Subscribe Now
Trending News

مقالات

گوارش، کبد و صفرا

درمان کرون با جراحی و روش خانگی 

درمان کرون با جراحی و روش خانگی

بیماری کرون یکی از مزمن ترین بیماری های دستگاه گوارش است که التهاب و تورم قسمت هایی از روده را درگیر می کند. این بیماری را شاید بتوان با کمک دارو و رژیم غذایی کنترل کرد اما در نظر داشته باشید که گاهی این بیماری پیشرفت می کند و پزشک ناچار است که قسمتی از روده را توسط انجام عمل جراحی بردارد تا به دیگر قسمت های روده آسیبی نرسد. در چنین شرایطی جراحی کرون قطعی ترین روشی است که برای حفظ قسمت های سالم دستگاه گوارش می توان جهت ادامه ی درمان کرون انتخاب کرد. در غیر این صورت تخریب روده ها می تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد و شرایط وخیم تری را برای فرد به وجود بیاورد.

 جراحی بیماری کرون

هدف از انجام عمل جراحی کرون حذف کامل قسمت هایی از روده است که طی بیماری کرون آسیب دیده اند و می توانند سایر قسمت های سالم روده را نیز تحت تاثیر خود قرار دهند. این کار را برداشت روده یا رزکسیون می نامند.

مشکلات بیماران کرون فراتر از حد تصور است و علائم و نشانه های بیماری می تواند کیفیت زندگی فرد را به شدت تحت تاثیر خود قرار دهد و در صورتی که اقدامات درمانی لازم و مناسب برای فرد صورت نگیرد تمامی قسمت های روده دچار التهاب شده و در نهایت می تواند منجر به مرگ گردد. شاید در نگاه اول پذیرش جراحی کرون برای بیمار کمی سخت باشد ولی این تنها راه درمان کرون در فرد است که می تواند علائم و نشانه های بیماری را به طور کامل از بین ببرد.

دیسفاژی و بلع ایمن
بیشتر بخوانید

بسیاری از مبتلایان به بیماری کرون ممکن است به فیستول یا آبسه مقعد هم دچار گردند که در چنین شرایط باید علاوه بر درمان کرون ، به کمک جراحی، درمان فیستول را هم شروع کنند.

انواع روش های جراحی برای درمان بیماری کرون

انواع روش های جراحی کرون

بنا بر آمارها و مطالعات کلی مشخص شده است که چیزی در حدود 70 درصد از بیماران مبتلا به کرون نیاز به عمل جراحی کرون پیدا می کنند و این تنها روش درمان برای پایان دادن به علائم و نشانه های بیماری آنهاست.

پزشک با توجه به شرایط پیشرفت بیماری و وضعیت بیمار یکی از روش های زیر را برای جراحی کرون انتخاب می نماید.

رزکسیون

رزکسیون روشی است که قسمت های آسیب دیده ی روده را به طور کامل حذف می کنند و از بدن بیمار خارج می نمایند. در نتیجه قسمت های سالم روده را به یکدیگر متصل کرده و از پیشرفت بیشتر بیماری جلوگیری می کنند.

کلستومی

کلستومی هم یکی دیگر از روش های جراحی بیماری کرون است که طی آن تمامی روده ی آسیب دیده به طور کامل حذف می گردد و قسمت انتهایی روده به پوست شکم بیمار متصل می گردد.

پروکتوکولکتومی

پروکتوکولکتومی زمانی توسط پزشک انتخاب می گردد که روده ی بزرگ و رکتوم در معرض آسیب قرار گرفته باشند و پزشک با کمک جراحی هر دوی آنها را به طور کامل بر می دارد و روده ی کوچک فرد را از طریق ایجاد سوراخی کوچک به پوست شکم او متصل می سازد.

استریکچرپلاستی

در روش استریکچرپلاستی هیچ قسمتی از روده برداشته نمی شود بلکه قسمت های مسدود و تنگ روده را گشاد می کنند و بدین ترتیب بدون حذف قسمت هایی از روده، علائم بیماری کرون را می توان از بین برد.

پرسش از فرشاد خسروی متخصص بلع و درمان اختلال بلع
بیشتر بخوانید

مراقبت های بعد از عمل جراحی کرون

مهم ترین نکته ای که برای مراقبت های بعد از عمل در جراحی کرون باید در نظر گرفت رعایت رژیم غذایی است. رژیم غذایی اصولی و صحیح برای چنین افرادی بسیار حائز اهمیت است و می تواند درصد موفقیت درمان کرون را به مراتب افزایش دهد.

  • نوشیدن آب و مایعات کافی در طول روز
  • پرهیز از مصرف غذاهای سنگین و دیر جذب
  • مصرف پروبیوتیک ها
  • پرهیز از مصرف غذاهای خام و نپخته
  • محدود کردن مصرف لبنیات
  • پرهیز از مصرف غذاهای اسیدی و تند
  • استراحت کافی
  • کنترل و مدیریت استرس
  • انجام ورزش های سبک

درمان خانگی کرون

درمان خانگی کرون شامل رعایت رژیم غذایی صحیح می باشد. همان طور که ذکر کردیم رژیم غذایی نمی تواند عامل این بیماری باشد اما در تشدید آن نقش دارد. معمولاً رژیم غذایی که برای این بیماران به مخصوصا کودکان توصیه می شود شامل مصرف غذاهای با فیبر بالا و تفاله کم می باشد. کودکان مبتلا به این بیماری ممکن است در صورت نیاز برخی از مکمل های غذایی را نیز دریافت کنند. برای رژیم این کودکان لازم است با پزشک متخصص در این زمینه مشورت نمایید، اگر این بیماری روده کوچک کودک را درگیر کرده باشد احتمالاً پزشک برای درمان کرون مصرف شیرخشک به مدت 6 الی 8 هفته را توصیه می نمایند.

یک نوع رژیم غذایی برای این بیماران وجود دارد که شامل مصرف برخی از کربوهیدرات ها و حذف برخی دیگر از رژیم غذایی است. که البته این رژیم در برخی مبتلایان پاسخی ثبت داشته و در برخی دیگر منفی. این رژیم شامل مصرف خوراکی های پروتئین، سبزیجات، میوه ها، آجیل و ماست خانگی و حذف غلات و حبوبات، محصولات لبنی با لاکتوز بالا، سیب زمینی و قندها و شیرینی ها از رژیم غذایی می باشد.قبل از اقدام به این رژیم با پزشک خود مشورت نمایید.

۶ دلیل سرفه کردن بعد از خوردن غذا
بیشتر بخوانید

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *