Subscribe Now
Trending News

مقالات

اخبار سلامت

اومیکرون همچنان زیر سایه دلتا قرار دارد 

اومیکرون همچنان زیر سایه دلتا قرار دارد

دکتر طلعت مختاری آزاد استاد گروه ویروس‌شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره وضعیت امیکرون در کشور، گفت: فعلا هنوز سویه غالب دلتاست، اما کلا درباره عفونت‌های تنفسی محدود کردن انتقال از یک کشور به کشور دیگر، غیرممکن است.

وی افزود: اکنون تعداد زیادی از کشورها امیکرون را گزارش کردند و اولین موردی هم که در ایران تایید شد، مسافری بود که از دبی آمده بود که سیستم کنترل قوی هم دارند. بنابراین ممکن است مسافری که وارد می‌شود، در آن لحظه ظاهرا پاسخ تستش منفی باشد، اما چند روز بعد که ویروس در بدنش تکثیر می‌شود، تستش مثبت شود. ما هم جدا از دنیا نیستیم. این ویروس در ایران وجود دارد ولی امیدواریم باتوجه به پیکی که اخیرا گذراندیم و بسیاری از افراد به بیماری مبتلا شدند و افزایش واکسیناسیون، مانند برخی کشورهای اروپایی نشویم.

وی گفت: ویروس دارد تغییر می‌کند. این ماهیت ویروس است. مانند ویروس آنفلوآنزا. ما در دانشگاه علوم پزشکی تهران وقتی برخی ویروس‌های کرونا را کاملا سکانس ژنی انجام می‌دهیم، گاهی مواردی می‌بینیم که نمی‌توانیم تصمیم بگیریم که دلتاست یا امیکرون است. بنابراین این را به سازمان جهانی بهداشت ارسال می‌کنیم تا با ویروس‌های دیگر مقایسه کنند.

مختاری آزاد گفت: در بحث دلمیکرون نیز فعلا چنین چیزی تایید نشده، اما یکسری موتاسیون‌هایی مربوط به دلتا و موتاسیون‌هایی مربوط به امیکرون دیده می‌شود و چون در برخی ویروس‌ها هر دوی اینها دیده می‌شود، این موضوع پیش آمد تا شاید چنین چیزی ایجاد شود.

بیشتر بخوانید:

آیا «دلمیکرون» سویه جدیدی از کروناست؟

مدت زمان بیماری با سویه اُمیکرون چند روز است؟

ژاپن ۷۰۰ هزار دز آسترازنکا به ایران اهدا کرد

۴۷۲۳۳

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *