Subscribe Now
Trending News

مقالات

طب سنتی و گیاهان دارویی

آشنایی با انواع سردرد در مزاج های مختلف و راه های درمان آن 

آشنایی با انواع سردرد در مزاج های مختلف و راه های درمان آن

درمان سردرد در طب سنتی به دلیل خارج شدن از اعتدال مزاجی راه حل های مختلف و ساده ای دارد. در ادامه با انواع سردردها در هر مزاج آشنا می شوید و راه درمان سنتی آن را مشاهده می کنید:

سردرد صفراوی مزاج ها و درمان سنتی آن

در صفراوی مزاج‌ ها با طبع گرم و خشک درد از پیشانی و جلوی سر شروع می شود، در گرما و با عطرهای گرم تشدید می گردد. این سردرد کل پیشانی و چشم را فرا می گیرد و معمولا در مردها مشاهده می گردد.

  • راه‌ های درمانی عبارتند از: سرکه انگبین (دو واحد عسل + دو واحد عرق نعنا + یک واحد سرکه انگور طبیعی) یا آب زرشک و هر غذای سردی یا استشمام سرکه. آب نارنج یا آبلیمو می‌ تواند درمان اورژانسی باشد. ولی برای درمان اساسی باید سرکه انگبین چهل روز مصرف شود و سپس با حجامت عام درمان قطعی است.
شرکت در آزمون رایگان مزاج شناسی طبایع

سردرد بلغمی مزاج ها و درمان سنتی آن

در بلغمی مزاج‌ ها با طبع سرد و تر سردرد معمولا از گردن و پشت سر شروع می‌ شود. هنگام سردی و استرس تشدید می‌ شود. با بوهای گرم آرام می‌ شود و بعضی مواقع همراه با حالت تهوع می‌ باشد. در زنان معمولا بیشتر دیده می‌ شود.

  • راه‌ های درمانی عبارتند از: بسته به شدت سردی سر، درمان بین یک تا سه ماه طول می‌ کشد. حجامت گرم کتف (بادکش)، مصرف ارده با شیره انگور در وعده صبحانه، استشمام عطر گرم شب‌ ها موقع خواب جلوی بینی، روغن مالی با روغن کنجد روی ملاج سر، ترک و یا کاهش سردی‌ ها مخصوصا شبانگاه. توجه: اگر سردرد در خانم بود استفاده شبی یک لیوان عرق رازیانه با عسل توصیه می‌شود.
هر آنچه باید از خواص گون در طب سنتی بدانیم
بیشتر بخوانید

سردرد دموی مزاج ها و درمان سنتی آن

در دموی مزاج‌ ها با طبع گرم و تر درد از پیشانی شروع و کل سر را فرا می‌ گیرد و در شقیقه نبض دارد، با گرما شدت می گیرد، عصبانیت و عطرهای گرم از دیگر عوامل تشدید کننده آن هستند و در مردان بیشتر دیده می‌ شود.

  • راه‌ های درمانی عبارتند از: در دو مرحله حجامت عام ماهی یکبار سپس یک مرحله حجامت سر که دو هفته بعد از حجامت عام دوم انجام می‌گردد. (بهتر است حجامت عام در نیمه دوم ماه قمری مخصوصا روزهای ۱۷ یا ۱۹ یا ۲۱ ماه قمری انجام گردد.) اگر شدت سردردها زیاد باشد حجامت عام باید سه مرحله انجام شود سپس حجامت سر انجام گردد.

سردرد سوداوی مزاج ها و درمان سنتی آن

سردردهای سوداوی مزاج‌ها با طبع سرد و خشک معمولا کل سر را فرا می‌گیرد و به هر بهانه ای ایجاد می‌گردد. (سرو صدا، عصبانیت، شلوغی، ترافیک،استرس، آلودگی هوا و…) سردرد شایع بین زنان و مردان در عصر حاضـر همـین نـوع سـردرد اسـت.

  • راه‌ های درمانی عبارتند از: خوردن سرکه انگبین، ماساژ پا و پنجه‌های پا، شانه زدن موها با شانه ریز، بادکش گرم کتف و ترک غذاهایی که ایجاد سودا می‌کنند از راه‌های درمانی سردرد‌های سوداوی مزاج‌ها محسوب می‌شود.

بانک جامع آموزش و اطلاعات مزاج
درحال ارسال

امتیاز دهی کاربران


۲.۶۷
(۳ رای)

برچسب ها

بلغمی درمان دموی سر درد سردرد سوداوی صفراوی طب سنتی مزاج مقاله برتر مزاج

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *