Subscribe Now
Trending News

مقالات

طب سنتی و گیاهان دارویی

بررسی فواید مهم و موثر گیاه ترنجبین 

بررسی فواید مهم و موثر گیاه ترنجبین

گیاه ترنجبین برای سلامتی فواید زیادی دارد. گیاه ترنجبین ملین بوده و خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. خیلی ها معتقدند که ترنجبین برای زردی بچه مفید است. اما خیلی ها هم می گویند اینطور نیست. همچنین گیاه ترنجبین برای سرفه و نرمی سینه مفید بوده و عطش را درمان می کند. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره خواص گیاه ترنجبین اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

گیاه ترنجبین

گیاه ترنجبین

ترنجبین یکی از گیاهان دارویی است که برای سلامتی انسان فواید زیادی دارد. همچنین برای نوزاد کوچک برخی ها از ترنجبین استفاده میکنند. در این بخش از اسان طب برخی از خواص ترنجبین را تقدیمتان می کنیم. امیدواریم از مطالعه این مطالب بهره کافی را ببرید.

طبق نظر حکمای طب سنتی ترنجبین گرم، ولی در عین حال تر است.

ترنجبین به فارسی “ترانگبین” یا “ترنگبین” است. آن را به فرانسوی Manne d”hedysarum و Manna d”alhagi و Manne de perse و به انگلیسی Manna of hedysarum و به عربی “ترنجبین” می نامند.

ماده ای است شیرین که به صورت شبنم روی گیاه حاج یا خارشتر یا خاربز می نشیند. در یک بررسی که توسط مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان انجام شد، مشاهده شد که این شیرابه‌های قندی در نتیجه عمل حشره ای به طور طبیعی و با ایجاد شکاف به خارج تراوش می شود.

گیاه خارشتر درختچه یا بوته خاری است که در بیابان ها و دشت های کم ارتفاع ایران مانند خراسان، یزد، تبریز، زرند، اطراف قم و بوشهر به طور خودرو فراوان دیده می شود.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
معرفی کامل گیاهان دارویی استان کرمان در طب سنتی

سابقا از ترنجبین در کارخانجات ساده قندگیری به طور سنتی قند می گرفتند، ولی بعدها چون فروش آن از نظر دارویی بازار بهتری پیدا کرد، آن را فقط به عنوان دارو می فروشند.

فصل پاییز و پرهیزات مبتنی بر مزاج
بیشتر بخوانید

خاصیت گیاه ترنجبین

*ملین و مسهل است. دوز مصرفى آن به عنوان ملین بر حسب سن بیمار بین 10 تا 70 گرم است که با کمى آب مصرف مى شود. گیاه اگر در مقدار کم خورده شود، ملین و اگر به مقدار زیاد مصرف شود، مسهل است.

*طبق نظر حکمای طب سنتی گرم، ولی در عین حال تر است.

* برای تسکین عطش و تب مفید است.

* در تسکین سرفه و درد سینه موثر است.

* خاصیت ضدعفونی کنندگی خوبی دارد و میکروب ها را از بین می برد، به همین دلیل برای درمان بیماری های عفونی مفید است.

* اگر آن با آب زیره خورده شود، برای دفع صدای شکم که با تب خفیفی توام باشد، نافع است.

* خوردن آن با آب پنیر برای اخراج اخلاط سوخته، با ماءالشعیر برای دفع اخلاط گرم، با کره برای باز کردن ادرار (در مواردی که ترشح ادرار بند می آید) مفید است.

* جوشانده ترنجبین معرق است.

* گل های ترنجبین برای بواسیر مفید است.

* مالیدن روغن برگ های  آن برای روماتیسم خیلی نافع است.

* عرق گیاه اگر مدتی کم کم خورده شود، برای دفع سنگ کلیه و مثانه تا حدودی مؤثر است.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
31 مورد فواید سیر داروخانه‌ای طبیعی؛ ویدیو خواص مهم سیر

* در تسکین سرفه و درد سینه موثر است.

در مصرف ترنجبین احتیاط کنید

گیاه ترنجبین

* بسیاری از خانواده‌ها برای بهبود زردی کودک خود از مخلوط ترنجبین و آب قند استفاده می‌کنند که این مواد، نه تنها تاثیری در بهبود زردی کودک ندارند، بلکه باعث اسهال و استفراغ نوزاد نیز می‌شوند.

در یک مطالعه تحقیقاتی که با هدف بررسی اثر خوراکی در کاهش زردی نوزادان انجام گردید، نشان داده شد که علیرغم باورهای بومی مبنی بر تاثیر در کاهش زردی نوزادی، تجویز این ماده اثر قابل توجهی در درمان زردی ندارد.

سبزی را متناسب با مزاجتان مصرف کنید
بیشتر بخوانید

* بیماران مبتلا به حصبه، اسهال خونی، بواسیر، خون ادراری و آبله از خوردن آن خودداری کنند.

* برای طحال و اشخاص گرم مزاج مضر است.

چگونگی تهیه آب ترنجبین

برای تهیه آب گیاه، مقداری از آن را در آب جوش حل می کنند. سپس مایع صاف روی آن را بر می دارند و می گذارند قدری بماند تا مواد خارجی آن ته نشین شود. حالا مایع صاف شده روی آن، آماده خوردن است.

آب آن اگر صبح ناشتا خورده شود، موثرتر است. مقدار خوراکی معمول آن 12 تا 35 گرم است.

ترنجبین عطش را بر طرف کرده و همچنین مسهل است و برای درمان یبوست پیشنهاد می شود. امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

ترنجبین ترنجبین چیست خواص ترنجبین درباره ترنجبین فواید ترنجبین

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *