Subscribe Now
Trending News

مقالات

مغز و اعصاب

اختلال مثانه در ام اس 

اختلال مثانه در ام اس
این مطلب را اشتراک گذاری کنید

بی اختیاری ادراری، در میان آزاردهنده ترین علائم ام اس قرار دارد. اختلال مثانه در ام اس حداقل در 80 درصد از افراد مبتلا به ام اس رخ داده و حداکثر 96 درصد از افرادی که بیش از 10 سال به این بیماری مبتلا بوده اند، به عنوان یکی از اثرات این عارضه، به مشکلات ادراری دچار خواهند شد.

با وجود نا امیدکننده و خجالت آور بودن علائم، اما نادیده نگرفتن آن ها اهمیت دارد.

امروزه درمان های بسیاری وجود دارد که می تواند عملکرد ادراری را بهبود بخشد، با این حال، اعمال تغییرات ساده در تغذیه و سبک زندگی می تواند با حداقل استرس و تاثیر بر زندگی فرد، به مدیریت بهتر عارضه کمک کند.

دلایل اختلال مثانه در ام اس

مشخصه ام اس، پاسخ ایمنی غیر طبیعی است که باعث آسیب به پوشش محافظ سلول های عصبی می شود.

این آسیب منجر به تشکیل زخم هایی روی مغز و/یا طناب نخاعی می شود که این زخم ها با ایمپالس های عصبی تنظیم کننده حرکت، بینایی، احساسات، فرآیندهای فکری و فعالیت های بدنی مانند کنترل مثانه تداخل پیدا می کند.

اختلال مثانه در ام اس زمانی رخ می دهد که سیگنال های الکتریکی به مثانه و اسفنکتر ادراری، به خاطر وجود زخم هایی که روی نخاع ایجاد شده اند، دچار تاخیر یا انسداد می شوند.

اختلال می تواند به سه دلیل رخ دهد:

  • مثانه، انقباضی شده و قابلیت آن در نگه داشتن ادرار کاهش یافته است.
  • اسفنکتر ادراری، انقباضی شده و مانع از تخلیه کامل مثانه می شود.
  • مثانه، سست شده و قابلیت انقباض را از دست داده و این امر باعث احتباس ادراری می شود.

بیشتر بخوانید: حمله ام اس چگونه است؟


علائم و نشانه های اختلال مثانه در ام اس

علائم و نشانه های اختلال مثانه در ام اس

علائم اختلال مثانه می تواند بر اساس میزان و مکان زخم متفاوت باشد. در برخی موارد، علائم، خفیف و گذرا بوده و در سایر موارد، ماندگار و شدید هستند.

علائم ادراری می تواند به یک یا بیش از یکی از چهار حالت زیر خود را نشان دهد:

  • تردید: فرد احساس نیاز به ادرار دارد اما آغاز آن مدت زیادی طول می کشد یا فرد نمی تواند جریان پایداری را حفظ کند.
  • نیاز فوری: نیاز شدید و فوری به ادرار به همراه تعجیلی ناخوشایند به خاطر پر بودن مثانه
  • تکرر: تعداد دفعات ادرار بیش از حد معمول. این وضعیت اغلب در شب رخ داده و منجر به اختلال خواب می شود.
  • بی اختیاری: زمانی که توانایی فرد در کنترل ادرار کاهش یافته و منجر به نشت آن می شود.

عوارض

در صورت عدم درمان اختلال مثانه، این عارضه می تواند منجر به آسیب دائمی به سیستم ادراری شود. اغلب اوقات سنگ ادراری و عفونت های سیستم ادراری در اثر عدم تخلیه کامل مثانه ایجاد می شود.

نشت مزمن نیز می تواند منجر به عفونت های موضعی پوست شود. در موارد شدید، در صورت انتشار عفونت ادراری به جریان خون، عفونت مرگبار خونی رخ می دهد.

ذکر تاثیر اختلال مثانه بر آرامش فکری و سبک زندگی فرد نیز حائز اهمیت است.

گاهی اوقات افراد مبتلا به مشکلات کنترل مثانه، دچار انزوا شده یا برنامه روزمره خود را محدود کرده و این وضعیت بر بار افسردگی افراد مبتلا به ام اس می افزاید.


بیشتر بخوانید: سلامتی مثانه با چند ماده غذایی فوق العاده


اختلال مثانه ناشی از آسیب عصبی و ام اس

تشخیص

هنگام بررسی اختلال مثانه، پزشک از فرد در مورد علائم او خواهد پرسید. هدف پزشک این است که با تست ادرار، احتمال عفونت سیستم ادراری را رد کند.

در صورت مثبت بودن تست، درمان آنتی بیوتیکی تجویز خواهد شد.

در غیر این صورت، تست های دیگری (ارزیابی یورودینامیک) انجام خواهد شد تا کیفیت ذخیره و رها سازی ادرار در مثانه و مجرای ادراری ارزیابی شود.

ارزیابی یورودینامیک حدود 30 دقیقه زمان برده و شامل استفاده از یک سوند کوچک برای پر کردن مثانه و ثبت موارد اندازه گیری شده است.


بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی ام اس


درمان اختلال مثانه در ام اس

درمان اختلال مثانه در ام اس

علائم ادراری معمولا می تواند با دارو، اصلاحات سبک زندگی و درمان های دیگر با موفقیت مدیریت شود.

درمان بر اساس علت دقیق اختلال تعیین خواهد شد:

  • برای بیماران دارای مثانه انقباضی: شل کننده های مثانه، مانند دیتروپن، دترول، انابلکس، توویاز، وزیکر، سنکتورا و میربتریک به کار می روند.
  • برای بیماران مبتلا به پرکاری اسفنکتر مثانه: عوامل مسدودکننده آلفا-آدرنرژیک مانند فلوماکس، اوروکساترال، کاردورا و راپافلو برای بهبود جریان ادرار در اسفنکتر به کار می روند. به علاوه، داروهای ضد انقباضی مانند لیورسال و زانافلکس می تواند برای شل کردن عضله اسفنکتر به کار رود.
  • برای بیماران دارای مثانه سست: سوندگذاری متناوب توصیه می شود، به این صورت که یک لوله باریک وارد مثانه شده تا ادرار را آسان تر کند.

سایر روش های درمان شامل درمان های رفتاری است که به فرد می آموزد چگونه مصرف مایعات را تنظیم کرده و ادرار را در خانه، محل کار یا وقایع اجتماعی زمان بندی کند.

استراتژی های غذایی شامل محدود کردن کافئین، الکل و آب پرتقال و مصرف آب یا قرص کرن بری است.

گاهی موارد شدیدتر نیازمند جراحی است، شامل ایمپلنت الکتریکی که اعصاب خاجی را تحریک کرده و به درمان پرکاری مثانه کمک می کند. بوتاکس نیز می تواند برای درمان پرکاری مثانه به کار رود.


بیشتر بخوانید: فعالیتهای روزمره بیماران مبتلا به ام اس: زندگی، ازدواج، بارداری


مشکلات مثانه می تواند ناراحت کننده باشد اما هرچه سریع تر به پزشک مراجعه شود، درمان مناسب، زودتر آغاز شده و فرد سریع تر می تواند فعالیت های طبیعی خود را بدون نگرانی در مورد نشت یا مراجعات مکرر به دستشویی از سر گیرد.

برای تعیین وقت مشاوره با دکتر علی حاجب متخصص اورولوژی و دکتر بابم جلالیان، متخصص مغز و اعصاب، با شماره تلفن های  02188074196 / 02188088541 تماس بگیرید.

تست نوار مثانه کلینیک یادمان غرب تهران

این مطلب را اشتراک گذاری کنید

منبع مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *