Subscribe Now
Trending News

مقالات

طب سنتی و گیاهان دارویی

خواص پروپولیس ، درمان زخم ها و کاهش حساسیت 

خواص پروپولیس ، درمان زخم ها و کاهش حساسیت

امروزه زنبور ها نقش بسیار پررنگی بر روی صنعت غذا و تغذیه دارند. شاید تاثیر این حشرات کوچک جند برابر موجودات بزرگتری مانند گاو و گوسفند باشد. تحقیقات نشان می دهد که عسل، صبحانه بیش از 25 درصد مردم زمین را تشکیل می دهد. اما تمام فواید زنبور ها برای ما در تولید عسل خلاصه نمی شود. یکی دیگر از محصولات مهم این حشرات، پروپولیس است. این ماده نوعی صمغ است که توسط زنبور ها تولید شده و از آن برای ترمیم کندوی خود استفاده می کنند. خواص پروپولیس اگر از عسل بیشتر نباشد، کمتر نیست. ما در این مقاله سعی داریم شما را با این ماده بیشتر آشنا کنیم.

خواص پروپولیس

درمان زخم ها

یکی از خواص پروپولیس درمان زخم ها است. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، زنبور ها از این ماده برای ترمیم آسیب های وارد شده به کندو استفاده می کنند. این موضوع می تواند به ما نیز کمک کند. ویژگی های آنتی سپتیک طبیعی پروپولیس مسئولیت این کار را بر عهده دارند. شما با مالیدن این ماده بر روی زخم های خود می توانید از عفونت کردنشان جلوگیری کنید. معمولا عفونت ها، از خود زخم خطر جدی تری هستند. ثانیا، آنتی اکسیدان هایی که در پروپولیس وجود دارند، می توانند به منظور کاهش سرعت زخم، تحریک جریان خون و رشد در این مناطق، همراه با کاهش التهاب، اقدام کنند.

خواص ضد التهابی

درست مانن آنچه در بالا توضیح داده شد، از خواص پروپولیس می توان برای کاهش التهاب مشکلات پوستی مانند نیش حشرات که زخم محسوب نمی شوند، استفاده کرد. برای هزاران سال، نیش حشرات، بثورات و سوزش پوستی با استفاده از عصاره های پروپولیس درمان می شده است. در سال 2000 کتیبه ای در هرم خوفو مصرف کشف شد که نشان می داد استفاده از این ماده، قدمتی 4 هزار ساله دارد. به همین دلیل است که امروزه این ماده در درمان آکنه، پسوریازیس، اگزما و دیگر عفونت های پوستی، نقش دارد.

ادامه مطلب -> کلیک کنید
خواص ترشک درشت، کمک به هضم و تنظیم فشار خون

بهبود گردش خون

بعضی از مواد فعال دیگر موجود در پروپولیس سیستم گردش خون در بدن را تحریک می کنند که می تواند به بهبود جریان خون و اکسیژنه شدن بخش های مختلف بدن کمک کنند. این موضوع، به معنای تقویت انرژی، تسریع در بهبود زخم ها و افزایش سوخت و ساز است. افزایش چریان خون از طریق شریان ها و زگ های خونی باعث تقویت سلامت قلب نیز می شود چرا که این موضوع خطر ابتلا به مشکلاتی مانند لخته های خون، آترواسکلروز و حملات قلبی یا سکته مغزی را کاهش می دهد.

تاثیرات بی‌نظیر روغن ترخون بر روی سلامتی
بیشتر بخوانید

خواص آنتی اکسیدانی

درست مانند عسل، پروپولیس نیز به داشتن خواص آنتی اکسیدانی معروف است. رادیکال های آزاد یک مشکل هستند که همه ما باید با آن کنار بیاییم، زیرا آنها محصول طبیعی متابولیسم سلولی هستند، اما می توانند جهش سلولی، سرطان و سایر بیماری های مزمن را ایجاد کنند.  خوشبختانه، آنتی اکسیدان ها قادر به خنثی کردن و حذف رادیکال های آزاد از بسیاری از سیستم های مختلف بدن ما هستند، به همین دلیل یک ماده با خواص آنتی اکسیدانی مانند پروپولیس می تواند بسیار ارزشمند باشد. آنتی اکسیدان ها در ارتباط با سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن مهاجمان خارجی و کاهش پیشرفت رادیکال های آزاد کار می کنند

ادامه مطلب -> کلیک کنید
خواص گوجی بری ، جلوگیری از دیابت و سلامت پوست

خواص پروپولیس

کاهش حساسیت

بسیاری از افراد زمانی که در معرض گرد و خاک و گرده های گل قرار می گیرند، دچار مشکلاتی مانند آب ریزش بینی، آب ریزیش چشم و سرفه می شوند. معمولا بدن چنین افرادی، این مواد را به عنوان عوامل بیماری زا شناسایی می کنند و به همین دلیل با آنها مبارزه می کند. در مطالعات اخیر اخیر، پروپولیس به کاهش شدت واکنش های آلرژیک منجر شده است. با مهار تولید هیستامین هایی که در هنگام برخورد با آلرژن ها رخ می دهد، پروپولیس می تواند به کاهش اثر آلرژن ها کمک کند و به همین دلیل عادی بودن و کیفیت زندگی را برای افرادی که از آن استفاده می کنند، بهبود می بخشد.

خواص پروپولیس و جلوگیری از سرطان

پتانسیل بالای آنتی اکسیدانی این کاده باعث شده است تا محققانی که همواره به دنبال راه هایی برای با سرطان هستند، بدان نگاهی ویژه داشته باشند. همانطور که سرطان ناشی از سلول های جهش یافته است که پس از آن دیگران را آلوده می کند، در بعضی از انواع سرطان، پروپولیس به عنوان یک اقدام پیشگیرانه از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند.

معرفی مهم ترین بیمارستان ها در تاریخ اسلام
بیشتر بخوانید

منبع: https://asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

خواص آنتی اکسیدانی خواص ضد التهابی فواید پروپولیس

منبع مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *