Subscribe Now
Trending News

مقالات

پوست

آب لوله‌کشی چقدر می‌تواند به پوست آسیب بزند؟ 

آب لوله‌کشی چقدر می‌تواند به پوست آسیب بزند؟

شستن صورت بخش مهمی از هر روتین مراقبت از پوست است و به همین ترتیب، ما همیشه در جستجوی محصولاتی هستیم که منافذ پوست ما را تمیز و پوست ما را لطیف می‌کنند. اما چیز دیگری که هنگام شستن صورت با پوست صورت ما در تماس است، چیست؟ بله، آب شیر. ما اغلب از تصفیه آب استفاده می‌کنیم تا آب را تا حد امکان برای نوشیدن مناسب کنیم، بنابراین آیا این بدان معنی است که آب لوله‌کشیمی‌تواند اثرات مضر روی پوست ما داشته باشد؟

در پاریس، بسیاری از خانم‌های فرانسوی از شستن صورتشان با آب لوله‌کشیخودداری می‌کنند، زیرا آب شهری به صورت آشکار، آب سخت است که مملو از مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم است که می‌تواند مو و پوست شما را خشک کنند و به آنها آسیب برساند. به جای آن، میسلا واترها جایگزین بهتری برای تمیز کردن پوست به نظر می‌رسند.

بنابراین، آیا ما باید به دنبال این باشیم که ببنیم آب شهر ما چه موادی را درون خود دارد و سپس شستن صورت خود را با آب لوله‌کشیمتوقف کنیم؟ ما با میشل گرین، متخصص پوست، مو و زیبایی مستقر در شهر نیویورک در مورد آب شیر و همه کاری که می‌توانیم انجام دهیم تا مطمئن باشیم که پوست ما تا حد ممکن در طی رویتن روزانه با مواد درستی تغذیه می‌شود، صحبت کردیم. لازم به ذکر است که میشل گرین، متخصص پوست، پزشکی معتبر و مستقر در کمپانی ان وای سی و همچنین بنیانگذار محصولات آرایشی برای انواع پوست‌ها است.

 

آیا آب لوله‌کشیبرای پوست شما مضر است؟

بر اساس یافته‌های دکتر گرین آب لوله‌کشیمی‌تواند به میزان زیادی روی پوست شما تاثیر بد بگذارد اما اینکه این تاثیرها دقیقاً چقدر هستند، بستگی به نوع پوست شما دارد. او می‌گوید: «بله، آب لوله‌کشیقطعاً می‌تواند به پوست شما آسیب برساند، مخصوصاً اگر پوستتان حساس باشد. هرچند، ممکن روی بعضی پوست‌ها تاثیر نگذارد، پس این آسیب از شخصی به شخص دیگر کاملاً می‌تواند متغیر باشد.»

موی خشک: علل و ۹ ترفند حرفه‌ای برای نگهداری از آن
بیشتر بخوانید

این مسئله همچنین به نوع آب شهری شما نیز بستگی دارد. همه آب‌های شیر مواد معدنی دارند اما میزان مواد معدنی موجود در آب مشخص خواهد کرد که پوست شما چقدر می‌تواند تحت تاثیر قرار گیرد. دکتر گرین به ما گفت: «این مواد معدنی موجود در آب لوله‌کشی است که می‌تواند باعث آسیب رساندن به پوست شود. به صورت عادی آب لوله‌کشیحاوی مقادیر زیادی از فلزات سنگین مانند کلسیم، منیزیم، مس، زینک و آهن است.» این مقادیر می‌توانند در آب سخت به مراتب بالاتر باشند که دکتر گرین می‌گوید برای پوست شما بدترین مواد موجود هستند.

او می‌گوید: «آب سخت حاوی مقادیر زیادی از کلسیم و منیزیم است. این دسته از مواد معدنی آب را برای درست کردن محلول با صابون بسیار سخت می‌کنند. با وجود تمام ناخالصی‌ها در آب سخت مانند آهن و منیزیم، آنها می‌توانند رادیکال‌های آزاد را تشکیل دهند که به سادگی می‌توانند به سلول‌های سالم پوست شما آسیب برسانند. پس آب نرم قطعاً برای پوست شما بهتر است زیرا از آنجایی که آب نرم حاوی مقادیر کم یا گاهاً هیچ از مواد معدنی کلسیوم یا منیزیم یا دیگر فلزات سنگین می‌باشد، بسیار ملایم‌تر است.»

آب لوله‌کشیمی‌تواند باعث چه نوع آسیبی به پوست شما شود؟

دکتر گرین تذکر می‌دهد که اگر پوست شما حساس است و به طور مکرر در معرض آب سخت قرار دارد، می‌تواند دچار آسیب‌های متعدد از خشکی سطح پوست گرفته تا حتی بروز آکنه یا سرعت بخشیدن به روند ایجاد چین و چروک شود. او به ما می‌گوید: «آب شیر می‌تواند باعث خشکی، سوزش و حتی بیرون ریختن جوش شود زیرا می‌تواند منافذ شما را مسدود کند. این مسئله همچنین می‌تواند پسوریازیس شما یا هر بیماری دیگر پوستی شما را تشدید کند.»

چند وقت یکبار موهایم را بدون آسیب دیدگی رنگ کنم؟
بیشتر بخوانید

به گفته وی، مواد معدنی موجود در آب برای اکثر افراد بسیار سنگین است، بنابراین می‌تواند مانع طبیعی موجود در سطح پوست ما را ضعیف کرده و آن را بدون محافظ کند. او می‌گوید: «این مسئله باعث می‌شود تا پوست در معرض سایر مواد مضر موجود قرار گیرد و همچنین رطوبت داخل پوست را از بین ببرد.» علاوه بر این، می‌تواند باعث از بین رفتن کلاژن در پوست شما شود: «این فلزات سنگین می‌توانند باعث ایجاد واکنش‌های اکسیداتیو و ایجاد رادیکال‌های آزاد بیشتری شوند که در نهایت می‌توانند منجر به مختل شدن بافت کشسانی و کلاژن پوست شوند که دو عامل مهم در سالم، محکم و جوان نگه داشتن پوست شما هستند.»

چگونه می‌توانیم آسیب‌های بالقوه آب سخت را به حداقل برسانیم؟

اگر می‌خواهید آب را کاملاً از روتن روزانه خود حذف کنید، میسلا واترها گزینه‌ای بسیار عالی هستند، در فرانسه برند بیودرما مدل Sensibio بسیار محبوب است که خوشبختانه در دیگر کشورها هم موجود است، راه‌هایی وجود دارند که می‌توانید با رعایت آنها آب شیر را برای پوست خود مناسب‌تر کنید. ابتدا، کمی تحقیق در این مورد انجام دهید که آب شهر شما حاوی چه موادی است. اگر آب شیر شما آب نرم است پس جای نگرانی زیادی نیست.

دکتر گرین می‌گوید اما اگر آب شهر شما، آب سخت است، یک سیستم نرم کننده آب می‌تواند کاملاً موثر باشد. او می‌گوید: « نرم کننده‌های آب به طور خاص برای از بین بردن مواد معدنی سخت موجود در آب شیر مانند کلسیم، منیزیم و آهن طراحی شده‌اند. این امر باعث می‌شود که آب زیاد روی پوست شما خشن نباشد و استفاده از آن برای اهداف روزمره آسان تر خواهد شد.»

با این تکنیک موهایتان را لاکچری نشان دهید
بیشتر بخوانید

البته آب شیر هنوز هم برای استفاده کم روی پوست شما، مانند وقتی که به حمام می‌روید، مشکلی ایجاد نمی‌کند. فقط حتماً بلافاصله بعد از تماس آب شیر با صورت رطوبت را با محصولاتی مانند یک سرم خوب یا مرطوب کننده به پوست خود برگردانید.

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *