Subscribe Now
Trending News

مقالات

انتخاب سردبیر

خواص اقونیطون، تسکین درد و کاهش استرس 

خواص اقونیطون، تسکین درد و کاهش استرس

اقونیطون نوعی گیاه پایا و یک ساله است که به خانواده آلالگان تعلق دارد. این گیاه با نام‌های دیگری همچون تاج الملوک و گرگ کش نیز شناخته می‌شود. از مهم‌ترین ویژگی‌های ظاهری این گیاه می‌توان به گل‌های زرد، ریشه مخروطی – غده‌ای و برگ‌هایی با بریدگی عمیق اشاره کرد. معمولاً این گیاه تا 30 سانتیمتر ارتفاع پیدا کرده و شما می‌توانید آن را در بیشتر دشت‌های جهان یافت کنید. از تاج الملوک به عنوان یکی از مهم‌ترین گیاهان دارویی یاد می‌شود و قدمت استفاده از آن نیز به بیش از 5 هزار سال پیش بر می‌گردد. بررسی‌ها حاکی از این است که این گیاه نقشی اساسی در طب سنتی بسیاری از فرهنگ‌ها دارد. برای آشنایی با مهم‌ترین خواص این گیاه ما را همراهی کنید.

اقونیطون

خواص اقونیطون

همان طور که اشاره کردیم این گونه یکی از مهم‌ترین گیاهان دارویی است و تاثیرات بسیاری بر روی سلامتی از خود بر جای می‌گذارد. تحقیقاتی که توسط محققان نروژی انجام شده نشان می‌دهد که این گیاه دارای آلکالوییدهایی (نظیر آکونیتین) است که با مقادیر دارویی بر روی سیستم اعصاب مرکزی اثر می‌گذارد. مهم‌ترین نکته‌ای که قبل از استفاده این گیاه باید مد نظر گرفت این است که اقونیطون گیاهی سمی می‌باشد و از همین رو باید حتماً با پزشک خود مشورت کنید. معمولاً کسانی که از داروهای کنترل فشار خون استفاده می‌کنند، اطفال زیر 9 سال و خانم‌های باردار مجاز به مصرف این گیاه نیستند.

تسکین درد

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این گیاه که باعث شده نیاکان ما برای نسل‌ها از آن استفاده کنند، خواص ضد درد می‌باشد. به همان دلیل که حتی لمس کردن این گیاه با انگشت باعث می‌شود شما کرخت شوید، ترکیبات موجود در اقونیطون می‌توانند با مصرف داخلی، شما را از شر هر گونه دردی خلاص کنند. همین موضوع باعث می‌شود تا عصاره این گیاه یک مسکن عالی برای کسانی باشد که از دردهای مزمن و بلند مدت رنج می‌برند. دانشمندان معتقدند که این گیاه در بعضی از موارد از مورفین نیز قوی‌تر عمل می‌کند. معمولاً افرادی که به مورفین حساسیت دارند، از تاج الملوک استفاده می‌کنند.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
خواص علف لیمو، کاهش کلسترول و سم زدایی بدن

اثرات ضد التهابی

بررسی‌ها نشان می‌دهد که این گیاه سرشار از خواص ضد التهابی است. این موضوع می‌تواند خبر بسیار خوبی باشد چرا که از نظر بسیاری دانشمندان، التهاب مادر بسیاری از بیماری‌های مزمن می‌باشد. از جمله مهم‌ترین بیماری‌های التهابی می‌توان به مواردی مانند آتریت، روماتوئید، بیماری‌های خود ایمنی، بیماری کرون و کولیت اشاره کرد. مصرف عصاره این گیاه می‌تواند به صورت موثری به شما در پیشگیری از این بیماری‌ها کمک کند. کمتر ماده‌ای در دنیا وجود دارد که چنین خواصی داشته باشد.

کوسکوس چیست و چه خواصی دارد؟
بیشتر بخوانید

اقونیطون

کاهش درد زایمان

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شده گذشتگان از این گیاه به نیکی یاد کنند و آن را جزو گیاهان مقدس قرار دهند، کاهش درد زایمان بوده است. فرایند زایمان در گذشته امری بسیار دردناک بوده به طوری که 500 سال پیش از هر 10 زایمان، 3 مورد منجر به فوت مادر می‌شده است. امروزه نیز بعضی از خانم‌ها نمی‌توانند از تکنیک‌های رایج زایمان مانند اپیدورال استفاده کنند. معمولاً به چنین افرادی از عصاره اقونیطون تجویز می‌شود. این موضوع هم باعث کاهش درد و التهاب شده و هم به خروج بچه از رحم مادر کمک می‌کند. استفاده از این روش می‌تواند تا 80 درصد سلامت مادر و فرزند را تضمین کند.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
خواص تمشک شمالی، بهبود گردش خون و سم زدایی بدن

درمان اختلالات سیستم عصبی

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، این گیاه سرشار از آلکالوییدهایی (نظیر آکونیتین) است. این مواد تاثیرات مثبتی بر روی سیستم عصبی می‌گذارند، به شرطی که به اندازه مصرف شوند. همین موضوع باعث می‌شود تا با مصرف این گیاه بتوان طیف گسترده‌ای از اختلالات عصبی را درمان کرد. از جمله مهم‌ترین این مشکلات می‌توان به مننژیت، آنسفالیت، میگرن و بی خوابی اشاره کرد. در سال 2011 تحقیقاتی در مورد تاثیرات عصبی این گیاه انجام شد. این تحقیقات نتیجه گیری کرد، اقونیطون می‌تواند التهابات عصبی را از بین ببرد.

کاهش استرس

برای کاهش استرس و اضطراب، دوزهای پایین این گیاه مؤثر است. در حالی که این شرایط اغلب با مسائل روانشناختی یا فشارهای روحی مرتبط است، طبیعت تسکین دهنده و ضد التهابی این گیاه مفید می‌تواند به بدن و ذهن شما آرامش بخشیده و هورمون استرس را در بدن کاهش دهد، به ویژه اگر از اضطراب و تنش مزمن رنج می‌برید. تحقیقاتی که در دانشگاه پزشکی اوساکا ژاپن انجام شده نشان می‌دهد مصرف این گیاه با کاهش هورمون‌هایی مانند کورتیزول ارتباط دارد.

معرفی 5 خاصیت بی‌نظیر کاهوی رومی
بیشتر بخوانید

منبع: https://asanteb.com

 

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

خواص گیاهان دارویی درمان بیماری ها کاهش استرس

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *