های قرمز احتمالی را شناسایی کنید.

کیفیت زندگی هر کسی بستگی به کیفیت ارتباطات او با دیگران دارد
بیشتر بخوانید

همچنین به دلیل عوامل زیر که BMI آنها را در نظر نمی گیرد، می تواند برای تعداد قابل توجهی از افراد زنگ خطر کاذب باشد.

توده عضلانی

عضله و استخوان از چربی متراکم تر هستند. از آنجایی که تنها معیارهای مورد استفاده برای محاسبه BMI وزن و قد است، می تواند چربی بدن را در ورزشکاران یا افرادی که توده عضلانی زیادی دارند بیش از حد تخمین بزند.

همچنین می تواند چربی بدن را در افرادی که توده عضلانی بسیار کمی دارند دست کم بگیرد.

نژاد

BMI نژاد افراد را در نظر نمی گیرد، که می تواند بر خطرات سلامتی مرتبط با وزن تأثیر بگذارد و ترکیب بدن، مقدار وزن بدن که از چربی در مقابل بافت عضلانی بدون چربی تشکیل شده است.

به عنوان مثال، به طور متوسط، آسیایی‌ها و آسیای‌های جنوبی نسبت به اروپایی‌های هم‌وزن چربی بدن متناسب‌تری دارند، در حالی که سیاه‌پوستان در مقایسه با اروپایی‌ها چربی بدن کمتر و عضله بیشتری در وزن یکسان دارند.

به همین دلیل، برخی از کارشناسان در حال حاضر استدلال می کنند که محدودیت های مناسب برای گروه های خاص وجود دارد.

جنسیت تعیین شده

زنان متولد شده در مقایسه با مردان چربی بدن بیشتری دارند. BMI این تفاوت را محاسبه نمی کند. بنابراین، یک زن ممکن است در یک دسته “ایمن” از BMI ثبت نام کند، اما همچنان دارای سطوح چربی بدن است که می تواند خطری برای سلامتی داشته باشد.

سن

محدوده طبیعی BMI ممکن است به طور دقیق خطرات سلامتی را برای افراد جوان و پیر پیش بینی نکند. به عنوان مثال، در افراد مسن، BMI زیر 23 – که در محدوده به اصطلاح طبیعی برای بزرگسالان است – با مرگ و میر بالاتر همراه است، در حالی که در محدوده “اضافه وزن” نیست.

نحوه توزیع چربی

شواهد نشان می دهد که محل قرارگیری چربی بدن نیز مهم است. کسانی که در قسمت وسط وزن دارند – چیزی که شکل بدن “سیب” نامیده می شود – نسبت به افرادی که شکل “گلابی” دارند (یعنی کسانی که وزن را در باسن و ران ها جمع می کنند) خطرات سلامتی بیشتری دارند.

خلاصه

شاخص توده بدنی (BMI) یک معیار قدیمی و ناقص است. فاکتورهایی مانند ترکیب بدن، قومیت، جنسیت، نژاد و سن را در نظر نمی گیرد.
اگرچه این یک معیار مغرضانه است، اما BMI هنوز به طور گسترده در جامعه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا روشی ارزان و سریع برای تجزیه و تحلیل وضعیت سلامت بالقوه و نتایج یک فرد است.

جایگزین های BMI

blank

برخی به دلیل این مسائل خواستار بازنشستگی BMI شده اند. در حالی که معایب آن به طور گسترده پذیرفته شده است، BMI همچنان مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا استفاده از آن ساده است.

10 روش کاربردی برای مقابله با تأثیرات سمی منفی بافی
بیشتر بخوانید

در صورت تمایل یا ضروری، روش‌های دیگری برای اندازه‌گیری چربی بدن یا ارزیابی خطر سلامتی شما می‌تواند به جای BMI یا علاوه بر آن استفاده شود.

این شامل:

 • دور کمر: چربی هایی که در وسط بدن شما حمل می شوند می توانند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری قلبی را افزایش دهند. خطر برای زنان با اندازه‌های دور کمر بیشتر از 35 اینچ و برای مردان با اندازه‌های دور کمر بیشتر از 40 اینچ افزایش می‌یابد. تعدادی از متخصصان در حال حاضر پیشنهاد می کنند اندازه دور کمر برای همه افراد معیار بهتری است، اما ممکن است به ویژه در ارزیابی خطرات سلامتی برای افراد رنگین پوست مفید باشد.
 • نسبت دور کمر به باسن: تقسیم دور کمر بر دور باسن می تواند اطلاعاتی در مورد خطرات بالقوه سلامتی ارائه دهد. اندازه گیری 0.9 یا بیشتر برای زنان و 1.0 یا بیشتر برای مردان نشان دهنده خطر بالاتر است.
 • اندازه گیری چین های پوستی: درصد چربی بدن را می توان از طریق استفاده از کولیس – ابزاری که ضخامت پوست را اندازه گیری می کند – تخمین زد. اندازه‌گیری‌ها در چندین مکان روی بدن انجام می‌شود، سپس به یک فرمول متصل می‌شود.
 • مقیاس هوشمند: چربی بدن را می توان با ترازوهای «هوشمند» حمام تخمین زد. این ترازو با ارسال یک جریان الکتریکی بی ضرر به بدن شما، چربی بدن را اندازه گیری می کند. توجه داشته باشید که فناوری استفاده از ترازوهای هوشمند به سطح ثابتی از هیدراتاسیون در بدن نیاز دارد. سعی کنید وزن کنید
  خودتان را در همان ساعت از روز، زمانی که می دانید به طور مداوم هیدراته خواهید شد، برای جلوگیری از اندازه گیری های نادرست.

روش های پیچیده تری برای اندازه گیری چربی و ترکیب بدن نیز وجود دارد. با این حال، اکثر آنها در مطب های پزشکی استاندارد موجود نیستند. در عوض، آنها در محیط های تخصصی یا تحقیقاتی استفاده می شوند.

مثالها عبارتند از:

 • توزین زیر آب: با این روش که توزین هیدرواستاتیک یا چگالی سنجی نیز نامیده می شود، شما در هوا و متعاقباً در آب وزن می شوید. سپس این دو اندازه گیری برای محاسبه چربی بدن مقایسه می شوند.
 • پلتیسموگرافی جابجایی هوا (ADP): ADP از هوا برای تخمین درصد چربی بدن شما بر اساس تراکم بدن شما استفاده می کند.
 • اشعه ایکس با انرژی دوگانه جذب سنجی (DEXA) و MRI: این فناوری‌های تصویربرداری پیچیده برای بررسی ترکیب بدن از جمله چربی، توده عضلانی و تراکم استخوان استفاده می‌شوند.

خلاصه

BMI تنها راه برای ارزیابی چربی بدن یا خطرات مرتبط با وزن نیست. خطرات سلامتی را می توان با بررسی دور کمر و همچنین ارتباط آن با دور باسن تخمین زد. چربی بدن را می توان با آزمایش چین های پوستی، با استفاده از مقیاس هوشمند یا از طریق چندین روش دیگر محاسبه کرد.

آب مروارید مرتبط با سن
بیشتر بخوانید

BMI نرمال و سلامتی خوب

این امکان وجود دارد که شما یک BMI طبیعی داشته باشید اما همچنان خطرات سلامتی شما افزایش یافته باشد.

به عنوان مثال، ممکن است BMI شما در محدوده طبیعی باشد، اما شما از نظر فیزیکی فعال نیستید، رژیم غذایی شما ضعیف است، سابقه خانوادگی بیماری دارید، یا سیگار می کشید – هر یک از این موارد می تواند بر خطر یکسری نگرانی های سلامتی شما تأثیر بگذارد.

یک فرد مسن ممکن است دارای شاخص توده بدنی طبیعی باشد، اما مشکلات سلامتی قابل توجهی مانند تصلب شرایین (آترواسکلروز) داشته باشد.

و همانطور که گفته شد، ممکن است BMI شما در محدوده سالم باشد، اما نژاد، سن، جنس یا عوامل دیگر این اندازه گیری را در مورد شما دقیق تر می کند.

BMI را برای آنچه هست در نظر بگیرید – یک تخمین، نه اندازه گیری، و فقط یک تکه اطلاعاتی که می تواند به ترسیم تصویری از سلامت کلی شما کمک کند. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر بفهمید که چگونه BMI شما متناسب است.

خلاصه

BMI تخمینی از چربی بدن شما ارائه می دهد که می تواند بر خطر ابتلا به بیماری ها تأثیر بگذارد. محاسبه BMI سریع است و ماشین حساب های BMI رایگان به صورت آنلاین در دسترس هستند.

با این حال، BMI تعدادی محدودیت دارد. این معیار سن، نژاد، جنس یا سطح آمادگی جسمانی شما را در نظر نمی گیرد.

علاوه بر این، هنگام تعیین وزن سالم برای شما، عوامل متعددی باید در نظر گرفته شوند. BMI می تواند یک بخش کوچک از اطلاعات را ارائه دهد، اما نباید تنها منبعی باشد که هنگام تصمیم گیری برای اینکه چقدر باید وزن داشته باشید استفاده می شود.

سوالات متداول

آیا BMI روشی دقیق برای اندازه گیری چربی بدن است؟

BMI تخمینی از چربی بدن است، اما روش دقیقی برای تعیین درصد چربی بدن نیست.

آیا جنسیت فرد عاملی در محاسبه BMI است؟

اندازه گیری BMI بزرگسالان بر اساس جنسیت فرد نیست.

آیا اندازه گیری بهتری برای استفاده به جای BMI وجود دارد؟

ارزیابی ترکیب بدن – مقدار چربی بدن در مقابل بافت عضلانی بدون چربی – روش دقیق تری برای تعیین خطرات کلی سلامت شما است.

چگونه وزن سالم ایده آل خود را بفهمم؟

سالم بودن چیزی بیش از یک عدد در مقیاس است. با پزشک خود صحبت کنید تا محدوده وزن توصیه شده خود را تعیین کند و در عین حال عوامل دیگری را که بر سلامت کلی تأثیر می گذارند در نظر بگیرید.

[ad_2]
منبع مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *