Subscribe Now
Trending News
اورولوژی، کلیه و مجاری ادراری

بیضه جمع شده چیست 

بیضه جمع شده چیست
این مطلب را به اشتراک بگذارید

بیضه جمع شده در مقابل بیضه نزول نکرده

بیضه جمع شده شرایطی است که در آن بیضه به طور طبیعی به داخل کیسه بیضه حرکت می کند اما با یک انقباض غیرارادی در عضله کشاله ران می تواند به سمت بالا کشیده شود.

بیضه نزول نکرده حالتی است که یک یا هر دو بیضه به طور دائم وارد کیسه بیضه نشده اند و این شرایط با بیضه جمع شده متفاوت است.

بیضه جمع شده میان پسران جوان بیشتر دیده شده و حدود 80 درصد پسران 1 تا 11 ساله را تحت تأثیر قرار می دهد. این مشکل در اکثر موارد با رسیدن به بلوغ برطرف می شود.

بیضه در حدود 5 درصد پسران مبتلا به این مشکل در کشاله ران مانده و دیگر حرکت نمی کند. این شرایط در این مرحله بیضه صعود کرده یا بیضه نزول نکرده اکتسابی نامیده می شود.

 بیضه نزول نکرده

علائم بیضه جمع شده

بیضه جمع شده در پسران از طریق جمع شدگی مداوم بیضه تشخیص داده می شود.

این بدان معناست که بیضه اغلب از کیسه بیضه به سمت بالا حرکت می کند اما احتمالاً می توان آن را با دست از کشاله ران به داخل کیسه بیضه منتقل کرد.

معمولاً بیضه برای مدتی در کیسه بیضه باقی مانده و سپس مجدداً به سمت کشاله ران کشیده می شود.

بیضه در بسیاری از موارد به خودی خود وارد کیسه بیضه شده و مدتی در آن وضعیت باقی می ماند. یکی دیگر از علائم این است که بیضه خود به خود از کیسه بیضه به کشاله ران صعود می کند.

جمع شدگی بیضه در اکثر موارد تنها در یک بیضه اتفاق می افتد.

همچنین این شرایط معمولاً بدون درد بوده و این بدان معناست که کودک احتمالاً تا زمان عدم مشاهده بیضه جمع شده یا لمس آن در کیسه بیضه متوجه این مشکل نخواهد شد.

بیشتر بخوانید : واریکوسل چیست، علائم و روش های درمان

چه عواملی باعث جمع شدن بیضه می شود؟

معمولاً در چند ماه آخر بارداری بیضه های پسران به سمت کیسه بیضه پایین می آیند. علت جمع شدگی بیضه فعالیت بیش از حد عضله کرماستر است.

این عضله نازک دارای کیسه ای است که بیضه در آن قرار می گیرد. عضله کرماستر هنگام انقباض بیضه را به سمت کشاله ران می کشد.

این حرکت در مردان طبیعی است. دمای سرد و اضطراب نیز دو عاملی هستند که به شرایطی تحت عنوان رفلکس کرماستریک یا کشش بیضه ها به سمت کشاله ران منجر می شوند.

با این حال عامل اصلی جمع شدن بیضه انقباض بیش از حد است.

هیچ دلیل مشخصی برای شدید بودن رفلکس کرماستریک در برخی پسران وجود ندارد. با این حال عوامل خطری وجود دارد که با جمع شدن بیضه مرتبط هستند:

  • وزن کم هنگام تولد یا تولد زودرس
  • سابقه خانوادگی بیضه جمع شده یا سایر اختلالات دستگاه تناسلی
  • سندرم داون یا سایر نقص های مادرزادی که رشد و نمو را تحت تأثیر قرار می دهند.
  • مصرف الکل یا مواد مخدر توسط مادر و یا سیگار کشیدن در دوران بارداری

بیشتر بخوانید: 7 دلیل درد بیضه ، درد بیضه چپ

بیضه جمع شده

بیضه جمع شده چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک احتمالاً ابتدا برای تشخیص بیضه جمع شده معاینه فیزیکی انجام داده و نزول یک یا هر دو بیضه را بررسی خواهد کرد.

در صورتی که بیضه به راحتی و بدون درد به کیسه بیضه منتقل شود و برای مدتی در آن باقی بماند تشخیص پزشک بیضه جمع شده خواهد بود.

اگر تنها قسمتی از بیضه وارد کیسه بیضه شود و یا حین حرکت درد وجود داشته باشد احتمالاً مشکل بیضه نزول نکرده است.

این بیماری در سه یا چهار ماهگی یعنی در سنی که بیضه ها معمولاً در صورتی که پایین نیامده باشند پایین می آیند تشخیص داده می شود. تشخیص این بیماری تا سن 5 یا 6 سالگی آسان تر خواهد بود.

بیضه جمع شده در مقابل بیضه صعود کرده

گاهی اوقات بیضه جمع شده به اشتباه بیضه صعود کرده تشخیص داده می شود. تفاوت اصلی بین این دو وضعیت حرکت آسان بیضه به داخل کیسه بیضه است.

اگر بیضه به راحتی با دست قابل حرکت باشد و یا خود به خود به عقب برگردد معمولاً به این معناست که این وضعیت بیضه جمع شده است.

شرایطی که بیضه در کیسه بیضه قرار داشته باشد اما به سمت کشاله ران بالا رفته و به راحتی نتوان آن را عقب کشید تحت عنوان بیضه صعود کرده شناخته می شود. معمولاً علت مشخصی برای این مشکل وجود ندارد.

کنترل جمع شدن بیضه و بررسی اینکه آیا گاهی بیضه به داخل کیسه بیضه حرکت می کند یا خیر می تواند به تشخیص بیضه جمع شده از بیضه صعود کرده که برای رفع مشکل نیاز به جراحی دارد کمک کند.

درمان بیضه جمع شده چیست؟

بیضه جمع شده در اکثر موارد به هیچ درمانی احتیاج نداشته و قبل یا زمان رسیدن به بلوغ برطرف می شود.

لازم است این وضعیت تا زمان پایین آمدن دائمی بیضه در چکاپ های سالانه توسط پزشک کنترل و ارزیابی شود.

در صورتی که بیضه جمع شده به بیضه صعود کرده تبدیل شود احتمالاً برای انتقال دائمی بیضه به داخل کیسه بیضه به عمل جراحی احتیاج خواهد بود. این روش ارکیوپکسی نامیده می شود.

جراح در طی این روش بیضه و اسپرماتیک کورد که به بیضه متصل شده و از بافت های اطراف کشاله ران محافظت می کند را جدا کرده و سپس بیضه به داخل کیسه بیضه منتقل می شود.

پسران باید بیضه های خود را برای بررسی شرایط غیرمحتمل که بیضه مجدداً صعود می کند کنترل کنند.

درمان بیضه جمع شده

مدیریت بیضه جمع شده در خانه

هنگام تعویض پوشک و حمام کردن به بیضه های پسرتان توجه داشته باشید.

اگر به نظر می رسد یک یا هر دو بیضه نزول نکرده و یا بعد از قرار گرفتن در کیسه بیضه صعود کرده اند به یک متخصص اطفال مراجعه کنید.

با بزرگتر شدن پسرتان و آگاهی بیشتر از بدن خود با او درباره کیسه بیضه و بیضه ها صحبت کنید.

توضیح دهید که معمولاً دو بیضه در کیسه بیضه وجود دارد و در صورتی که تنها یکی از بیضه ها در کیسه بیضه قرا داشته باشد این شرایط قابل درمان است.

این بدان معنا نیست که مشکلی برای او پیش آمده است و تنها شرایطی است که یک بیضه کمی بالاتر از محلی است که باید قرار داشته باشد.

چگونگی معاینه بیضه ها را به کودکتان آموزش دهید. به او بگویید به آرامی اطراف کیسه بیضه را لمس کند. انجام این کار در دوش آب گرم بهتر است زیرا بیضه کمی پایین می آید.

از او بخواهید در صورت مشاهده تغییر در بیضه های خود به شما اطلاع دهد.

عادت به خودآزمایی بیضه در آینده هنگام بررسی علائم سرطان بیضه مفید خواهد بود.

چشم انداز

بیضه جمع شده برای والدینی که به تازگی صاحب فرزند شده اند نگران کننده خواهد بود اما این مشکل معمولاً یک بیماری بی خطر است که به خودی خود برطرف می شود.

هرچه بیشتر از پزشک کودک خود اطلاعات کسب کنید احساس بهتری خواهید داشت و زمانی که فرزندتان به سن کافی برسد راحت تر می توانید با او صحبت کنید.

اگر مطمئن نیستید که در نوزاد پسر یا کودک نوپای خود به دنبال چه بگردید با پزشک متخصص اطفال صحبت کرده و درباره زمان، خطرات و مزایای جراحی بیضه جمع شده که برای همیشه صعود کرده است از او سؤال بپرسید.

برای دریافت نوبت ملاقات با دکتر علی حاجب متخصص اورولوژی با کلینیک الهام تماس بگیرید.

شماره تماس های اورولوژی الهام: 02188591523 – 02188591358

کلینیک اورولوژی سعادت آباد

این مطلب را به اشتراک بگذارید

منبع مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *