Subscribe Now
Trending News

مقالات

طب سنتی و گیاهان دارویی

بررسی خواص شگفت‌انگیز نعنا هندی بر روی سلامتی 

بررسی خواص شگفت‌انگیز نعنا هندی بر روی سلامتی

نعنا هندی یک گیاه چند ساله و بوته‌ای است که به خانواده نعناییان تعلق دارد. از مهم‌ترین ویژگی‌های این گیاه می‌توان به شاخه‌های افراشته و انبوه اشاره کرد. در بعضی از موارد ارتفاع این شاخه‌ها تا 75 سانتی متر نیز می‌رسد. شما می‌توانید با این گیاه در کشورهایی مانند چین، اندونزی، هند، مالزی، تایوان، فیلیپین، تایلند و ویتنام آشنا شوید. جالب است بدانید که نعنا هندی برای اولین بار توسط ناپلئون بناپارت به اروپا منتقل شد و در آنجا به دلیل بوی خوش و دلنشینش به سرعت مورد توجه طبقه اشراف قرار گرفت. خواص سلامتی بسیاری را به این گیاه نسبت داده‌اند که ما در این مقاله به معرفی مهم‌ترین آنها می‌پردازیم.

نعنا هندی

خواص نعنا هندی

همان طور که اشاره کردیم خواص درمانی زیادی را به نعنا هندی نسبت داده‌اند. این گونه یکی از رایج‌ترین گیاهان دارویی در طب سنتی چینی و آیورودا می‌باشد. در سال 2015 تحقیقاتی در زمینه بررسی خواص گیاهان طبی انجام شد. نتابج که در مجله پزشکی طب و گیاه منتشر شد، نشان می‌داد نعنا هتدی دارای ترکیبات منحصر به فرد و قدرتمندی شامل آلفا پتچولن، بتا پاتچولن، آلفا گویان، آلفا بورنیزن، کاروفیلن، نورپاتو سلنوول، الکل پچولی، سایشیل و پگاستول می‌باشد. به همین دلیل است که این روزها با استفاده از این گیاه داروهای مختلفی را تهیه می‌کنند. کاشت نعنا هندی یکی از پرسودترین تجارت‌ها در چین به شمار می‌رود.

بهبود افسردگی

استفاده از این گیاه برای کسانی که در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند یا این که در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، توصیه می‌شود. تمام کسانی که از نعنا هندی استفاده کردند ادعا می‌کنند بعد از مصرف این گیاه احساس غم و اندوه خود را از دست داده و امید تازه‌ای پیدا می‌کنند. به همین دلیل است که نعنا هندی یکی از مهم‌ترین گیاهان در رایحه درمانی به شمار می‌رود. این موضوع به خاطر تاثیری است که استنشاق اسانس این گیاه بر روی هورمون‌ها و واکنش‌های مختلف شیمیایی بدن و ذهن دارد. تحقیقات نشان می‌دهد نعنا هندی باعث تحریک هورمون‌های نشاط آوری مانند سروتونین و دوپامین می‌شود.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
آشنایی با مهم‌ترین خواص دانه کولا

تسکین التهاب

یکی دیگر از دلایلی که این گیاه در طب سنتی چینی و هندی استفاده می‌شود، خواص ضد التهابی آن می‌باشد. امروزه پزشکان معتقد هستند که ریشه بسیاری از بیماری‌های مزمن، التهاب است. از مهم‌ترین بیماری‌های التهابی می‌توان به آرتریت اشاره کرد که مفصل‌ها را درگیر می‌کند و بیشتر در سنین کهنسالی خود را نشان می‌دهد. تحقیقات حاکی از این است که بیش از 60 درصد افراد دچار آرتریت می‌شوند. شما می‌توانید با استفاده از مواد ضد التهابی مانند نعنا هندی از این بیماری جلوگیری کنید. اگر به صورت موضعی از این گیاه استفاده شود، التهابات پوستی مانند اگزما را نیز درمان می‌کند.

هر آنچه که باید از خواص زیره سیاه بدانیم
بیشتر بخوانید

نعنا هندی

جلوگیری از عفونت

معمولا در گذشته، بیشتر از این گیاه برای درمان زخم‌ها استفاده می‌شده است. همان طور که می‌دانید اگر شرایط مناسب برای یک زخم ایجاد نشود، عفونت می‌کند. در گذشته، عفونت یکی از کشنده‌ترین بیماری‌ها به شمار می‌آمده است و به همین دلیل گیاهانی که از این شرایط جلوگیری می‌کردند، ارزش بالایی داشتند. نعنا هندی به دلیل ویژگی‌های ضد باکتریایی و ضد قارچی خود به خوبی قادر است از پدید آمدن عفونت جلوگیری کند.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
آشنایی با مهم ترین پزشکان عرب در اوایل اسلام

بهبود گردش خون

تحقیقاتی که در سال 2010 توسط موسسه بهداشت و درمانی کاما در اسلو انجام شد، نشان می‌دهد که این گیاه قادر است گردش خون را بهبود ببخشد. استفاده از نعنا هندی می‌تواند تولید سلول‌های بدن از جمله سلول‌های قرمز ( گلبول قرمز ) که در انتقال اکسیژن نقش دارند را افزایش دهد. این امر باعث افزایش انرژی نیز می‌شود و به همین دلیل تمام اندام‌های بدن در بالاترین سطح آمادگی خود قرار می‌گیرند. افرادی که از کم خونی رنج می‌برند بهتر است از این گیاه استفاده کنند. این موضوع به افزایش متابولیسم در بدن نیز کمک می‌کند.

از بین بردن بوی بدن

فعالیت‌های زیادی در بدن باعث ایجاد بو می‌شوند که از مهم ‌ترین آنها می‌توان به عرق کردن اشاره کرد. متاسفانه بدن شما بعد از چند دقیقه می‌تواند به این بو عادت کند. این کار باعث می‌شود تا شما متوجه این بو نشوید. همان طور که در بالا نیز اشاره شد، این گیاه شدیدا معطر است و به همین دلیل می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند. بدین منظور کافی است چند دقیقه در معرض نعنا هندی قرار بگیرد. برای از بین بردن بوی دهان نیز می‌توانید برگ‌های خشک شده این گیاه را بجوید.

آشنایی با خواص گوتوکولا در طب سنتی
بیشتر بخوانید

منبع: https://asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

بهبود گردش خون خواص گیاهان دارویی درمان بیماری ها

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *