Subscribe Now
Trending News

مقالات

سرطان

تومور چرب چیست: علائم، علائم و عوارض 

تومور چرب چیست: علائم، علائم و عوارض

[ad_1]

تومور چرب که از نظر پزشکی به آن لیپوما می گویند، رشد غیر سرطانی (خوش خیم) بافت چربی در زیر پوست یا کمتر در یک اندام است. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که سلول های چربی (سلول های چربی) در هر نقطه ای از بدن که سلول های چربی رشد می کنند، بیش از حد رشد کند.

تومورهای چرب ممکن است در هر سنی ایجاد شوند، اما در افراد بین 40 تا 60 سال شایع تر است. مردان بیشتر از زنان تحت تأثیر قرار می گیرند.

علائم تومور چرب بر اساس محل آن بسیار متفاوت است. در بیشتر موارد، توده‌های بدون درد و نرم زیر پوست هستند که مشکلات بسیار کمی ایجاد می‌کنند. این مقاله علائم تومور چربی، عوارض و زمان مراجعه به یک پزشک را مورد بحث قرار می دهد.

علائم مکرر

در حالی که هر فرد تومورهای چربی را به طور متفاوتی تجربه می کند، این علائم شایع ترین هستند:

  • توده پوستیتومور چرب معمولاً به صورت توده ای درست زیر پوست ایجاد می شود. آنها معمولا در تنه بدن، بازوها یا گردن یافت می شوند.
  • نرم: تومورهای چرب در لمس نرم و خمیری هستند. هنگام فشار دادن باید کمی بدهند.
  • به راحتی حرکت می کند: تومور چرب معمولی هنگام فشار دادن باید کمی حرکت کند. به این علامت لغزش می گویند. نباید محکم به نقطه ای چسبیده شود.
  • کم اهمیت: بیشتر تومورهای چرب معمولا کمتر از 2 اینچ عرض دارند اما می توانند بزرگتر شوند.
  • بدون درد: تومورهای چرب معمولاً درد ایجاد نمی کنند، اما بسته به محل آن می توانند. به عنوان مثال، اگر تومور چرب به عصب یا ناحیه حساس فشار بیاورد، می تواند باعث درد شود.
  • به آرامی رشد می کند: تومورهای چرب در طول زمان به کندی رشد می کنند.
چرا برخی از سرطان ها برمی گردند؟
بیشتر بخوانید

علائم نادر

علائم غیر معمول تومورهای چربی عبارتند از:

  • موقعیت مکانی عمیق: تومورهای چرب نوعی تومور مزانشیمی یا بافت همبند، تومور هستند. آنها معمولا در نزدیکی سطح پوست یافت می شوند. با این حال، در موارد نادر، آنها را می توان در اندام های داخلی مانند روده و معده یافت.
  • درد شدید: تومورهای چرب معمولاً بدون درد هستند. با این حال یک شرط وجود دارد به نام چربی دولوروسا که با داشتن تومورهای چربی که باعث درد قابل توجهی می شود، مرتبط است.
  • فشرده سازی عصب:هنگامی که یک تومور چربی به عصب فشار می آورد، می تواند باعث درد و سوزش شود.
  • تومور سرطانی: تقریبا تمام تومورهای چربی خوش خیم هستند. با این وجود، نوع نادری از سرطان به نام لیپوسارکوما وجود دارد که بسیاری از علائم مشابه تومورهای چرب را دارد. فقط یک پزشک می تواند آزمایش های تشخیصی را برای تعیین اینکه آیا توده لیپوسارکوم است یا یک لیپوم غیر سرطانی ارائه دهد.

عوارض

تومورهای چرب معمولاً یک مشکل پزشکی جدی نیستند و عوارض کمی دارند.

اگر یک تومور چرب در جایی غیر از زیر پوست شروع به رشد کند، می تواند عوارض جدی ایجاد کند. گزارش هایی از لیپوم های درون برونشیال، یک تومور چربی در حال رشد در نایژه ریه وجود دارد که باعث مشکل در تنفس می شود.

گزارش های دیگر نشان می دهد که لیپوم ها در قلب رشد می کنند. این تومورها پمپاژ موثر قلب را سخت می‌کنند و علائم مختلفی را ایجاد می‌کنند که می‌تواند شامل سرگیجه، تنگی نفس و ضربان قلب نامنظم باشد.

تاثیر سرطان بر تعداد گلبول های سفید خون
بیشتر بخوانید

چه زمانی باید به یک پزشک مراجعه کرد

blank

تومور چرب یک رشد خوش خیم در زیر سطح پوست است. هر گونه رشد جدید باید توسط یک پزشک ارزیابی شود. آنها قادر خواهند بود تشخیص دهند که آیا آزمایش برای تشخیص رشد خوش خیم از چیز جدی تر ضروری است یا خیر.

در حالی که ضروری نیست، بسیاری از افراد به دلیل ظاهر خود، لیپوم ها را حذف می کنند. این باید توسط یک پزشک انجام شود. استفاده از درمان های خانگی تومور چربی را از بین نمی برد.

خلاصه

تومورهای چرب که به نام لیپوم نیز شناخته می شوند، تومورهای غیرسرطانی زیر سطح پوست هستند. آنها در لمس نرم هستند و با فشار دادن قابل جابجایی هستند. این رشدها هیچ تهدید پزشکی جدی ایجاد نمی کنند، اما باید برای تغییرات تحت نظر قرار گیرند. اگر تومور چرب در داخل رشد کند، می تواند علائم دیگری را بر اساس محل آن ایجاد کند.

در موارد نادر، توده زیر پوست می تواند لیپوسارکوم باشد. این یک رشد سرطانی است که باید توسط یک پزشک تشخیص داده و درمان شود.

سخن پایانی

پیدا کردن یک توده زیر پوست می تواند نگران کننده باشد. اگر رشد جدیدی پیدا کردید، وقت آن است که با پزشک خود تماس بگیرید. اگر متوجه شدید که رشد شما یک تومور چرب است، جای نگرانی نیست. این رشدهای غیرسرطانی بیش از هر چیز دیگری آزاردهنده هستند.

برخی از افراد از ظاهر تومورهای چرب خوششان نمی آید و پزشک آنها را حذف می کند. نحوه و زمان حذف آنها به شما و ارائه دهنده شما بستگی دارد.

آیا کمردرد شما سرطانی است؟
بیشتر بخوانید

سوالات متداول

علت تومورهای چرب چیست؟

متخصصان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث ایجاد تومورهای چربی می شود. آن‌ها می‌دانند که معمولاً در خانواده‌ها اجرا می‌شوند و یک جزء ژنتیکی دارند. تومورهای چرب بیشتر در افراد مبتلا به دیابت، کلسترول بالا و افراد مبتلا به چاقی دیده می شود.

تومورهای چربی چگونه برداشته می شوند؟

اکثر تومورهای چربی از طریق جراحی سرپایی برداشته می شوند. یک پزشک ناحیه را بی حس می کند و یک برش کوچک ایجاد می کند تا توده را از بین ببرد.

[ad_2]
منبع مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *